Kako da odaberete pravi laptop za vaše potrebe?

Sadržaj
Kako da odaberete pravi laptop?

Laptopovi su dovoljno kompaktni da ih nosite sa sobom, ali dovoljno raznovrsni za pokretanje zahtevnih aplikacija. Oni su najbolje sredstvo za ozbiljan posao ili igru, bilo da ste kod kuće, na putu ili na fakultetu. 

Dok su tableti i pametni telefoni uvek popularni, većina ljudi shvata da sve, od pisanja istraživačkog rada do igranja igrica, bolje funkcioniše na laptopu. Dakle, kako odabrati pravi laptop za vaše potrebe? Sastavili smo vodič za kupovinu laptopa koji će vam pomoći.

Postoji veliki izbor veličina, funkcija i cena, što čini izbor najboljeg laptopa izazovom. Zato morate da shvatite koje su vaše potrebe.

Generalni saveti prilikom kupovine laptopa

Ovo su najvažnije stvari koje treba uzeti u obzir kada birate novi laptop. Za više detalja, pogledajte informacije u nastavku.

  • Ekrani od 12,5 do 14 inča nude najbolji balans između upotrebljivosti i prenosivosti. Veći ekrani su u redu ako ne putujete mnogo, a manji modeli su odlični za decu.
  • Ako trošite više od 600 evra, potražite ove minimalne specifikacije: Core i5 ili Rizen 5 CPU 1920 k 1080 ekran 8 GB RAM-a i SSD skladište umesto čvrstog diska.
  • 9+ sati trajanja baterije je idealno ako planirate da nosite svoj laptop bilo gde.
  • Razmislite o 2-u-1 laptopu (bilo savijenom ili odvojivom) ako želite da koristite laptop kao tablet. Ako ne, standardni model može biti bolji izbor.
  • Chromebook-ovi su dobri za decu i studente i njihova funkcionalnost se brzo širi. Windows 10 laptop računari i MacBook računari nude obilje funkcionalnosti; koju platformu preferirate je stvar ličnog ukusa.

Izaberite platformu: Windows 10 vs Mac vs Chrome OS?

Na ovo pitanje nije lako odgovoriti, posebno ako niste upoznati sa svim operativnim sistemima računara. Ali ovaj brzi pregled prednosti i slabosti svake platforme bi trebalo da vam pomogne.

Većina laptop računara dolazi sa jednim od tri operativna sistema: Windows, Chrome OS ili MacOS (samo za MacBook). Odabir pravog je lična želja, ali evo kratkog rezimea onoga što svaki nudi.

Windows 10 karakteristike

Najfleksibilniji operativni sistem, Windows 10, radi na više modela laptopa nego Chrome OS ili MacOS. Windows 10, najnovija verzija Microsoftovog vodećeg operativnog sistema, pruža brojna poboljšanja u odnosu na Windows 7 i 8, uključujući mogućnost prebacivanja između režima tableta i desktopa, renovirani Start meni sa Live Tiles i Cortana digitalnim asistentom.

Od svog lansiranja u julu 2015. godine, Windows 10 je takođe dodao mnoštvo poboljšanja, uključujući mogućnost korišćenja dodatnih pitanja sa Cortanom, pretraživanje e-pošte prirodnim jezikom i korišćenje olovke za pisanje skoro svuda. Windows 10 operativni sistem je odličan za studente, istraživače i poslovne korisnike.

Apple macOS karakteristike

Svi MacBook računari dolaze sa Apple-ovim najnovijim operativnim sistemom za desktop računare, macOS Big Sur. Sve u svemu, operativni sistem nudi sličnu funkcionalnost kao Windows 10, ali sa drugačijim pristupom interfejsu koji zamenjuje priključnu stanicu za aplikacije na dnu ekrana za Microsoftov Start meni i traku zadataka. Umesto Cortana digitalnog asistenta, korisnici Mac-a dobijaju Siri. Oni takođe mogu da obavljaju transakcije sa Apple Pay-om, da primaju pozive ili poruke sa svojih telefona i otključavaju svoje laptopove pomoću Apple Watch-a.

Međutim, macOS nije napravljen za dodir, jer nijedan MacBook nema ekran osetljiv na dodir. Najnoviji macOS Big Sur operativni sistem donosi iPad aplikacije na Mac (i iPad i iPadOS aplikacije mogu da se pokreću na M1 Mac računarima), kao i ogromna poboljšanja i Safari pretraživača i Siri.

