Trudnoća je važan i radostan događaj u životu svake osobe. Međutim, za neke može predstavljati jedno od najtežih razdoblja u životu, a to je ono kad žena ne može da zatrudni. Postoji mnogo različitih razloga zbog kojih se javljaju poteškoće sa začećem, uključujući hormonalne poremećaje, strukturalne anomalije reproduktivnog sistema, imunološke probleme, stres i faktore okoline.
Iako ne postoji jedinstveni način kako najlakše zatrudneti za svakoga, postoje koraci koji se mogu preduzeti da bi se povećale šanse za uspehom. To uključuje održavanje zdravog životnog stila, redovan seks i upoznavanje menstrualnih ciklusa.
Ovaj članak donosi savete kako da najlakše ostanete u drugom stanju i preporuke kako da povećate šanse da zatrudnite, te da pronađete načine za rešavanje tih problema.
Koji su najčešći uzroci poteškoća sa trudnoćom?
Postoji mnogo različitih uzroka poteškoća sa trudnoćom, a neki od najčešćih su:
- Starost je jedan od najčešćih uzroka poteškoća sa trudnoćom. Fertilitet se smanjuje sa godinama, a žene iznad 35 godina imaju manje šanse da zatrudne.
- Hormonski poremećaji, kao što su neredovne menstruacije, ovulacijske poteškoće ili neispravnosti u radu štitne žlezde,
- Poremećaji u radu reproduktivnog sistema, poput polipa ili ciste na jajnicima,
- Strukturalni problemi, kao što su zakrivljenost materice ili problemi sa jajovodima,
- Infekcije, poput polno prenosivih ili infekcija mokraćnog sistema,
- Stres može da utiče na hormone i na plodnost.
- Pušenje i prekomerna upotreba alkohola.
Faktori stila života koji utiču na plodnost
Ukoliko pokušavate da zatrudnite, važno je da vodite računa o svom stilu života i da radite na poboljšanju faktora koji mogu uticati na plodnost, među kojima su svakako uravnotežena zdrava ishrana, fizička aktivnost, telesna težina i izbegavanje stresa.
Zašto je uravnotežena ishrana ključna za trudnoću?
Dobra ishrana je ključna za reproduktivno zdravlje, a dobro uravnotežena ishrana može da poboljša ravnotežu hormona, poveća plodnost i podrži zdravu trudnoću.
Uravnotežena ishrana bi trebalo da uključuje ugljenehidrate, belančevine, masti, vitamine i minerale. Vitamini za plodnost kod žena, kao i minerali važni za plodnost i zdravu trudnoću su:
- Folna kiselina
- Gvožđe
- Kalcijum
- Vitamin D
- Omega 3 masne kiseline
Veoma je važno da u ishranu uključite i voće i povrće, žitarice od celog zrna, nemasne proteine i zdrave masnoće, poput onih koje se nalaze u orašastim plodovima, semenkama i avokadu.
Kako fizička aktivnost pomaže kod začeća?
Redovna telesna aktivnost može da poboljša plodnost smanjenjem stresa, poboljšanjem protoka krvi i regulacijom hormona. Međutim, kada je telo pod velikim fizičkim stresom, može da proizvodi manje estrogena, što dovodi do neredovitih menstruacija i ovulacijske poteškoće.
Dakle, održavanje zdravog nivoa telesne aktivnosti je ključno, ali je bitno i da izbegavate preterano vežbanje kada pokušavate da zatrudnite. Dobro pravilo je da težite vežbanju umerenog intenziteta, najmanje 30 minuta dnevno, pet dana u nedelji. Isto tako je važno da slušate svoje telo i da obratite pažnju na promene u menstrualnom ciklusu jer to mogu biti znaci preteranog vežbanja.
Kako težina utiče na plodnost?
Održavanje zdrave težine je presudno za plodnost jer može da doprinese regulaciji hormonske ravnoteže, što je neophodno za ovulaciju i začeće. Suprotno tome, prekomerna ili premala telesna težina može da dovedete do hormonalnog disbalansa, te da poremiti ovulaciju, smanjujući šanse za trudnoću.
Zdrav indeks telesne mase (ITM) je neophodan za optimalnu plodnost. ITM je mera telesne masti koja se temelji na visini i težini. Na primer, ITM od 18,5 do 24,9 se smatra zdravim (pothranjenim se smatra ITM ispod 18,5, a iznad 25 je prekomerna težina). Šanse za trudnoću se smanjuju za blizu četiri procenta sa svakim ITM bodom iznad normalne vrednosti, počevši od 29. Iz toga sledi da će žene sa ITM između 35 i 40, iako imaju redovan ciklus, umanjiti šansu za trudnoćom 23% do 43%.
Zašto je potrebno smanjiti stres kada se želi zatrudneti?
Stres može da utiče na proizvodnju hormona u telu, uključujući hormone koji regulišu ovulaciju i plodnost. Na primer, kada je telo pod hroničnim stresom, može da proizvede viši nivo kortizola, što može da poremeti balans drugih hormona i oteža ovulaciju kod žene ili proizvodnju zdrave sperme kod muškarca.
