Žene su jake, moćne i nepobedive.
Uprkos hiljadama mantri koje svakodnevno podstiču postojanje žena, poseban dan je zaista neophodan za proslavljanje ženskih dostignuća u svim aspektima života.
Bilo da ste učiteljica, domaćica, ekonomistkinja, inženjerka ili prodavačica – sve žene, bez obzira na odabranu životnu ulogu, čine svet boljim svojom beskrajnom snagom, odlučnošću i verom. Sa dovoljno moći da razbiju okove patrijarhata, žene se svakog dana uzdižu iznad društvenih prepreka, postajući sve jača sila na koju treba računati u modernim vremenima.
Ovog 8. Marta, Međunarodnog dana žena, slavimo i radujemo se društvenim, ekonomskim, kulturnim i političkim dostignućima žena širom sveta.
Ovaj dan takođe označava poziv na akciju ili ubrzavanje rodne ravnopravnosti. Kako se sve žene okupljaju oko ove ideje, širom sveta možemo svedočiti značajnim aktivnostima u proslavi ženskih dostignuća i ravnopravnosti žena.
Tema 8. Marta 2022. godine
Svake godine se 8. Mart obeležava kao Međunarodni dan žena. Ove godine cilj je stvaranje rodno ravnopravnog sveta. Radi se o proslavi ženskog uspeha i podizanju svesti protiv pristrasnosti. Dakle, svi bismo trebali da napravimo izbor da „izazovemo“ da bismo doneli promenu. Haštagovi proslave Međunarodnog dana žena za ovu godinu su #ChooseToChallenge i #IWD2022.
Misija je da slavimo tehnološke uspehe žena, njihove inovacije, da pozdravljamo jednakost žena u sportu, da obrazujemo žene o odlukama o zdravlju, da izgradimo inkluzivna uspešna radna mesta, povećamo vidljivost kreativnih žena i unapredimo osnaživanje žena širom sveta.
Međunarodni dan žena obeležava se od ranih 1900-ih. To je bilo vreme velike ekspanzije i turbulencija u industrijalizovanom svetu koje je svedočilo naglom rastu stanovništva i usponu radikalnih ideologija.
Istorija 8. Marta
Tokom 1908. godine postojala je stalna kritička debata među ženama, o lošem položaju žena u društvu – ugnjetavanju i nejednakosti. Kampanja za promene počela je da postaje glasnija kada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vreme, bolje plate kao i pravo glasa.
1909. godine prvi Dan žena je obeležen širom Sjedinjenih Država. Godine 1910. u Kopenhagenu je održana Međunarodna konferencija žena radnica. Tu je ideju predložila Klara Cetkin, liderka Ženske kancelarije Socijal-demokratske partije u Nemačkoj.
Godine 1911. Međunarodni dan žena prvi put je obeležen 19. marta u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj. Između 1913. i 1914. godine, žene u Rusiji su svoj prvi Dan žena obeležile 23. februara.
Kasnije je odlučeno da 8. mart može biti globalno prihvaćen dan za proslavu Međunarodnog dana žena. Međunarodni dan žena prvi put su obeležile Ujedinjene nacije 1975. godine.
Boje Međunarodnog dana žena
Da li ste znali da postoje i boje za Međunarodni dan žena? Tri boje su ljubičasta, zelena i bela.
- Ljubičasta označava pravdu i dostojanstvo
- Zelena simbolizuje nadu
- Bela simbolizuje čistoću
Boje su nastale iz Ženske društvene i političke unije (VSPU) u Velikoj Britaniji 1908.
Malo je onih koji znaju da Međunarodni dan žena nije specifičan ni za jednu zemlju, grupu ili organizaciju. Ovaj dan svuda na svetu pripada ženama.
Hajde da identifikujemo, proslavimo i povećamo vidljivost ženskih dostignuća! Postoji velika potreba za povećanjem svesti kroz smislene narative, resurse i aktivnosti za borbu protiv rodnih predrasuda i diskriminacije.
Ne možemo biti samozadovoljni. Svi treba da odigramo svoju ulogu u donošenju rodne ravnopravnosti i poželimo srećan Dan žena svim pripadnicama lepšeg pola koje nas okružuju!