Chrome OS karakteristike

Google-ov OS je jednostavan i bezbedan, ali ograničeniji od Windows-a ili macOS-a. Korisnički interfejs liči na WindoWs sa menijem aplikacija, radnom površinom i mogućnošću prevlačenja prozora, ali glavna aplikacija koju koristite je Chrome pretraživač. Loša strana je u tome što mnoge „web aplikacije“ koje koristite ne funkcionišu posebno dobro van mreže. Međutim, to se menja jer svi novi Chromebook-ovi, uključujući vrhunski, Google PixelBook, sada mogu da pokreću Android aplikacije.

Ako vam je potreban uređaj za surfovanje webom i proveru e-pošte, navigaciju društvenim mrežama i ćaskanje, Chromebook-ovi su veoma prenosivi i obično nude dobar vek trajanja baterije po niskim cenama. Ako vam je potreban Chromebook, potražite ga sa najmanje 4 GB RAM-a i 16 GB skladišnog prostora. Poželjna rezolucija od 1920 x 1080, a 4K je bolja, ali vrlo neuobičajena. Platite dodatno da biste dobili 2-u-1 ako planirate da koristite Android aplikacije.

Odlučite da li želite 2-u-1

Mnogi laptop računari spadaju u kategoriju 2-u-1 laptopova, hibridnih uređaja koji mogu da se prebacuju između tradicionalnog režima na preklop, režima tableta i drugih pozicija između, kao što su režimi šatora ili postolja. 2-u-1 obično dolaze u dva različita stila: odvojivi sa ekranima koji se u potpunosti skidaju sa tastature i fleksibilni laptopi sa šarkama koje se savijaju za 360 stepeni da bi promenile režime.

Većina ovih sistema je mnogo bolja u služenju jednoj svrsi od druge, pri čemu su poleđine koje se savijaju prvenstveno laptopi, a odvojivi nude vrhunsko iskustvo tableta. Međutim, ako ne vidite potrebu da koristite svoj notebook kao ploču, obično ćete dobiti više performansi za svoj novac sa tradicionalnim laptopom na preklop.

Izaberite pravu veličinu

Pre nego što pogledate specifikacije ili cene, morate da shvatite koliko prenosiv treba da bude vaš laptop. Laptopovi se obično kategorišu prema veličini ekrana:

  • 11 do 12 inča: Najtanji i najlakši sistemi imaju ekrane od 11 do 12 inča i obično teže od 1 do 1.5 kilogram.
  • 13 do 14 inča: Pruža najbolju ravnotežu prenosivosti i upotrebljivosti, posebno ako imate laptop koji teži ispod 2 kilograma..
  • 15 do 16 inča: Najpopularniji laptopi veličine 15 inča obično teže od 2 do 2.5 kg. Razmislite o ovoj veličini ako želite veći ekran i ne planirate da često nosite svoj notebook. Laptopi sa 16-inčnim ekranom su retki, ali Apple bi mogao da pokrene trend sa svojim 16-inčnim MacBook Pro-om.
  • 17 do 18 inča: Ako vaš laptop stoji na vašem stolu svaki dan ceo dan, sistem od 17 ili 18 inča mogao bi da vam obezbedi onu vrstu procesorske snage koja vam je potrebna za igranje vrhunskih igara ili produktivnost na nivou radne stanice.

Proverite tastaturu i tačped

Najimpresivnije specifikacije na svetu ne znače loše ako laptop koji kupujete nema dobru ergonomiju. Ako planirate da radite mnogo na računaru, uverite se da tastatura nudi solidnu taktilnu povratnu informaciju, dosta hoda tastera (razdaljina na kojoj se taster spušta kada se pritisne, obično 1 do 2 mm) i dovoljno prostora između tastera. Ako kupujete Windows laptop, uverite se da ima drajvere Precision touchpad-a.

Potražite precizan tačped koji vam ne daje skokoviti kursor i dosledno reaguje na pokrete višestrukim dodirom kao što je zumiranje prstima. Ako kupujete poslovni laptop, razmislite o tome da nabavite jedan sa pokazivačem između tastera G i H kako biste mogli da se krećete po radnoj površini bez podizanja prstiju sa početnog reda tastature.

Izaberite svoje specifikacije

Komponente notebook računara kao što su procesor, čvrsti disk, RAM i grafički čip mogu zbuniti čak i ljubitelje notebook računara, tako da nemojte da se osećate loše ako vam listovi sa specifikacijama izgledaju nejasno.

