Nema ništa lepše od umirujuće arome sveže oprane odeće. Osećaj i spoznaja da vam veš miriše sveže i prijatno je uvek umirujući, a lep miris omekšivača čini oblačenje svakog jutra bar malo prijatnijim. Ipak, često se dešava da veš koji izvadite iz mašine za pranje ima ustajali miris, nalik na buđ, bez obzira koliko omekšivača sipate. Kako da veš miriše na omekšivač nakon pranja?
Ponekad se predivan miris novog omekšivača može pretvoriti u neobičan, pomalo neugodan miris koji nije najprijatniji. Drugi put ćete primetiti da vaša odeća ne miriše na “čisto” nakon što se potpuno osuši. Obukli ste se, krenuli na posao i sada morate da idete kroz dan sa svešću da vaša garderoba ne miriše prijatno.
Srećom, postoji tajna kako da veš miriše na omekšivač i još više načina da sprečite da se taj čudan miris buđi uopšte pojavljuje.
1) Započnite sodom bikarbonom
Soda bikarbona može da apsorbuje čudne mirise, a verovatno je tajna vaše bake ili majke kako da odeća prilikom pranja bude sveža.
Uzmite posudu srednje veličine i napunite je šoljom sode bikarbone. Zatim stavite posudu na pod svog ormara i ostavite da odstoji dan ili dva. Neki ljudi čak uzmu čitavu kutiju i čuvaju je u svakom kućnom ormaru tokom cele godine.
Soda bikarbona prirodno upija mirise svih vrsta, pa će sprečiti da se neželjeni mirisi zalepe za vašu odeću.
2) Stavite mirišljave vrećice između složene odeće
Još jedan sjajan način kako da veš održi svež miris je da koristite mirišljave vrećice koje već imaju taj čist miris veša. Možete koristiti i mirišljave maramice za sušilicu, one su još jedna moćna tajna kako da veš miriše na omekšivač i zadrži dugo prijatan miris.
Uzmite nekoliko ovih listova i stavite ih na police ormara, u fioke, pa čak i u džepove odeće. To će zadržati dobre mirise.
Drugi način da koristite ovu metodu i uštedite malo novca je da ponovo koristite mirišljave maramice za sušenje. Njihov svež miris i dalje ima miris nakon samo jednog pranja, pa zašto ih baciti? Uzmite maramice direktno iz mašine za sušenje i stavite ih u svoje fioke zajedno sa odećom.
3) Uverite se da vaša kuća nema neprijatan miris
Mnogi neprijatni mirisi koje nasumično osećamo na našoj odeći dolaze iz kuće. Možda mislite da je ovo apsurdno, posebno ako koristite deterdžent za veš najboljeg mirisa. Iako se vaša kuća možda ne oseća na neprijatne mirise, svaka kuća ima mirise koji će se vremenom akumulirati. Zaista, dugotrajni mirisi mogu uticati na raspoloženje, anksioznost i nivo stresa.
Problem je što obično ne možete da osetite kako miriše vaša sopstvena kuća jer tamo provodite toliko vremena. Vaš nos se jednostavno navikne na miris vašeg doma.
Da biste to izbegli, redovno čistite svoj dom i obrišite sve površine. To će sprečiti da neprijatni mirisi u vašoj kući uđu u vašu odeću.
4) Koristite osveživače vazduha
Osveživači vazduha mogu pomoći da zadržite prijatne mirise svežine u vašem domu. Oni takođe mogu sprečiti da vaš orman ne poprimi neprijatne mirise tokom vremena.
Preporučljivo je da osveživač koristite samo u ormanima gde vam visi odeća umesto da ga stavljate u fioke i džepove. Mirisi su obično snažni i treba im prostor da se prošire.
Takođe je važno da odaberete pravi miris kada kupujete osveživač vazduha. Verovatno ne želite da vaša odeća ima miris „novog automobila“, pa se pobrinite da umesto toga potražite mirise pamuka, veša ili blage cvetne arome.
5) Stavite talog kafe u svoj orman
Ako se još uvek pitate kako da veš miriše na omekšivač, onda je kafa još jedan fantastičan apsorber mirisa koji verovatno već imate u svom domu. Ipak, nemojte još puniti džepove kaputa talogom od kafe.
Uzmite posudu, napunite je talogom, a zatim je prekrijte aluminijumskom folijom i probušite rupice. Ovako upakovana kafa će da upije neprijatan miris, a da ne bude nered za kasnije čišćenje. Za najbolje rezultate trebalo bi da promenite talog kafe najmanje jednom mesečno.
6) Koristite sprej sa sirćetom
Još jedan decenijama star način da se odeća dobrog mirisa duže vreme nosi je korišćenje belog sirćeta. Tako je, sirće. Supstanca deluje kao prirodni dezodorans i može ukloniti neprijatan miris iz gotovo svega.
Uzmite bocu sa raspršivačem i napunite je do pola sirćetom, a drugu polovinu napunite vodom. Naprskajte samo malu količinu na kraj odeće, da vidite da li je vaša mešavina prejaka ili ne.
Ako postoji primetna promena boje tamo gde ste prskali, previše je sirćeta. Ako odeća izgleda isto, onda ste spremni. Ako se brinete zbog snažnog mirisa sirćeta, on na garderobi neće biti problem. Miris će nestati sa vaše odeće čim se sprej osuši.
7) Okačite iznošenu odeću
Ne moraju svi predmeti odeće da idu u mašinu za pranje veša nakon što ih prvi put nosite. Za određene tkanine, tešku odeću i mokru odeću kojoj je potrebno hemijsko čišćenje, pranje bi moglo postati nezgodno i učiniti da odeća izgleda jeftino.
Da biste duže zadržali svež miris na odeći, izbegavajte bacanje odeće na pod kad je skinete.
Umesto da ostavite odeću u mašini za pranje veša ili u korpi, gde će provesti noć, odvojite vreme da okačite svaki odevni predmet kako bi odeća dobro mirisala. To će omogućiti da se odeća prozrači umesto da zadrži mirise na jednom mestu. Ovaj dodatni korak će učiniti svu razliku u tome koliko dugo traje svežina vašeg veša.
Održavanje svežine
Miris sveže opranog veša ne mora biti kratkotrajan. Postoji nekoliko jednostavnih saveta i trikova koji vam mogu pomoći kako da veš miriše na omekšivač što duže. Pokušajte da koristite sirće, talog od kafe, maramice za sušenje veša, čistu korpu za veš, tako da možete da uživate u odeći čistog mirisa nedeljama koje dolaze.