Kako starimo polako slabi i naš vid. Nekada je to zbog genetike ili urođenih stanja oka, a nekada je razlog što ga nismo dobro čuvali u mladosti. Današnje digitalno doba dodatno otežava očuvanje zdravlja očiju, budući da smo često izloženi dugotrajnom gledanju u ekrane računara, pametnih telefona i drugih uređaja.
Na svu sreću, postoje neki jednostavni načini kako da se izborite sa izazovima modernog doba, sačuvate i čak poboljšate vid.
1. Ishrana za bolji vid
Da bi vaše oči bile u formi, uzimajte dovoljno esencijalnih vitamina i minerala. Konzumiranje pravilno odabranih hranljivih materija neće poboljšati samo opšte zdravlje, već i zdravlje očiju. Zato ciljajte na namirnice koje su bogate vitaminima A, C i E, zajedno sa cinkom, luteinom i omega 3 masnim kiselinama.
Ishrana za bolji vid podrazumeva puno šargarepe, paradajza, bundeve, avokada, pomorandži, paprike, brokolija, spanaća, govedine, jaja, lososa, oraha i lanenih semenki.
Ove namirnice podržavaju zdravlje i funkciju očiju i smanjuju rizik od potencijalnih očnih problema koji mogu da ugroze naš vid.
2. Nabavite zaštitne naočare
Kvalitetne naočare za sunce koje imaju stopostotnu UV zaštitu, obavezan su rekvizit koji treba svako od nas da ima pored sebe. UV zračenje može prouzrokovati ozbiljne probleme sa vidom i očima, uključujući kataraktu, degeneraciju mrežnjače i druge bolesti.
Zato, prilikom odabira sunčanih naočara, potražite one koje imaju nalepnicu ili oznaku koja garantuje 100% UV barijeru (obično se označava kao „UV400“).
Investiranje u kvalitetne sunčane naočare ne samo da će zaštititi vaše oči od štetnog zračenja sunca, već će i dugoročno čuvati vaš vid.
Pored sunčanih naočara, dobro je koristiti zaštitne naočare tokom rada na računaru. One su specijalno dizajnirane da blokiraju plavu svetlost i smanjuju refleksiju i odsjaj sa ekrana.
Naše oči su danas gotovo konstantno ispred ekrana i tome se teško možemo odupreti. Plava svetlost koju emituju ekrani računara, pametnih telefona i drugih uređaja negativno utiče na naše oči i izaziva umor, suvoću, pa čak i poremećaj spavanja.
Da biste smanjili loš efekat, koristite filtere na svojim uređajima, ograničite vreme provedeno ispred ekrana ili kupite naočare sa filterima koji blokiraju plavu svetlost.
Ove jednostavne strategije spasiće vas od negativnih efekata plave svetlosti i biti saveznik u održavanju zdravog vida.
3. San i odmor za oči
Osam sati kvalitetnog sna videće se na vašim očima isto kao i na vašem telu. Bistar i odmoran pogled je ono što vam je potrebno kada se probudite i krenete u radni dan. Nedostatak dobrog sna može izazvati suve i umorne oči, natečene, sa velikim podočnjacima. Tople obloge ili kapi za oči mogu vam olakšati tegobe ako ih nanesete pre spavanja.
Oči su pravi pokazatelj umora, stoga im pružite adekvatan odmor kako biste izbegli moguće komplikacije.
4. Pravilo 20 – 20 – 20
Redovne vežbe za oči i primena pravila 20-20-20 su jednostavni, ali efikasni načini da smanjite umor prilikom dugotrajnog gledanja u ekrane. Ove vežbe podstiču cirkulaciju i opuštaju očne mišiće, dok pravilo 20-20-20 podrazumeva pravljenje redovnih pauza tokom rada na računaru.
Na svakih 20 minuta, fokusirajte pogled na objekat udaljen 20 stopa od vas na 20 sekundi. Ove jednostavne tehnike mogu značajno doprineti očuvanju dobrog vida i udobnosti tokom dugotrajnog rada.
5. Posetite oftalmologa
Redovne posete oftalmologu su važne za očuvanje zdravlja vaših očiju i otkrivanje eventualnih problema u ranoj fazi. Oftalmološki pregledi omogućavaju lekarima da procene vaš vid, provere dioptriju, izmere pritisak očiju i pregledaju unutrašnje strukture oka (očno dno).
Osim toga, oftalmolozi mogu identifikovati rizike od različitih očnih bolesti kao što su glaukom ili makularna degeneracija i pružiti vam odgovarajuće savete i terapiju.
Redovno vežbanje i održavanje zdravih navika kao što su pravilna ishrana, prestanak pušenja, dovoljno sna, izbegavanje preteranog gledanja u ekran i redovni pregledi kod oftalmologa, mogu doprineti očuvanju vida i poboljšanju opšteg zdravlja očiju.
Slike preuzete sa: pexels.com