Evo glavnih komponenti na koje treba obratiti pažnju:

Procesor

„Mozak“ vašeg računara, procesor ima ogroman uticaj na performanse, ali u zavisnosti od toga šta želite da radite, čak i najjeftiniji model može biti dovoljno dobar. Evo rezimea:

  • Intel procesori 11. generacije: Intel je predstavio Tiger Lake procesore prve generacije koji će pokretati sledeću generaciju laptopa. Tiger Lake – 10-nanometarski čip – nudi poboljšanu integrisanu Iris Xe grafiku sa brzinama do 4,8 Ghz, kao i podršku za Thunderbolt 4. 
  • Intel Core i9: Zamenivši Core i7 kao vrhunski procesor kompanije Intel, procesori Core i9 pružaju brže performanse od bilo kog drugog mobilnog čipa. Dostupni samo na premium laptop računarima, radnim stanicama i vrhunskim uređajima za igranje, Core i9 CPU-i su vredni svoje premium cene samo ako ste iskusni korisnik koji koristi najzahtevnije programe i aplikacije.
  • Intel Core i7: Korak u odnosu na Core i5, modeli sa brojevima koji se završavaju na HK ili K koriste veću snagu i imaju četiri jezgra, što omogućava još brže igranje igara i produktivnost. Postoje i čipovi serije Core i7 I koji imaju nižu snagu i performanse. Obratite pažnju na procesore koji imaju 10 u broju modela jer su deo Intelove najnovije, 10. i 11. generacije Core serije, i nude bolje performanse.
  • Intel Core i5: Ako tražite mainstream laptop sa najboljom kombinacijom cene i performansi, nabavite ga sa Intel Core i5 CPU-om. Najčešći su modeli koji se završavaju na U. Oni sa I u imenu su male snage i imaju lošije performanse, dok modeli sa HK koriste više snage i pojavljuju se u debljim sistemima za igre i radne stanice. Intelovi najnoviji procesori Tiger Lake 11. generacije imaju četiri jezgra i brojne korisne funkcije, uključujući podršku za Vi-Fi 6, integraciju Thunderbolt 4 i bolju AI.
  • Intel Core i3: Performanse su samo korak ispod Core i5, kao i cena. Ako možete da pređete na Core i5, preporučujemo ga.
  • Intel Xeon: Izuzetno moćni i skupi procesori za velike mobilne radne stanice. Ako se bavite inženjeringom profesionalnog nivoa, 3D modeliranjem ili uređivanjem video zapisa, možda ćete želeti Xeon, ali nećete dobiti dobar vek trajanja baterije ili lagan laptop.
  • Intel Pentium / Celeron: Ovi čipovi nude najsporije performanse, ali mogu da urade ako su vaši glavni zadaci surfovanje webom i lagano uređivanje dokumenata. Ako možete da platite više da nabavite Core i3 ili i5, bilo bi vam bolje.
  • Intel Core m / Core i5 / i7 „I serija:“ Mala potrošnja i niska toplota omogućavaju sistemima sa ovim procesorima da rade bez ventilatora. Performanse su bolje od Celerona, ali zarez ispod standardne Core U serije.
  • AMD Rizen 4000 i Rizen 5000: Novi set čipova koji su dizajnirani da se takmiče sa Intel Core i5 i Core i7. Otkrili smo da Rizen 4000 i Rizen 5000 čipovi nadmašuju ekvivalentne Intel Core procesore. Na primer, Rizen 5 4500U CPU pruža približno iste performanse kao Intel Core i7 CPU. Ne samo da dobijate odlične performanse i izdržljivost, već su laptop računari opremljeni Rizen 4000 i Rizen 5000 obično jeftiniji od svojih Intelovih kolega.
  • AMD A, FX ili E serija: AMD-ovi procesori koji se nalaze na jeftinim laptopovima – kompanija ih naziva APU-ima, a ne CPU-ima – pružaju pristojne performanse za novac koji je dovoljno dobar za surfovanje vebom, gledanje medija i produktivnost.
  • Apple M1: Prvi od Apple-ovog prilagođenog silikona, ARM baziran M1 čip razbija konkurenciju kada su u pitanju sirove performanse i izdržljivost. Nalazi se na MacBook Air-u i MacBook Pro-u

RAM

Neki laptopi dolaze sa samo 4 GB RAM-a, ali idealno bi bilo najmanje 8 ili 18 GB. Za većinu ljudi, 32 GB ili više je više nego dovoljno, dok je 64 GB i više rezervisano za napredne korisnike.

Disk za skladištenje (SSD)

Još važnije od brzine vašeg CPU-a su performanse vašeg diska za skladištenje podataka. Ako to možete priuštiti i ako vam nije potrebno mnogo interne memorije, nabavite laptop sa SSD diskom, a ne sa hard diskom, jer ćete videti najmanje tri puta veću brzinu i mnogo brži laptop u celini.

Među SSD diskovima, novije PCIe x4 jedinice nude trostruku brzinu od tradicionalnih SATA diskova. Prenosni računari ispod 250 evra koriste eMMC memoriju, koja je tehnički solid-state, ali ne brža od mehaničkog čvrstog diska.