Takođe, stres može da se odrazi na opšte zdravlje poput slabljenja imunološkog sistema, povećanog rizika bolesti srca i visokog krvnog pritiska, te na san i ishranu.
Postoji mnogo načina za smanjenje stresa, uključujući praktikovanje tehnika opuštanja (kao što je duboko disanje, meditacija ili joga), već pomenute redovne fizičke aktivnosti i traženje podrške porodice i prijatelja.
Važno je upamtiti da je svaka osoba drugačija i da ono što odgovara jednoj ne mora da odgovara drugoj. Stoga je za pronalaženje strategija za smanjenje stresa koje vam najbolje odgovaraju možda potrebno da prođete kroz nekoliko pokušaja i promašaja.
Zašto je redovan seks najbolji način da zatrudnite?
Ako želite brže da zatrudnite, bitno je da znate kada bi trebalo da imate seksualne odnose, koliko često i da li postoje faktori koji mogu da povećaju ili smanje vaše šanse za trudnoću. Najverovatnije ćete zatrudneti neposredno pre ili tokom ovulacije. Ali, možete da zatrudnite bilo kada tokom menstrualnog ciklusa, čak i ako imate menstruaciju.
Ipak, vreme seksualnog odnosa u vreme ovulacije je i dalje jedan od najbržih načina za povećanje šanse za trudnoću nego učestalost spolnih odnosa. Seks jednom dnevno ili svaki drugi dan može da poveće šanse za trudnoću ako se podudara s vremenom ovulacije.
Ovde međutim treba uzeti i druge elemente koji mogu da utiču na brzinu i mogućnost ostajanja u drugom stanju kao što je starenje i plodnost kod žena (plodnost kod žena s godinama opada) i kvalitet sperme kod muškarca.
Vredno je spomenuti da bavljenje seksualnom aktivnošću jednom dnevno ili svaki drugi dan možda nije izvodivo ili poželjno za svakog. Zato je bitno da pronađete balans koji odgovara i vama i vašem partneru i da date prednost otvorenoj komunikaciji.
Kako da odredite vreme ovulacije?
Razumevanje vašeg menstrualnog ciklusa i kako da odredite vreme ovulacije može da vam pomogne u planiranju seksualnog odnosa. Evo nekoliko saveta za upoznavanje vašeg menstrualnog ciklusa i planiranje seksualne aktivnosti:
Pratite svoj menstrualni ciklus
Jedan od načina da upoznate svoj menstrualni ciklus je praćenje datuma početka i završetka menstruacije na kalendaru ili u dnevniku. Na taj način ćete shvatiti shvatite koliko dugo vaš menstrualni ciklus obično traje i da li je redovan.
Naučite da prepoznate znake, koji mogu da uključuju:
- Blaga bol u karlici ili donjem delu stomaka,
- Povećana cervikalna sluz,
- Blaga osetljivost dojki,
- Promene bazalne telesne temperature,
- Promene u položaju vrata materice.
Pored toga, možete da koristite pribor za predviđanje ovulacije. Kompleti za predviđanje ovulacije su dostupni u slobodnoj prodaji i rade slično kao i kućni testovi za rano otkrivanje trudnoće. Tačnije, otkrivaju prisutnost luteinizirajućeg hormona (LH) u vašem urinu, koji se povećava neposredno pre ovulacije.
Kada se obratiti lekaru zbog problema sa trudnoćom?
Na plodnost mogu da utiču različiti činioci, a traženje lekarskog saveta može doprineti utvrđivanju uzroka svih poteškoća koje možda imate i predložiti odgovarajuće mogućnosti lečenja.
Dakle, kada je pravo vreme da se obratite lekaru?:
- Ako ste pokušavali da zatrudnite više od godinu dana i niste uspeli.
- Ako ste stariji od 35 godina i bezuspešno pokušavate da zatrudnite više od šest meseci.
- Ako imate neredovnu menstruaciju ili je uopšte nemate.
- Ako ste u prošlosti imali problema poput endometrioze ili sindroma policističnih jajnika (POCS).
- Ako imate dijabetes, poremećaj u radu štitne žlezde ili autoimunu bolest.
Poboljšajte svoje šanse za začeće: Zaključak
Zatrudnjivanje uključuje složen proces na koji utiču različiti faktori, uključujući starost, sveukupno zdravlje, stil života i plodnost. Međutim, možete da preduzmete nekoliko koraka kako biste povećali šanse za trudnoću, kao što je održavanje zdravog načina života, redovan seks i razumevanje menstrualnog ciklusa.
Takođe je bitno da potražite savet lekara. Lekar može da vam pomogne u određivanju uzroka problema s plodnošću i da vam preporuči odgovarajuće dijagnostičke testove i mogućnosti lečenja.
Ipak, bitno je napomenuti da ne postoji jedinstven način kako najlakše zatrudneti koji je primenljiv na svakog. Najbolji pristup može da varira u zavisnosti od specifičnih okolnosti i vaših potreba.