Med se od davnina koristio i kao hrana i kao lek. Čist med se može čuvati večno, a ovoj tvrdnju u prilog govore staklenke meda pronađene u egipatskim piramidama, skladištene pre više hiljada godina. Med je poznat po antibakterijskim i antiupalnim svojstvima, a nadaleko je čuven kao lek za brojne bolesti u narodnoj medicini.
Moderna medicina med prihvata kao zdraviju alternativu rafinisanog šećera, koji čini 100% praznih kalorija. Veoma je bogat korisnim biljnim jedinjenjima i nudi brojne zdravstvene benefite. Međutim, često se postavlja pitanje da li je zaista lekovit – i ako jeste – šta tačno leči? Pokušaćemo da pružimo odgovor na vaše pitanje:
Kakve hranljive sastojke sadrži med?
Med je slatka gusta tečnost koju prave pčele. Pčele sakupljaju šećer – odnosno šećerom bogat nektar cveća – iz svoje okoline. Kada nektar donesu u košnice, one ga neprestano troše, probavljaju i izlučuju. Krajnji proizvod je med, tečnost koja pčelama služi kao uskladištena hrana. Miris, boja i ukus zavise od vrste cveća koje su pčele oprašile.
Nutritivno, 1 kašika meda (21 grama) sadrži 17 grama šećera i 64 kalorije (med kalorije), uključujući fruktozu, glukozu, maltozu i saharozu. Praktično ne sadrži vlakna, masti ili proteine.
Takođe sadrži nekoliko tragova vitamina i minerala – ispod 1% preporučenih dnevnih jedinica, ali morali biste da pojedete puno kilograma meda, kako biste ispunili svoje dnevne potrebe.
Ono što je jedna od najvažnijih nutritivnih prednosti meda jeste njegov sadržaj bioaktivnih biljnih jedinjenja i antioksidanata. Tamniji tipovi meda su bogatiji ovim jedinjenjima od svetlijih.
Da li med sadrži antioksidante?
Visokokvalitetni med sadrži mnogo važnih antioksidanata. To uključuje organske kiseline i fenolna jedinjenja poput flavonoida.Naučnici veruju da kombinacija ovih jedinjenja daje medu antioksidativnu moć.
Zanimljivo je da su dve studije pokazale da heljdin med povećava antioksidativnu vrednost vaše krvi. Antioksidanti su povezani sa smanjenim rizikom od srčanog i moždanog udara i nekih vrsta karcinoma. Oni takođe mogu pozitivno uticati na zdravlje vaših očiju.
Da li je med bolji od šećera za dijabetičare?
Postoje oprečna mišljenja o konzumaciji meda ukoliko osoba ima dijagnostikovan dijabetes. S jedne strane, med može smanjiti nekoliko faktora rizika za srčane bolesti, koje su česte kod ljudi sa dijabetesom tipa 2. Na primer, med može smanjiti „loš“ LDL holesterol, trigliceride i upale, dok istovremeno podiže „dobar“ HDL holesterol.
Međutim, neke studije su otkrile da med takođe može povećati nivo šećera u krvi – samo ne toliko kao rafinisani šećer. Iako je med za ljude koji imaju dijabetes možda malo bolji od rafinisanog šećera, ipak ga treba konzumirati sa oprezom. Osobama obolelim od dijabetesa preporučuje se smanjen unos hrane sa visokim sadržajem ugljenih hidrata, a med to svakako jeste.
Imajte na umu i da se određene vrste meda mogu vrlo lako “kopirati” običnim obojenim šećernim sirupom. Iako je lažiranje meda kažnjivo, u našem regionu to je učestali problem.
Da li med snižava krvni pritisak?
Krvni pritisak je važan faktor rizika za srčane bolesti, a med može pomoći da ga smanjite. Med sadrži antioksidativna jedinjenja koja su povezana sa sniženim krvnim pritiskom. Studije na pacovima i ljudima pokazale su umereno smanjenje krvnog pritiska zbog konzumiranja meda.
Da li med utiče na nivo holesterola u krvi?