Ekran

Što više piksela imate, više sadržaja možete da stane na ekran i to će izgledati oštrije. Nažalost, neki jeftini laptopovi i dalje imaju ekrane od 1366 x 768. Ako to možete priuštiti, preporučujemo vam da platite dodatno za panel koji radi na 1920 x 1080, takođe poznat kao Full HD ili 1080p. Laptopovi više klase imaju ekrane koji su 2560 x 1600, 3200 x 1800 ili čak 3840 x 2160 (4K), koji svi izgledaju oštro, ali troše više energije, smanjujući vek trajanja baterije.

Kvalitet ekrana je mnogo više od rezolucije. IPS paneli se razlikuju po boji i osvetljenosti, pa pročitajte naše recenzije da biste saznali da li laptop koji razmišljate ima dobar ekran. Obično tražimo sRGB ocenu boja od preko 100% i rezultate sjajne od 300 nita. Ako želite najbolji kvalitet slike i ne brinete o trajanju baterije, razmislite o OLED ekranu. Takođe treba da pazite na nadolazeću tehnologiju prikaza koja će se pojaviti na laptopovima, uključujući miniLED.

Ekran osetljiv na dodir

Ako kupujete običan laptop na preklop, a ne 2-u-1, nećete imati mnogo koristi od ekrana osetljivog na dodir i imaćete 1 do 2 sata manje trajanja baterije. Na 2-u-1, ekrani osetljivi na dodir su standardni. 

Grafički čip

Ako ne igrate igrice na računaru, kreirate 3D objekte ili uređujete video zapise visoke rezolucije, integrisani grafički čip (onaj koji deli sistemsku memoriju) će biti u redu, posebno Intelova najnovija grafika Iris Xe. Međutim, ako imate bilo koju od gore navedenih potreba, diskretni grafički procesor Nvidia ili AMD je od suštinskog značaja.

Portovi

Iako odsustvo portova obično ne predstavlja problem pri izboru laptopa, korisno je da konekcije koje su vam potrebne direktno na sistemu, umesto da morate da nosite gomilu ključeva. Većina mainstream laptopa imaće USB 3.0 portove i HDMI izlaz za video. Međutim, sve veći broj laptopova koristi USB Tipe-C ili Thunderbolt 3 i Thunderbolt 4 portove koji su kompatibilni sa USB Tipe-C.

Povezivanje

Ako treba da koristite laptop u pokretu, razmislite o kupovini notebook-a sa 4G LTE ili 5G podrškom. Moraćete da platite plan pretplate za prenos podataka, ali ovo će vam omogućiti da pristupite internetu daleko od rutera. Ako želite laptop sa najnovijim i najboljim opcijama povezivanja, pronađite onaj sa podrškom za Wi-Fi 6. Wi-Fi 6 nudi povećanu teorijsku propusnost i stabilniju vezu od 802.11ac.

Takođe predlažemo da potražite laptop sa Bluetooth 5, najnovijim standardom koji nudi poboljšanu povezanost sa uređajima koji podržavaju Bluetooth, kao što su miševi i slušalice.

DVD/Blu-ray uređaji

Nekoliko laptopova dolazi sa optičkim drajvima, jer se sav softver i filmovi mogu preuzeti, iako smo pratili laptopove sa DVD uređajima. Međutim, ako zaista treba da čitate/pišete diskove, a vaš laptop po izboru ne dolazi sa ugrađenim DVD drajvom, uvek možete kupiti eksterni koji se povezuje preko USB-a.

6. Ne štedite na trajanju baterije

Ako kupujete veliki, glomazan notebook ili uređaj za igre koji ćete koristiti samo na stolu blizu utičnice, ne morate da brinete o trajanju baterije. Međutim, ako planirate da koristite laptop u krilu, čak i ako je kod kuće i/ili na poslu, poželećete najmanje 7 sati izdržljivosti, a idealno je više od 8 sati. Da biste odredili očekivano trajanje baterije prenosnog računara, nemojte verovati proizvođaču na reč. Umesto toga, pročitajte rezultate trećih strana iz objektivnih izvora, kao što su naše recenzije.

Vodite računa o brendu

Vaš laptop je dobar koliko i kompanija koja stoji iza njega. Tačna i blagovremena tehnička podrška je najvažnija. Podrška je samo deo onoga što čini marku notebook računara vrednom vašeg novca. Takođe morate da uzmete u obzir kako se proizvođač slaže sa konkurencijom u pogledu dizajna, vrednosti i izbora, performansi pregleda i drugih kriterijuma. 

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...
Angažovanje SEO specijaliste

Kako angažovati SEO specijalistu?

Verovatno ste do sada čuli da ako nemate pravu SEO strategiju, potencijalnim kupcima će biti teško da pronađu vaš sajt. To je istina. Količina vremena