Postoje različite vrste botulinum toksina (toksini A i B) i koriste se u različite svrhe (problemi s očima, grčevi i ukočenost mišića, migrene ili jednostavno estetske promene na licu i telu). Kada odete u kliniku za estetsku hirurgiju, stručnjaci će napraviti precizne procene, kako bi odabrali vrstu botoksa ili filera koja vam je potrebna.
Jedna procedura ubrizgavanja botoksa traje oko 15 minuta i koristi mikro iglice. Efekti postaju vidljivi za tri do sedam dana. Botoks nije trajan i preporučuju se redovne posete na svaka četiri meseca, u zavisnosti od vrste intervencije.
Botoks se takođe može koristiti za sprečavanje prekomernog znojenja. Ubrizgavanjem botoksa u regije poput pazuha, dlanova i tabana, znojenje se smanjuje ili potpuno prestaje. U ovom slučaju efekti traju šest do osam meseci, a kao i svaki drugi tretman botoksom, može se ponoviti.
Ako se tretman botoksom ponavlja po redovnom rasporedu, mišićna aktivnost se sve više smanjuje, pa efekti traju duže.
Tretmani lica poput botoksa i kožnih filera poput Juvederm-a i Restilane-a mnogo su jeftiniji od hirurških, a pritom su i manje invazivni, te ne čudi činjenica da se sve veći broj žena odlučuje za ove intervencije. Dakle, pitanja poput „Koji filler najduže traje?“ ili „Kako da botoks traje duže?“ u potpunosti su očekivana i logična.
Smatrajte botoks prevencijom, a ne tretmanom.
Možda zvuči pomalo čudno da je redovno ubrizgavanje botulinum toksina najbolja metoda za produženje efekata botoksa. Ali zapamtite da rane i redovne intervencije pomažu da mišići lica budu opušteni. Ovo ne sprečava samo produbljivanje postojećih linija i bora: izglađuje ih pri povratku na normalne, stare položaje.
Koji kožni filler traje najduže?
Kožni fileri se koriste za popunjavanje područja atrofije masti i gubitka volumena kako bi se uklonile bore i fine linije. Mnogi pacijenti kombinuju botoks, koji opušta mišiće kako bi pomogao u izglađivanju bora, sa dermalnim filerima za lečenje dubljih bora.
I Restilane i Juvederm sadrže hijaluronsku kiselinu, prirodni hidratant za kožu koji sa kolagenom održava kožu gipkom i svežim. Čini se da stimulišu i proizvodnju kolagena. Na pitanje koje od njih najduže traje teško je odgovoriti jer najbolje funkcionišu u različitim oblastima.
- Restilane je idealan za popunjavanje područja koja su bukvalno potonula, poput obraza i predela ispod očiju. Restilane ima tendenciju da apsorbuje manje vode, što ga čini boljim izborom za predeo oko očiju, posebno za pacijente koji imaju otečene podočnjake.
- Juvederm je odličan za popunjavanje bora, posebno nazolabijalnih bora sa obe strane nosa koji stvaraju senke. Takođe je odličan kada treba definisati usne.
- Oba filera dobro daju definiciju brade i vilice.
Kako učiniti da hijaluronski fileri traju duže?
Budući da su Juvederm i Restilane toliko slični, isti saveti će produžiti njihovu efikasnost.
Ne zadržavajte se predugo na suncu
Jaka UV svetlost isušuje i može stvoriti opekotine na koži. Koža lica, koja je tanja i delikatnija na određenim mestima, lakše gori čak i sa zaštitom od sunca. Ako je moguće, ograničite vreme provedeno na suncu, posebno tokom sati kada je sunce najjače (od 11 do 16h tokom leta). Ako ćete duže vreme biti na otvorenom, šešir sa širokim obodom odlično će napraviti senku i zaštititi lice.
Jedite zdravu hranu
Jedite celu, neprerađenu hranu. Šećer se vezuje za kolagen i elastin i ometa njihovu sposobnost da kožu održavaju čistom i hidriranom. Užinajte hranu sa antioksidansima poput bobica. Ograničite kofein koji može dehidrirati organizam i pazite na unos mlečnih proizvoda koji mogu izazvati upalu. Smanjite unos slanih grickalica i razmislite o začinima bez soli koji će dati ukus vašoj hrani.
Ne koristite jeftine proizvode za kožu
Mnogi jeftini proizvodi za kožu imaju mnogo čudnih sastojaka, od kojih neki zapravo mogu biti štetni za kožu, pa čak i za celokupno zdravlje. Poznato je da ovi uobičajeni sastojci iritiraju kožu ili izazivaju alergijske reakcije, a to su:
- Mirisi
- Dodati natrijum lauril sulfat (SLS) i natrijum lauret sulfat (SLES) radi lakšeg širenja proizvoda
- Formaldehid se dodaje kao antibakterijski sastojak
- Propilen glikol, namenjen za poboljšanje stanja kože
Prestanite da pušite
Ne moramo da vam govorimo o tome kako pušenje utiče na vaša pluća i mozak, ali da li ste znali da štetno utiče i na vašu kožu? Nikotin sužava krvne sudove, što znači da manje vlage dospeva u kožu. A dim vas tera da žmirkate, što vremenom dovodi do pojave bora.
Pije mnogo vode
Možete duže vreme uživati u prednostima botoksa i dermalnih filera tako što ćete osigurati da ste sve vreme pravilno hidrirani. Hidratacija je neophodna za opšte zdravlje: pomaže u održavanju stalne telesne temperature, održava zglobove podmazanima i pomaže u lakšem uklanjanju otpadnih materija iz organizma.
Koristite retinol
Retinol pojačava kolagen i može biti odličan u održavanju elastičnosti kože. Retinol je dostupan u formi ulja, kreme ili gela. Počnite od najmanje koncentracije i postepeno je povećavajte. Koristi se u jesenjem i zimskom periodu, a ako odlučite da ga koristite i tokom toplih meseci kada je sunce jako – SPF 50 je obavezan, u suprotnom možete očekivati hiperpigmentacije od sunca (fleke na licu).
Prestanite da pravite grimase
Ozbiljno. Svaki put kada se široko nasmejete ili zaplačete, rastežete mišiće lica i stvarate nove mogućnosti za razvoj bora i linija. Ublažite ih malo; ovo može biti izazovno za ljude koji intenzivno koriste mimiku lica. U najmanju ruku, izbegavajte gužvanje nosa ili nabiranje čela.
Pokušajte da smanjite stres
Zapravo, ako mnogo plačete, pod velikim ste stresom! Potražite pomoć u upravljanju stresom, bilo da se radi o terapiji, novom režimu vežbanja ili kućnom ljubimcu. Znamo, lako je reći, ali teško je započeti. Volontiranje može pružiti snažan osećaj svrhe.
Smanjite upotrebu alkohola
Kao i kofein, alkohol dehidrira, samo još više. Takođe razređuje krv i može doprineti nastanku modrica ili čak krvarenju nakon tretmana. Konačno, alkohol povećava stres.
Pratite uputstva nakon tretmana
Obavezno sledite sva uputstva nakon tretmana, uključujući i kada treba da se pregledate radi naknadnog lečenja. Što se više budete pridržavali preporuka vašeg lekara, veća je verovatnoća da će postupak biti uspešan.