Visok nivo LDL holesterola snažan je faktor rizika za srčane bolesti. Ova vrsta holesterola igra glavnu ulogu u aterosklerozi, nakupljanju masti u arterijama koje može dovesti do srčanog i moždanog udara. Zanimljivo je da nekoliko studija pokazuje da med može poboljšati nivo holesterola. Smanjuje ukupan i „loš“ LDL holesterol, dok značajno podiže „dobar“ HDL holesterol.
Medicinsko istraživanje sprovedeno na 55 pacijenata uporedilo je uticaj meda i uticaj šećera na zdravlje. Rezultati su pokazali da je med izazvao smanjenje LDL holesterola za 5,8% i povećanje HDL holesterola za 3,3%. Takođe je doveo do umerenog gubitka težine od 1,3%.
Da li med može da snizi nivo triglicerida?
Povišeni trigliceridi u krvi su još jedan faktor rizika za bolesti srca. Takođe su povezani sa rezistencijom na insulin, glavnim pokretačem dijabetesa tipa 2. Nivoi triglicerida imaju tendenciju rasta kod ishrane sa visokim sadržajem šećera i rafinisanih ugljenih hidrata.
Zanimljivo je da su višestruka istraživanja povezivala redovnu konzumaciju meda sa nižim nivoima triglicerida, posebno kada se koristi kao zamena za šećer.
Na primer, jedna studija koja je upoređivala med i šećer otkrila je za 11–19% niže nivoe triglicerida u grupi koja je konzumirala med.
Da li je med dobar za srce?
Med je bogat izvor fenola i drugih antioksidativnih jedinjenja. Mnogi od njih povezani su sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti. Oni mogu pomoći arterijama da se prošire, povećavajući protok krvi ka vašem srcu. Takođe mogu pomoći u sprečavanju stvaranja krvnih ugrušaka, što može dovesti do srčanog i moždanog udara.
Jedno istraživanje na pacovima pokazalo je da je med štitio srce od oksidativnog stresa. Sve u svemu, ne postoji dugoročna studija sprovedena na ljudima o uticaju meda na zdravlje srca.
Da li med utiče na zarastanje opekotina i rana?
Lokalni tretman medom koristi se za zarastanje rana i opekotina još od drevnog Egipta, a uobičajen je i danas. Pregled 26 studija o korišćenju meda za negu rana pokazao je da je med najefikasniji u zarastanju opekotina i rana koje su se inficirale nakon operacije.
Med je takođe efikasan tretman za čireve dijabetičnog stopala, što je ozbiljna komplikacija koja može dovesti do amputacije. Jedna studija je prijavila 43,3% uspešnosti primene meda kao tretmana za rane. U drugoj studiji, lokalna primena meda je izlečila ogromnih 97% dijabetesnih čireva pacijenata.
Istraživači veruju da lekovite moći meda potiču od njegovih antibakterijskih i antiinflamatornih efekata, kao i njegove sposobnosti da hrani okolno tkivo. Štaviše, med može pomoći u lečenju drugih stanja kože, uključujući psorijazu i lezije herpesa.
Manuka med smatra se posebno efikasnim za lečenje opekotina.
Da li med smanjuje kašalj?
Kašalj je čest problem dece sa infekcijama gornjih disajnih puteva. Ove infekcije mogu potrajati dosta dugo i biti vrlo neprijatne, a direktno utiču na kvalitet života dece i roditelja.
Međutim, uobičajeni lekovi protiv kašlja nisu uvek efikasni i mogu imati neželjene efekte. Zanimljivo je da je med možda bolji izbor, a dokazi ukazuju da je veoma efikasan.
Jedno istraživanje pokazalo je da med deluje bolje od dva uobičajena leka za kašalj, dok je druga studija otkrila da je med smanjio simptome kašlja i poboljšao san kod dece, više od lekova za kašalj.
Ipak, med nikada ne treba davati deci mlađoj od jedne godine zbog rizika od botulizma.
Da li med goji?
Med je ukusna, zdravija alternativa šećera, ali i dalje je izuzetno kalorična namirnica. Imajte na umu da ga konzumirate umereno, jer je izuzetno bogat šećerima. Najzdravije ga je koristiti umesto klasičnog šećera i zaslađivača, a prilikom kupovine obavezno odaberite sertifikovanog proizvođača, jer su tegle meda nižih cena uglavnom pomešane sa šećernim sirupom.