Kako da postanete agent za promet nekretnina u Srbiji

Sadržaj

Završili ste fakultet koji volite ali ste shvatili da je gotovo nemoguće da se zaposlite “u struci”. Da muka bude još veća, u Srbiji su moguća zaposlenja sa vašom diplomom veoma slabo plaćena. Zato želite da se oprobate u nekom bolje plaćenom poslu. Pitate se kako da postanete agent za promet nekretnina u Srbiji? To je jedan od poslova koji vam se čini interesantnim, i nova ideja koja deluje ostvarljivo.

Koje uslove treba da ispunjavate i šta treba da znate o ovom dinamičnom poslu, možete pročitati u nastavku teksta.

Poslovi agenta za promet nekretnina

Agent iz agencije za promet nekretnina obavlja različite zadatke koji za cilj imaju kupoprodaju ili iznajmljivanje nekretnina.  Osnovni poslovi agenta za promet nekretnina podrazumevaju:

  • Procenu vrednosti nekretnine
  • Pronalaženje kupaca ili zakupaca
  • Pregovaranje o uslovima prodaje
  • Pripremu i prikupljanje dokumentacije
  • Pravnu pomoć i savetovanje
  • Ugovaranje pregleda nekretnina
  • Marketing i promociju nekretnine
  • Vođenje kupoprodajnog ili procesa zakupa

Procena vrednosti nekretnine: Agent procenjuje tržišnu vrednost nekretnine kako bi vlasnik mogao da je ponudi po odgovarajućoj ceni.

Pronalaženje kupaca ili zakupaca: Pretražuje tržište, oglašava nekretninu i organizuje razgledanja sa potencijalnim kupcima ili zakupcima.

Pregovaranje o uslovima prodaje ili zakupa: Agent pregovara u ime vlasnika ili kupca kako bi postigao najpovoljnije uslove.

Priprema i prikupljanje dokumentacije: Pomaže u pripremi pravne i administrativne dokumentacije potrebne za kupoprodaju ili iznajmljivanje nekretnine.

Pravna pomoć i savetovanje: Daje pravne savete vezane za promet nekretnina, uključujući postupke uknjižbe, poreze i druge administrativne zahteve.

Ugovaranje pregleda nekretnina: Organizuje sastanke za razgledavanje nekretnine i vodi prezentacije kako bi zainteresovanim stranama pružio sve potrebne informacije.

Marketing i promocija nekretnine: Kreira i postavlja oglase na raznim portalima, društvenim mrežama i drugim kanalima kako bi nekretnina bila što vidljivija.

Vođenje kupoprodajnog ili najamnog procesa: Prati čitav proces kupoprodaje od početka do kraja, osiguravajući da se sve odvija u skladu sa zakonom i interesima klijenata.

Posao agenta za promet nekretnina zahteva poznavanje tržišta, pravnih regulativa, komunikacione veštine i sposobnost pregovaranja. Kao i svaki drugi novi posao, to u početku deluje komplikovano, ali verujte u sebe i veoma brzo ćete postati izvrstan agent.

Koji su uslovi za dobijanje licence za rad agenta za promet nekretnina?

Najvažniji uslov da biste mogli da se bavite prodajom nekretnina jeste da imate važeću licencu za rad. Pitate se koji su uslovi za dobijanje licence za rad agenta za promet nekretnina i da li vi možete da je dobijete?

Za dobijanje licence za rad agenta za promet nekretnina u Srbiji potrebno je da ispunjavate nekoliko uslova koji su definisani Zakonom o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti.

Pa hajde da zajedno proverimo šta vam je potrebno za dobijanja licence:

Osnovno obrazovanje: Potrebno je da kandidat ima najmanje srednje obrazovanje (srednju školu).

Završena obuka za posrednika u prometu nepokretnosti: Kandidat mora da završi stručnu obuku koja se organizuje u ovlašćenim institucijama, kao što su Privredna komora Srbije ili druge licencirane škole. Obuka obuhvata pravne, ekonomske i tehničke aspekte prometa nekretnina.

Položen stručni ispit: Posle završene obuke, kandidat mora da položi stručni ispit kojim se proverava znanje o zakonskim okvirima, ugovornim obavezama, etici u poslu i drugim relevantnim temama.

Nepostojanje zabrana zbog kršenja zakona: Kandidat ne sme biti pravosnažno osuđivan za krivična dela koja ga diskvalifikuju za obavljanje posla agenta za nekretnine (npr. prevare, zloupotrebe i slično).

Plaćanje naknade za izdavanje licence: Potrebno je uplatiti odgovarajuću naknadu koja se naplaćuje za izdavanje licence.

Upis u registar posrednika: Nakon što položi ispit, kandidat se upisuje u registar posrednika u prometu nepokretnosti pri Privrednoj komori Srbije i dobija licencu koja mu omogućava rad.

Važno je spomenuti i to da Licenca nije trajna već se mora obnavljati periodično. To se obično obavlja na svakih pet godina, uz ispunjavanje uslova za produženje, što može uključivati dodatne obuke ili edukacije.

Šta vi mislite? Da li je ovo previše uslova za posao koji je nekad mogao da radi svako ko to poželi?

Da li i dalje želite da se zaposlite kao agent u agenciji za promet nekretnina?

Prethodna priča, imala je za cilj da vam pomogne da uvidite šta vam je sve potrebno da biste mogli da se zaposlite kao agent u agenciji za promet nekretnina, a o možda i najbitnijem segmentu ni reči – o zaradi. Pa hajde da to ispravimo.

U Srbiji, agenti za prodaju nekretnina obično zarađuju na osnovu provizije koju dobijaju od posredovanja u kupoprodaji ili iznajmljivanju nekretnina. Evo kako se provizije i zarade obično obračunavaju:

Provizija pri prodaji nekretnine: Standardna provizija iznosi između 2% i 4% od prodajne cene nekretnine. Ova provizija najčešće se deli između agenta i agencije.  Agencija ili agent najčešće podele proviziju u procentu koji varira od 40 do 60% od ove sume. Ovo je najčešće predmet dogovora između agenta i agencije, a iskusniji i kvalitetniji agenti ostvaruju veći procenat zarade od početnika.

Provizija pri iznajmljivanju nekretnine: Kod iznajmljivanja stanova ili poslovnog prostora, provizija za agenta obično iznosi visinu jedne mesečne kirije. To se može dogovoriti da plati zakupodavac, zakupac, ili oboje.

Fiksna plata i bonus: U nekim većim agencijama, agenti mogu imati osnovnu fiksnu platu uz dodatak provizije ili bonusa na osnovu uspešnosti (broja zaključenih poslova).

Nivoi iskustva i ugovora: Iskusniji agenti ili oni koji rade kao nezavisni posrednici mogu dogovoriti povoljnije uslove provizije, dok mlađi agenti ili agenti početnici često rade za manji procenat ili uz fiksne honorare po učinku.

Umesto zaključka

Zaključak je svakako da zarada agenata za promet nekretnina može značajno varirati u zavisnosti od broja poslova koje realizuju i vrednosti nekretnina kojima se bave. Važno je i gde agent radi, jer profesionalne agencije za promet nekretnina brinu o svojim agentima i dobro ih plaćaju.

Još se niste odlučili? Možda vam pomognu sledeće činjenice. Ako se zna da je prosečna plata u Srbiji oko 800 EUR, a da za prodaju jednog prosečnog stana agent može da zaradi između 1000 u 2000 EUR, razmislite o tome da li je to isplativ posao?

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...

Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru