Svakodnevno čišćenje naočara je najbolji način da zadržite njihov sjajan izgled i izbegnete ogrebotine. Ali postoji pravi način – i mnogo pogrešnih načina – kada je u pitanju čišćenje naočara.
Pratite ove savete da biste očistili stakla i okvire za naočare kako bi naočare bile u najboljem stanju. Ovi saveti za čišćenje će vam takođe pomoći da vaše naočare za sunce, zaštitne naočare i sportske naočare budu u odličnom stanju:
- Operite i osušite ruke. Pre čišćenja naočara, dobro operite ruke. Koristite sapun bez losiona ili tečnost za pranje sudova i čist peškir bez dlačica.
- Isperite naočare pod blagim mlazom vode iz slavine. Ovo će ukloniti prašinu i druge ostatke, što može pomoći u izbegavanju grebanja stakala kada ih čistite. Izbegavajte toplu vodu, koja može oštetiti neke premaze stakla za naočare.
- Nanesite malu kap tečnosti za pranje sudova bez losiona na svako staklo. Većina tečnosti za pranje sudova je veoma koncentrisana, pa koristite samo malu količinu. Ili nanesite kap ili dve na vrhove prstiju pre nego što dodirnete stakla. Koristite samo brendove deterdženata za suđe bez losiona.
- Nežno protrljajte obe strane stakla i sve delove okvira. Obavezno očistite svaki deo naočara, uključujući jastučiće za nos i slepoočnice okvira. Takođe, očistite područje gde se ivica sočiva susreće sa okvirom — tu se često nakuplja prašina, ostaci i ulja sa kože.
- Isperite obe strane stakala i okvira. Ako ne uklonite sve tragove sapuna, stakla će biti umazana kada ih osušite.
- Nežno protresite naočare da biste se oslobodili većine vode sa sočiva. Pažljivo pregledajte sočiva da biste bili sigurni da su čista.
- Pažljivo osušite sočiva i okvir čistim peškirom koji ne ostavlja dlačice. Koristite kuhinjsku krpu koja nije oprana omekšivačem (ove supstance mogu zamazati sočiva). Krpa od mikrovlakana koja ne ostavlja dlačice je takođe dobar izbor. Uverite se da je krpa savršeno čista. Prljavština ili ostaci zarobljeni u vlaknima peškira mogu izgrebati vaša sočiva. Takođe, svako ulje za kuvanje, ulje za kožu ili losion na peškiru će zamazati vaše naočare.
- Ponovo pregledajte sočiva. Ako ostanu bilo kakve pruge ili mrlje, uklonite ih čistom krpom od mikrovlakana — ove krpe koje ne ostavljaju dlačice dostupne su u većini prodavnica optike ili fotografskih radnji.
Za dopunsko čišćenje stakala za naočare koristite jednokratne maramice za čišćenje sočiva. One su formulisane posebno za upotrebu na staklima za naočare.
Što nas dovodi do veoma važne teme — šta NE koristiti za čišćenje naočara.
Šta ne treba koristiti za čišćenje naočara?
- Ne koristite košulju, bluzu ili drugu odeću za čišćenje naočara, posebno kada su stakla suva. Ovo može izgrebati vaša stakla.
- Nemojte koristiti pljuvačku da navlažite stakla.
- Nemojte koristiti sredstva za čišćenje stakla ili površina za domaćinstvo za čišćenje naočara. Ovi proizvodi imaju sastojke koji mogu oštetiti stakla i premaze za naočare.
- Ne koristite papirne peškire, salvete, maramice ili toalet papir za čišćenje stakala. Oni mogu izgrebati ili razmazati vaša stakla ili ih ostaviti puna vlakana.
- Ne pokušavajte da „odstranite“ ogrebotinu na staklima. Ovo samo pogoršava situaciju.
Sredstva za čišćenje naočara i krpe za čišćenje
Sredstva za čišćenje stakla za naočare u spreju dostupna su tamo gde kupujete naočare i u lokalnoj prodavnici lekova ili diskontnih prodavnica. Ovo može biti od pomoći ako putujete ili nemate deterdžent za pranje sudova i čistu vodu.
Ako voda nije dostupna, koristite dosta sredstva za čišćenje naočara u spreju da biste isprali prašinu i druge ostatke sa sočiva pre nego što ih osušite.
Ako vaša stakla imaju antirefleksni (AR) premaz, uverite se da je sredstvo za čišćenje naočara koje odaberete odobreno za upotrebu na antirefleksnim staklima.
Kada koristite maramice za čišćenje stakla za jednokratnu upotrebu, prvo proverite da li na staklima nema prašine ili ostataka. Da biste izbegli ogrebotine, oduvajte sve ostatke sa stakala pre nego što ih obrišete.
Krpe za čišćenje od mikrovlakana su idealne za čišćenje naočara. Ove krpe veoma efikasno suše stakla i zadržavaju ulja da bi se izbeglo razmazivanje. Ali zato što tako efikasno hvataju ostatke, pobrinite se da često čistite krpe. Ručno operite krpu koristeći tečnost za pranje sudova bez losiona i čistu vodu; ostavite da se krpa osuši na vazduhu.
Kako ukloniti ogrebotine sa naočara?
Nažalost, ne postoji magični lek za izgrebana sočiva. Jednom kada su vaše naočare izgrebane, one su izgrebane.
Neki proizvodi su dizajnirani da ogrebotine izgledaju manje vidljivo. Većina ovih proizvoda su samo voštane supstance koje se lako troše. Rezultati sa ovim proizvodima su različiti, u zavisnosti od lokacije i dubine ogrebotina. Takođe, često će zamazati antirefleksna stakla.
Osim što reflektuju svetlost i ometaju vid, ogrebotine mogu uticati na otpornost na udarce vaših stakala za naočare. Za optimalan vid i bezbednost, zamenite stakla ako se izgrebu.
Kada kupujete stakla, izaberite ona koja imaju izdržljiv premaz otporan na ogrebotine. I pitajte svog optičara da li vaša kupovina uključuje garanciju protiv ogrebotina — posebno ako su izgrebana stakla bila problem u prošlosti.
Čuvajte naočare u futroli
Stakla naočara mogu se lako izgrebati ako ih ne odložite negde na sigurno. Ovo uključuje i kada ih skinete pre spavanja.
Uvek čuvajte naočare u čistoj kutiji za odlaganje i NIKADA ih ne stavljajte na sto ili pult sa staklima okrenutim nadole.
Ako nemate pri ruci futrolu za naočare, postavite naočare naopako sa otvorenim slepoočnicama – negde na sigurno, gde se neće oboriti sa stola ili radne površine.
Naočare ne traju večno
Sva stakla naočara će na kraju dobiti nekoliko ogrebotina. Kada kupujete naočare, raspitajte se o garanciji protiv ogrebotina za vaša stakla. Ovo je posebno važno za dečije naočare ili ako nosite naočare u prašnjavim uslovima.
Praćenje gore navedenih saveta kako očistiti naočare je najbolji način da vaše naočare budu čiste i bez ogrebotina što je duže moguće.
Ako su vam stakla jako izgrebana — ili jednostavno želite nove naočare — zakažite pregled oka kod očnog lekara u vašoj blizini.