Kako se održavaju vuneni tepisi?

Sadržaj
Kako se održava vuneni tepih?

Tepisi pružaju završnu notu dekorisanju svakog doma i unose dašak luksuza i elegancije u svaku prostoriju u koju su postavljeni. Danas je na tržištu dostupan ogroman broj tepiha, sačinjenih od najraznovrsnijih materijala – pamuka, sintetike, svile, mešavina sirovina. Međutim, malo šta će vašem domu pružiti notu luksuza kao vuneni tepisi.

 Vuneni tepisi su sinonim za luksuz i kvalitet i neretko se prenose iz generacije u generaciju, jer su izuzetno otporni i dugovečni. Najpoznatiji predstavnik vunenih tepiha je čuveni persijski tepih, koji ne gubi na svojoj vrednosti kako stari – šta više, postaje sve skupoceniji. Da, vuneni tepisi su lepi i topli i meki i udobni i svi ih volimo… Dok ne dođe vreme za njihovo čišćenje.

Održavanje tepiha, složićemo se, zna da bude prava gnjavaža, a vuneni tepisi ponekad deluju kao magnet za mrlje i nečistoće. Zar vam se ne čini da je tako? Tek što se prostrli novi prelepi tepih u dnevnu sobu, dete se pojavilo sa ručicama umazanim od čokolade. Ili je kućni ljubimac prljavih šapica krenuo da ga obeleži svojim mirisom? Ups… možda je i vama izmakla šolja kafe.

vuneni tepisi
Persijski vuneni tepisi su ručna remek-dela (freepik.com)

Budite bez brige – mrlje se dešavaju svima i svi se podjednako nerviramo oko njihovog uklanjanja. Ako je vaš tepih vuneni, danas ćemo vas naučiti kako pravilno da ga održavate, kako bi zadržao svoj divni izgled dugi niz godina.

Kako proveriti da li je tepih vuneni?

Kako biste pružili najbolji mogući tretman vašem tepihu, bitno je da sa sigurnošću znate od kojih vlakana je on napravljen.

Ovaj predlog će vam možda delovati pomalo radikalno, ali kako biste identifikovali materijal tepiha, zapalite ga. Uzmite par vlakana pincetom, a zatim ih zapalite upaljačem i obratite pažnju na plamen, njegovo ponašanje i boju.

Ako se vlakno savija dalje od vatre, to je sintetički tepih (verovatno najlon, poliester ili olefin). Ako se ne udalji od plamena, to je prirodno vlakno (verovatno vuna). Ako nakon sagorevanja i dalje niste sigurni da li je vlakno sintetičko ili prirodno, pokušajte da zgnječite vlakno između prstiju. Sintetičko vlakno će ostaviti malo ili nimalo ostatka, dok će prirodno vlakno ostaviti za sobom primetan talog.

Narandžasto sagorevanje sa malo ili nimalo dima i plamen koji prska ukazuju na vuneni tepih. Vuna, naravno, miriše na spaljenu kosu i za sobom će ostaviti meki, crni pepeo koji se raspada kada se dodirne.

Vuna ne reaguje dobro na jake hemikalije i rastvoriće se u hlornom izbeljivaču. Uklanjanje mrlja takođe može biti teško, iako se uz odgovarajuću hemiju generalno lako čisti.

Kako se usisavaju vuneni tepisi?

Počnimo od ove rutinske radnje. Usisavanje je način da vaš tepih lišite nečistoća, kao što su prašina, končići, dlake kućnih ljubimaca, pre nego se one uvuku duboko u osnovu tepiha.

Usisavanje je jednostavno, ali začudili biste se koliko ljudi ga ne vrši pravilno. Sporim potezima prevlačite nastavkom usisivača u pravcu suprotnom od prirodnog pravca vlakana tepiha. Na ovaj način ćete iz njega izvući sve nečistoće.

vuneni tepih usisavanje
Usisavajte tepih sporim pokretima, suprotnim od pravca vlakana tepiha (freepik.com)

Koliko često treba usisavati vuneni tepih? 

