Zašto je higijena važna od prvog dana

Sadržaj

Ako ste nedavno postali roditelj, verovatno ste preplavljeni mnoštvom informacija. Prelepo je imati bebu, ali je bez svake sumnje zahtevno i izazovno, posebno kada je reč o prvom detetu.

Kada sa nestrpljenjem iščekuju rođenje svoje bebe, roditelji pohrle u prodavnice da nakupuju potrebne, a nekad i potpuno nepotrebne sitnice. Među najvažnijim stavkama su svakako sredstva za održavanje higijene bebe, ali i njene opreme i prostora u kojem boravi.

Šta sve zahteva visok nivo higijene kada su bebe u pitanju i zašto je higijena toliko važna? Pročitajte.

Zašto je bitna higijena?

Lična higijena je način na koji se brinete o svom telu. Održavanje higijenskih praksi smanjuje širenje bolesti i rizik od zdravstvenih stanja uzrokovanih nebrigom o sebi. Takođe povećava samopouzdanje i pozitivno utiče na lične odnose. Redovno održavanje higijene doprinosi opštem zdravlju i blagostanju.

Najbolje rutine koje možete da ugradite u svakodnevni život su često pranje ruku, redovno kupanje, nošenje čiste i ispeglane odeće, kao i naročita briga o intimnoj regiji. Opšta je preporuka da se posebno posvetite oralnoj higijeni, kao i da imate zaštićene seksualne odnose.

Ukoliko se ne vodi računa o čistoći tela uvek postoji rizik od raznih bolesti, širenja bakterija i virusa. Jedna od ne tako retkih infekcija jeste i ona koju izaziva HPV virus, a koja se manifestuje u vidu kondiloma ili genitalnih bradavica.

PCR analizom inficirane regije utvrđuje se da li je reč o benignim ili malignim promenama. Nekad su bradavice sitne i jedva vidljive golim okom. Međutim, ponekad mogu da budu i jako velike, u vidu karfiolastih izraslina i u tom slučaju potrebno je uklanjanje kondiloma. Naravno, ova i mnoge druge infekcije i bolesti mogu se sprečiti ako dovoljno vremena posvetite ličnoj higijeni i brizi o svom telu.

Kako to izgleda od prvih dana kad se beba rodi, pročitajte u nastavku.

Izvor: Pexels/Burst

Higijena pelenske regije

O bebinoj guzi je suvišno govoriti. Čak i najneiskusniji roditelji znaju da bebe moraju nositi pelene i da ih je potrebno redovno presvlačiti i čistiti bebinu guzu. Kako se pravilno održava higijena pelenske regije?

Pre svega najvažnije je da bebi redovno menjate pelene, dakle na svaka dva ili tri sata odnosno po potrebi. Mališani jako često mokre, jer je njihova bešika mala tako da će pelena veoma kratko biti suva. Iako većina pelena dobro upija vlagu, koži je ipak potrebno čisto okruženje bez prisustva bakterija. Čim primetite da je beba kakila, promenite joj pelenu. Što je kaka duže u kontaktu sa bebinom kožom to je veća verovantoća da dođe do iritacije na koži ili čak ojeda koji nije nimalo prijatan.

Ovaj neprijatan scenario svakako može sprečiti kvalitetna krema za prevenciju ojeda kod beba. Uz pomoć dobre kreme koja se svakodnenvo nanosi, stvara se zaštitni sloj koji sprečava da stolica i koža budu u kontaktu. Samim tim se smanjuje nepovoljni uticaj kake na kožu, sprečava se prenos bakterija i nastanak ojeda. Zvuči kao idealno rešenje, ali zaista i jeste tako kada imate pravu kremu za ovu namenu.

Izvor: Pexels/Sarah Chai

Higijena bebinih igračaka

Ono što vrlo često bude zapostavljeno kada je higijena u pitanju jesu bebine igračke. Svi nekako podrazumevamo da one stoje na podu, da ih beba stavlja u usta i balavi po njima.

Nekako to vremenom postane “normalno” stanje. Međutim, nije baš dobro i poželjno. Kada je igračka pokvašena pljuvačkom ili drugom tečnošći na podu, na nju se lepe bakterije, dlake, prljavština. Tako stoji na podu ko zna koliko dana, a onda dođe vaša slatka bebica koja je sa još većom slašću stavi u usta.

Prema tome, igračke bi trebalo redovno održavati od samog početka njihovog korišćenja. Kada mališani imaju oko 3-4 meseca počinju se zanimati za igračke, najčešće zvečke. Vežbaju hvatanje predmeta, a igračke se nađu prve među tim predmetima. Kada se sposobnost hvatanja malo usavrši, tada zvečke završavaju u ustima i razmnožavanje bakterija i zdravstvenih problema može da počne.

