Kako iskoristiti stari hleb

Sadržaj

Hleb, bez sumnje, često završava kao otpad. Ranije je bilo šteta baciti i mrvicu hleba.

Međutim, postoje različiti načini kako iskoristiti stari hleb. Zato, ne treba da ga bacate – umesto toga, možete da napravite ukusne specijalitete.

Važno je da se hleb previše ne osuši ili ne postane tvrd kao kamen. Zato je veoma bitno da stari hleb termički obradite, posebno ako ga koristite posle tri ili četiri dana.

Stoga, ako imate višak hleba, nema potrebe da ga bacite. Evo kako ga možete iskoristiti na pametne načine.

Kreativne ideje za jela od starog hleba

U italijanskoj kuhinji, korice starog hleba postaju savršena poslastica nakon što se natope kremom i likerom, pa zapeku i posluže sa karamel-sladoledom.

Neki ljudi preferiraju da iskoriste stari hleb u procesu fermentacije zbog prisustva kvasca. Ovako star hleb može poslužiti za pravljenje piva ili brzo ukiseljavanje povrća, kao što je turšija.

Na primer, krastavci za turšiju se stave u teglu, preliju slanom prokuvanom vodom, prekriju komadima starog hleba, zatvore i ostave na suncu. Za samo tri do četiri dana, dobijaju se ukiseljeni krastavci. Isto važi i za karfiol i drugo povrće.

1. Dvopek

Da biste produžili trajanje hleba, preporučujemo sušenje. Nakon što ga isečete na kockice ili kriške, stavite ga u platnenu ili papirnu kesu. Ako je potpuno osušen, možete ga čuvati i u plastičnoj kesi, ali ne zatvarajte je hermetički. Ovim postupkom sprečava se ili znatno smanjuje rizik od plesni na hlebu.

Hleb isecite na kriške, zatim natapite uljem, posipite solju i biberom, rasporedite na pleh, a potom ih pecite na 180 stepeni Celzijusa dok ne postanu zlatno smeđ. Pecite na visokoj temperaturi 10 do 15 minuta.

2. Krutoni

Ako niste ljubitelj dvopeka, možete ga izlomiti u male kockice i dobiti ukusne krutone. Ovi krutoni su odličan dodatak jelima, posebno za salate i čorbe. Ako želite pravilne oblike, preporučuje se sečenje hleba na kockice pre pečenja.

3. Hlebne mrvice (prezla)

Stari hleb se može pretvoriti i u hlebne mrvice, korisne za pohovanje i punjenje povrća. Hleb se prvo osuši u rerni, zatim samelje u električnoj seckalici i ponovno osuši u rerni. Nakon toga, možete se posvetiti pripremi bečke šnicle ili knedli sa šljivama. Ove mrvice se čuvaju u dobro zatvorenoj tegli ili kutiji kako bi ostale suve.

4. Popara

Popara, doručak iz našeg detinjstva, postaje sve popularniji zbog svoje ekonomičnosti i nostalgije koju nosi. Da biste je pripremili, jednostavno stavite vodu da provri, dodajte malo ulja i soli, zatim ubacite krupno sečene komade hleba i kuvajte ih minut-dva. Možete je poslužiti sa kiselim mlekom, pavlakom, kajmakom, medom, cimetom ili čak ajvarom za dodatni ukus.

5. Mafini od starog hleba

Mafini od starog hleba su jednostavan i ukusan način da iskoristite višak hleba i obradujete porodicu. Ovi zalogaji su hrskavi spolja i sočni iznutra, idealni za brz obrok. Umutite jaja sa solju i dodajte kiselu pavlaku. Dodajte isečen stari hleb i rendani trapist ili feta sir, zajedno sa komadićima salame. Sipajte smesu u kalupe za mafine i pecite na 180°C. Poslužite tople ili ohlađene.

6. Topli sendviči iz rerne

Uživajte u kombinaciji kačkavalja, paradajza, luka i dodira vlašca – pravi delikates! Hleb je već sam po sebi ukusno hrskav i topao, stoga budite umereni s nadevima. Na primer, složite list slanine ili pršute na komadić hleba, dodajte malo izgnječenog belog luka i komadić sira za sočan mediteranski užitak.

7. Pica od starog hleba

Rasporedite kriške hleba u plehu. Postarajte se da su blizu jedna drugoj, da budu gusto poređane. Ako je hleb suviše tvrd, jednostavno ga poprskajte mlekom. Inače, tanko premažite uljem ili margarinom. Sledeći korak je dodavanje sastojaka kao za picu: paradajz sos, šunka, šampinjoni, sir i začini po želji. Sada, stavite pleh u rernu i pecite samo nekoliko minuta. Cilj je da se hleb zagreje i postane mekan.

Kako pravilno čuvati hleb

Ponekad jednostavno nećete stići da se oslobodite svog hleba. Pravilno ga skladištiti znači izbeći gubitak.

Svežina hleba zavisi od vrste i dodatnih sastojaka koji mu pomažu da se očuva. Na primer, francuski hleb ostaje svež samo jedan dan, dok kupovni seckani hleb može da traje tri ili četiri dana. Sveže pečen hleb postaje suv i tvrđi kako se njegova struktura menja. Hleb koji sadrži konzervanse često prvi uplesnavi.

Najbolji način da čuvate hleb je da ga umotate u plastičnu foliju, kako biste sačuvali vlagu. Ako znate da ćete ga brzo potrošiti, čuvajte ga na sobnoj temperaturi.

Možda zvuči kontraintuitivno, ali frižider neće produžiti vek hlebu. Zapravo, ubrzava promenu strukture i može ga učiniti tvrđim ranije.

Nasuprot tome, zamrzivač je najbolja opcija ako želite da hleb ostane svež jedan ili dva dana. Nakon kupovine ili mešenja dobro ga zatvorite u kesu za zamrzivač. Možete ga prethodno iseći ako želite.

Odmrznite ga na sobnoj temperaturi, tostirajte kriške direktno zamrznute ili ga umotajte u foliju i ugrejte u rerni – ovo poslednje daje lep rezultat za francuski hleb.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako da prepoznate i rešite kvar klima uređaja?

Klima uređaji su neizostavan deo moderne udobnosti, posebno tokom vrelih letnjih meseci. Kada se dogodi kvar, može značiti značajno pogoršanje životne udobnosti i povećane troškove.

Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Pročitajte još...