Ne postoji univerzalni odgovor na ovo pitanje – zavisi od učestalosti korišćenja prostorije u kojoj se tepih nalazi. Ako je u pitanju dnevna soba ili trpezarija, po kojima se svakodnevno hoda, bilo bi idealno da usisavate svaki ili svaki drugi dan. Ako je tepih u spavaćoj ili gostinjskoj sobi biće dovoljno da ga usisate dva puta nedeljno. Istresanje vunenog tepiha

Kako se istresaju vuneni tepisi?

Vuna je prirodni materijal koji treba s vremena na vreme prozračiti na suncu i vetru. Sunce će ukloniti bakterije i grinje, koje se prirodno nalaze u tepisima, a ako tepih dobro istresete ili “izlupate” oslobodićete ga i prašine koju niste mogli da izvučete usisivačem.

Prebacite vuneni tepih preko potke i uvek ga udarajte s naličja, laganim pokretima. Ako vaši udarci budu jaki, možete oštetiti tkanje tepiha, stoga je uvek bolja ideja lagani udarci i veći broj ponavljanja.

Kako oprati vuneni tepih?

Kada plaćate vuneni tepih verovatno se pitate zašto baš toliko košta, ali kada dođe do održavanja tepiha uvidite razlog visoke cene. Za razliku od veštačkih materijala, vuna je dosta jednostavna za održavanje i uklanjanje mrlja. Vuna prirodno ne upija veliku količinu tečnosti, u suprotnom zamislite kako bi ovce izgledale kada padne kiša?

kako oprati vuneni tepih
Vuneni tepisi se NIKAKO ne ribaju četkom, sem ako niste spremni da ih bacite! (freepik.com)

Ako se desi da se vaš voljeni tepih ufleka, ne očajavajte, ostanite pribrani i odreagujte odmah. Brzom reakcijom je većinu mrlja moguće ukloniti.

Držite se par jednostavnih pravila:

  • Na vunenim tepisima nikada, ali baš nikada, nemojte koristiti prašak za veš ili univerzalni deterdžent. Vuna je osetljiva i kako se ne bi ućebala ili izbledela kupite namenski deterdžent za pranje vune.
  • Kada se prolije tečnost prvi nagon je da istrljamo fleku, kako bismo je isušili. Greška. Trljanjem se nečistoće raznose i na čisti deo trpiha. Uzmite čist ubrus ili peškir i upijte vlagu laganim prislanjanjem na mrlju. Menjajte ubruse dok god su mokri. Kada ste upili višak vlage, na redu je pranje tepiha.
  • Fleke se nikada ne ribaju besomučnim trljanjem jer se na taj način šire i, kao što smo spomenuli, raznose na čist deo tepiha. Fleke se pravilno čiste od rubova ka unutrašnjosti.

Kako izbeliti vuneni tepih?

Vuna bele ili prirodne boje može požuteti iz više razloga, zbog starosti ili sredine u kojoj se čuva. Ako je vaš vuneni tepih požuteo, ne brinite, postoji jednostavan način da ga izbelite.

Biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • Vodonik peroksid
  • Voda
  • Čista krpa
  • Mala činija

Uputstvo za rad:

Pomešajte otprilike 1 kašiku vodonik peroksida sa jednom šoljom vode.
Umočite čistu krpu u smešu i natopite požutelo mesto.
Isperite upijanjem čistom, mokrom krpom.
Nakon što postignete željene rezultate, podmetnite nešto ispod tepiha kako biste omogućili da vazduh struji ispod i oko tepiha, kako biste ubrzali proces sušenja.

Obavezno zaštitite podove tako što ćete staviti plastiku ispod oblasti na kojoj ćete raditi.

Kako ukloniti najčešće fleke sa vunenog tepiha?

Neke fleke se javljaju češće od drugih – recimo prolivena kafa, vino, mastilo, fleke od sladoleda ili čokolade, kapanje voska iz sveće i slično. Evo brzih trikova kako da se rešite najčešćih fleka.

Fleke od crnog vina

Upijte višak tečnosti sa vlakana tepiha, kako ne biste proširili fleku. Za čišćenje crnog vina napravite rastvor od jedne kašike tečnog sapuna, jedne kašike alkoholnog sirćeta i dve šoljice tople vode. Rastvor nanesite na mrlju, ostavite da deluje, a zatim osušite. Ponovite postupak koliko puta je potrebno. Ovaj način uklanjanja fleka uspešno deluje i na fleke od drugih obojenih napitaka – sokova i kafe.

Ako se mrlja nalazi na rubu tepiha možete je saprati belim vinom.

Jedna od najtežih i najčešćih fleka – fleka od crnog vina (freepik.com)

Fleke od čokolade

Kod čokolade je problem masnoća koja će se brzo upiti u vunu, zato je bitnije nego ikada da vaša reakcija bude hitra. Očistite ostatke čokolade, a fleku tretirajte rastvorom vode i amonijaka.

Fleke od flomastera ili mastila

Deca su jedan od najčešćih uzročnika fleka, ali to je prirodno i potpuno normalno. Zaboravljen čep na flomasteru za vas može da znači jezerce pink boje na belom vunenom tepihu. Bez brige, na fleku nanesite alkohol od 96%, a nakon toga je operite rastvorom deterdženta za vunu i vode.

Fleke od voska

Sveće pružaju svakoj prostoriji ambijentalnu i privlačnu notu, ali iskapani vosak nije toliko romantičan. Kako ga ukloniti? Ostružite višak voska i pokupite, a zatim na ostatke voska na vlaknima tepiha stavite belu hartiju. Zagrejanom peglom prelazite preko hartije, koja će u trenu pokupiti vosak.

Kako ukloniti neprijatne mirise iz vunenih tepiha?

Ako je vaš pas obavio nuždu tamo gde nije trebao, a dešava se, ne nervirajte se. Fleku ćete ukloniti rastvorom deterdženta za vunu i vode, uz dodatak dve kašike alkoholnog sirćeta. Ako vas muči miris koji vaš ljubimac ostavlja na tepihu i nameštaju, te vuneni tepih smrdi, imamo rešenje i za to. Pospite obilato sodu bikarbonu po tepihu i ostavite je par sati, da pokupi neprijatne mirise. Nakon toga detaljno i temeljno usisajte tepih.

vuneni tepih fleke kućnih ljubimaca
Kućni ljubimci su čest uzrok fleka na tepihu, ali kako ih ne voleti? (freepik.com)

Kada je vreme za pranje u tepih servisu?

Vuneni tepisi su, kao što smo napomenuli, prilično otporni na mrlje. Uz to prikupljaju prašinu i alergene iz vazduha, imaju antistatička svojstva i odlični su za decu i ljude koji pate od alergija.

Ma koliko da ste uredni i da vodite računa o vašem vunenom ljubimcu, povremeno mu morate priuštiti detaljno pranje.

Pranje tepiha u kućnim uslovima može da bude zaista nezgodno, ali još nezgodnije je njegovo sušenje. Potrebno vam je mesto gde ćete ga rasprostreti, to mesto mora da bude natkriveno, a vremenski uslovi moraju da budu idealni, kako se voda u tepihu ne bi zadržavala danima.

Jednostavnije je da jednom godišnje tepih odnesete u provereni tepih servis, koji će ga dubinski oprati i osušiti, te vratiti na vašu adresu perfektnog izgleda i mirisa.

Ako tepih budete održavali na način koji predlažemo, budite sigurni da će niz godina izgledati baš kao novi i da će ih naslediti i generacije koje dolaze.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Kako da prepoznate i rešite kvar klima uređaja?

Klima uređaji su neizostavan deo moderne udobnosti, posebno tokom vrelih letnjih meseci. Kada se dogodi kvar, može značiti značajno pogoršanje životne udobnosti i povećane troškove.

Pročitajte još...