Ne postoji ništa nalik na zadovoljan osmeh i osećaj samopouzdanja kao kada prvi put obujete potpuno nove štikle, naročito ako ste dugo želeli da ih kupite. Takođe nema ničeg sličnog egzistencijalnom strahu koji osećate na samo jedan sat do događaja za koji planirate da ih nosite, pitajući se kako ćete, zaboga, preživeti dan u ovim cipelama jer vam stopala već pulsiraju. Kako nositi štikle bez bolova? Možete li nositi visoke potpetice, a da vam bude udobno? Da li je to neka čudesna veština koju poseduje samo nekoliko žena na svetu? Možete li “naučiti” da nosite štikle?
Ne plašite se! Imamo odgovore za vas! Proći ćemo zajedno kroz proverene savete kako nositi štikle bez bolova u stopalima i objasniti zašto uopšte osećate ovaj bol.
Evo nekoliko proverenih i naučno zasnovanih saveta koji će vam pomoći da udobno nosite štikle i ne trpite bolove.
Zašto štikle izazivaju bol?
Nekoliko je razloga zašto štikle izazivaju bol:
Lokacija potpetice
Kada zamislite vaše najdraže štikle, razmislite o delu gde je pozicionirana potpetica. Da li se štikla spušta ravno niz zadnji deo cipele? Ili je štikla postavljena malo dalje, na sredini pete?
Ako otkrijete da kada nosite potpetice postoji bol u središnjem delu stopala, ortopedi preporučuju da se odlučite za cipele s štiklom koja je pozicionirana na sredini vaše pete, a ne na njenom kraju.
Ovo omogućava manji pritisak na prednjem delu stopala i omogućava peti da pomogne u obavljanju nekih poslova.
Smanjite visinu štikle
Sigurni smo da vas ovo neće iznenaditi, ali odabir štikle koja je visine 8 cm ili niže, spasiće vam stopala i kičmu.
Vaš tipičan obrazac hodanja je peta do pete, ali kada nosite visoke potpetice koje prelaze 8 cm visine, menjate biomehaniku hoda, menjate ravnotežu, a stopala žele da hodaju na prstima kako bi vas održala uspravnima.
Ne brinite ako vam je apsolutno omiljeni par potpetica iznad 8 cm! Obućar može smanjiti visinu potpetice većine cipela čak do 2.5 cm, bez oštećenja same cipele.
Ovde je važno napomenuti da samo zato što su vam potpetice niže ne znači da se vaše držanje i hod nisu promenili. Čak i štikla od 5 cm menja način držanja i hodanja.
Oblik cipela
Nije neuobičajeno da čujete kako vas neko upozorava da se klonite cipela sa špicastim vrhom i da pokušate da umesto njih nosite zaobljene cipele. Iako ovo ima smisla u teoriji, u praksi oblik vrha cipele može odigrati drugačiju ulogu nego što mislite.
Ako osetite bol sa strane stopala bilo blizu malog prsta ili palca (ili čukljeva), to koliko je visok obod cipele (koliko je cipela isečena) može zaista odigrati važnu ulogu. Uverite se da vas obod ne preseca ili blizu područja na kojem obično osećate iritaciju.
Tu vam može pomoći i uložak cipela. Preporučuje se kožni uložak kako bi mogao bolje da se oblikuje prema vašem stopalu, baš kao što se koža podstave i same obuće može prilagoditi vašem stopalu.
Oblik prstiju može odigrati važnu ulogu u nošenju štikli. Ako imate kraće prste, možda nećete imati problema sa nošenjem špicastih cipela, jer prsti ne štrče u prednji deo cipele. Međutim, ako imate duže prste, možda je pametna ideja da u potpunosti izbegavate cipele sa špicastim vrhom, jer je špic nije dovoljno veliki da primi vaše stopalo. Prsti će vam biti stalno zgrčeni, što će neminovno brzo dovesti do osećaja bola.
Ne postoji pravilo koja je vrsta cipela najbolja za vaše stopalo. Najbolja merna jedinica ste vi! Neka vam vaše noge kažu šta vam je najudobnije.
Deblja štikla = veća stabilnost
Što je štikla tanja, teže je uravnotežiti. Jednostavan način da razmislite o podršci koju vam štikla pruža je da stanete bez cipela, bosi. Noge neka budu razmaknute u širini ramena. Neka vas neko lagano i nežno gurne, da vidite koliko ste stabilni. Zatim se spustite na sve četiri i neka vas neko nežno ponovo gurne. Sada, stanite na jednu nogu i pokušajte ponovo. Nakon što ste to učinili, lako je zamisliti kako vam deblja peta može pružiti veću ravnotežu od tanke štikle!
Da li je moguće i kako nositi štikle bez bolova?
Prelazimo na najvažniji deo – kako nositi štikle bez bolova! Slede saveti i trikovi:
Razgazite cipele
Neke žene nose deblje čarape sa štiklama po kući, kako bi ih razgazile, dok druge kažu da ih zagrevaju fenom ili ostave preko noći u zamrzivaču, kako bi se koža “opustila” i omekšala.
Naš savet – ako nošenje sa debelim čarapama ne pomogne, kupite kalup za cipele. Kalupe za cipele možete kupiti u većini prodavnica obuće, a možete ih i poručiti sa popularnih kineskih sajtova.
Vaše noge bi trebalo da se kreću u cipelama, pa ih prvo razgazite ako je potrebno.
Gel ili postavljeni umetci
Postoji nekoliko različitih vrsta umetaka za cipele koje možete koristiti da smanjite bol u stopalima. Imajte na umu da će dodavanje bilo koje vrste uloška cipeli učiniti cipelu užom, pa se pobrinite da i dalje možete udobno da pomerate nogu u cipeli.
Evo nekoliko opcija umetaka za cipele i za šta ih je najbolje koristiti:
- Jastučići za stopala. Oni su postavljeni tačno tamo gde mislite da bi bili – ispod jastučića vašeg stopala. Ovo omogućava dodatnu meku površinu ispod stopala kako bi poboljšali apsorpciju udara i olakšali bol. Postoji više različitih vrsta koje možete kupiti u zavisnosti od toga kako želite da ih postavite.
- Gel ulošci za petu. Ako se zadnji deo cipele dosta trlja o petu/gležanj i želite da izbegnete žuljeve, isprobajte neke gel obloge za pete. Obično koštaju oko 500 dinara, a mogu doći u obliku gela ili podlozi od čvršće tkanine.
- Ulošci za visoke pete. Postavljanje umetka ispod pete može pomoći ne samo u poboljšavanju amortizacije pete, već može pomoći i vašem stopalu, menjajući raspodelu težine.
- Zaštita za prste na nogama ili štitnik za zglobove. Ako vaša cipela iritira spoljni deo stopala, možete nabaviti silikonski jastučić koji se obmotava oko vaših prstiju! Postoje neki dizajnirani za nožne prste, a neki za vaš veliki prst koji štite „zonu čukljeva“. Postoje čak i silikonski štitnici koji imaju dodani deo za prste kako bi pomogli u ispravljanju zglobova. Ako su žuljevi nešto što želite da izbegnete sa strane stopala – isprobajte ih!
Zalepite prste na nogama
Ovo može zvučati kao babska priča ili nešto što se dešava samo kada imate slomljen prst na nozi, ali iza toga stoji stvarna nauka!
Moguće je minimalizovati bol hakovanjem nauke koja stoji iza vašeg tela da radi u vašu korist.
Objasnićemo kako lepljenje prstiju funkcioniše:
Metatarzalne kosti, ili pet dugih kostiju stopala, završavaju na jastučićima stopala, a pete mogu naneti bol koštanim završecima više nego što bi to učinile ravne cipele. Dodatni pritisak može se izvršiti i na prstima, koji imaju tendenciju da se više skupljaju i grče pri nošenju štikli. Veliki bol koji osećamo dolazi od malih intermetatarzalnih živaca koji prolaze između samih kostiju stopala, a kada nosite pete, živci postaju iritirani i uvećani.
Ovo uzrokuje da bursa opkoli nerv i napuni upalno tkivo, uzrokujući bol. Najčešći nerv koji se iritira je onaj koji se nalazi između trećeg i četvrtog prsta, uglavnom zato što se prsti rašire kada se tkiva povećaju. Zbog toga lepljenje prstiju može ukloniti određeni pritisak sa nerva i upaljenog tkiva.
Dakle, zalepite treći i četvrti nožni prst hanzaplastom i nosite štikle bez bolova.
Ređe nosite štikle
Ovo može izgledati kao najočigledniji savet, ali je ujedno i najvažniji!
Kada idete na venčanje ili posao i imate savršene štikle koje želite da nosite, nemojte ih obuvati dok ne stignete na događaj! Nosite uvek rezervne, udobne cipele kada idete na događaje i kada idete sa njih, kako biste odmorili noge.
Dajte stopalima mikro pauze i tokom dana! Ako volite (ili morate) da nosite štikle na poslu, skinite ih dok sedite za stolom, čak i ako vas stopala još ne bole. I dalje možete nositi štikle na posao i nositi ih manje – svaka mala pauza pomaže!
Da li su štikle loše za vas?
Nije tajna da se rizik od uganuća gležnja povećava kada nosite štikle. Dodatni problemi sa visokim potpeticama uključuju promenu mehanike vašeg stopala i hoda, preko istezanja nekih mišića, skraćivanje drugih mišića, rezultiranje bolovima u kolenima, kukovima i leđima … A tu se lista ne završava.
Kada redovno nosite pete, možete istegnuti ligament ispod proksimalnog zgloba prvog prsta, a nije neuobičajeno da vam se ahilova tetiva zadeblja.
Istraživanja su pokazala da je ahilova tetiva deblja i ukočenija kod žena koje često nose visoke potpetice. Kada se uporedi stvarna dužina tetive sa ženama koje se odlučuju za ravne cipele, dužina tetive je često bila ista. Problem sa ovim je što se ahilova tetiva kod žena koje su nosile visoke pete nije rastegnula da bi se prilagodila skraćenom mišiću listova uzrokovanom redovnim nošenjem visokih potpetica.
To je rezultiralo bolom pri hodanju, jer se mišići listova i ahilova tetiva više nisu mogli pravilno rastezati.
Da biste izbegli ovaj problem, potrudite se da se redovno istežete noge – sve od prstiju do kolena! Ako već osećate intenzivan bol dok hodate, obavezno razgovarajte sa fizioterapeutom kako biste saznali koje su vežbe istezanja najbolje za vas.