Zato bi bilo poželjno da igračke uvek budu čiste, oprane ili prebrisane sredstvom za dezinfekciju koje je bezbedno za mališane. Kada znate da je okruženje za igru čisto i bezbedno tada ćete se i vi osećati bezbrižnije dok uživate u posebnim trenucima sa vašom bebom.

Higijena prostora

Dok je beba mala i dok ostaje tamo gde ste je stavili da legne ili sedne, mnogo vam je lakše. Međutim, što se mališani više približavaju svom prvom rođendanu to su aktivniji i željniji istraživanja prostora oko sebe. Kreće puzanje, prvi koraci i naravno diranje svega što je zanimljivo i po običaju zabranjeno. Da bi ovo čitavo istraživačko iskustvo bilo bezbedno jako je važno da okruženje bude čisto i prilagođeno mališanima.

Presudnu ulogu ovde pre svega igraju podovi i podloge na kojima leže, sede ili puze. Videćete i sami da ćete u tom periodu često trčkarati sa usisivačem i krpom za podove. Bilo bi dobro da se podovi prebrišu sa sredstvom za dezinfekciju koje nije štetno za mališane. Stručnjaci čak preporučuju i izbacivanje tepiha, a stavljanje podloga koje su poput sunđera ili strunjača da se mogu lakše brisati i da se  u njih ne zavlači prljavština.

Kada imate tepih, u njemu se svašta može naći i zavući, a bebe su obično prve u pronalaženju baš toga što ne treba. Dakle, svakodnevno brisanje bi bilo jako poželjno, a samim tim i bezbedno.

Higijena bebine opreme

Ovde pod bebinom opremom mislimo pre svega na flašice, cucle i ostali pribor koji se koristi za hranu i pijenje tečnosti. Znate i sami da bebe nisu najspretnija bića na svetu. Prilikom obroka dolazi do prosipanja, ispadanja na pod i raznim sličnim scenarijima. Pored ovih drastičnijih slika tu je i hrana koja u flašicama, tanjirićima i na kašičicama ostavlja miris, boju, a nekad i ukus.

Zato je jako važno da sve to što beba svakodnevno koristi i stavlja u usta kako bi jela ili pila dobro operete. Nakon svakog obroka bebino posuđe i pribor za jelo temeljno operite deterdžentom, a zatim dobro isperite i prebrišite čistom suvom krpom.

Kada je reč o flašicama i cuclama njima je neophodna sterilizacija koju stručnjaci preporučuju barem dva puta nedeljno. Između toga naravno ide redovno i temeljno pranje svega toga.

Sa svim ovim predmetima beba dolazi u dodir preko usta, što znači da bakterije ulaze direktno u organizam. Zato ih uvek održavajte čistim i dezinfikovanim.

Higijena vazduha u prostoriji

Vazduh je život! Svima nama pa i mališanima. Zato se postarajte da udišu što čistiji i svežiji vazduh. Da bi to postigli neophodno je redovno provetravanje prostorije u kojoj beba boravi. Jako je važno da se svako jutro dobro provetri prostorija u kojoj će beba boraviti tokom dana kao i soba u kojoj je beba spavala. Tokom letnjih dana prozor može biti i konstantno otvoren, međutim kada su temperature niže onda gledajte da provetravanje bude što ćešće.

Osim toga ne dozvolite pušenje cigareta u prostoru gde se nalazi beba jer ona nije dužna da udiše duvanski dim, niti joj prija.

Kada je reč o vazduhu vodite računa da on ne bude suv tokom zimskih meseci kada radi grejanje. U tome vam mogu pomoći posudice sa vodom koje se stave na radijatore ili difuzeri koji dodatno vlaže vazduh i čine ga pogodnim za najmlađe.

Higijena bebine odeće

Nije važno koju marku odeće će vaša beba nositi. Ono što je važno jeste da ta odeća bude čista. Na majicama, bodićima i pantalonicama često završe tragovi mleka, hrane, mokraće pa čak i stolice.

U tim slučajevima odeća zahteva pranje na visokim temperaturama u zavisnosti od vrste tkanine. Temperaturu pranja prilagodite odeći, ali bi bilo poželjno da se koriste programi na mašini koji doprinose dodatnoj higijeni, odnosno koji skidaju prljavštinu i ubijaju bakterije.

Kada je veš opran u odgovarajućem programu i uz deterdžent namenjen najmlađima, tada nema bojazni da će fleke ostaviti posledice.

HIgijenu često shvatamo zdravo za gotovo, međutim ne treba da bude tako. Zaista je važna i treba da bude na visokom nivou. Barem dok ne prođe prva godina bebinog života i dok mališani ne ojačaju dovoljno da se izbore sa izazovima iz sredine.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...

Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo