Kako izbaciti pesmu iz glave?

Sadržaj
Kako izbaciti pesmu iz glave?

Sigurno vam se desilo više puta da u pozadini vaših misli – ili kao glavni soundtrack – ide pesma koju nikako ne možete da izbacite iz glave. Pevate je danima, sa njom ležete i budite se, a pesma ide iznova i iznova. Ova pojava se naziva “nesvesna muzička slika” ili “earworms”.

Earworms gotovo mogu da vas izlude. To mogu biti komercijalni džinglovi (po pravilu muzika iz najiritantnije reklame ikada) ili isečci pop pesama. Ponekad bi to mogla biti pesma koja vam se zaista sviđa, ali češće su to isečci pesama koje mrzite.

Ovaj čudni mentalni fenomen pokazuje koliko malo svesne kontrole imamo nad sopstvenim mozgom i šta se dešava u našoj glavi. Na kraju krajeva, to je naš mozak, peva, u našoj glavi, i ne možemo ga zaustaviti?! Kako izbaciti pesmu iz glave?

Naučna pozadina fenomena “earworms”

Istraživanje sprovedeno 2012. istraživalo je da li je moguće namerno stvoriti earwormse, i ako jeste, kako se njima može manipulisati. U studiji je 299 ispitanika slušalo različite pesme, bavili se različitim mentalnim zadacima i zatim je prijavljeno nakon 24 sata da li je neka pesma ostala da svira u glavi.

Ovo istraživanje, sprovedeno na Univerzitetu Western Washington, opovrglo je ideju da earworms dolaze samo iz iritirajućih ponavljajućih džinglova. U stvarnosti, čak i „dobra“ muzika, poput pesama Bitlsa može da postane iritantna ponavljajuća melodija. 

Istraživači su pronašli delimičnu podršku teoriji da se earworms javljaju kao rezultat Zeigarnik-ovog efekta, u kojem se naš um zaglavi na nepotpunim mentalnim procesima. Ova teorija sugeriše da naš mozak može postati „zavisan“, kada čuje nekompletnu pesmu koju ne poznajemo dobro. Pošto naš um ne može da „odloži pesmu“ i dovrši je, zaglavi se kao gramofonska igla na ploči ili kao u „Danu mrmota“ svirajući isti nedovršeni isečak. U istraživanju iz 2012. godine, i potpune i nepotpune pesme stvorile su earwormse – a ljudi koji su bili muzički talentovaniji bili su skloniji razvoju ove iritantne pojave.

Ako ste koncentrisani manja je verovatnoća da ćete zakačiti „earworms“ (freepik.com)

Kada je osoba bila uključena u mentalni zadatak koji je zahtevao veću pažnju i koncentraciju, nakon ili tokom slušanja pesme, imala je manju verovatnoću da razvije earworms. Dakle, na ovaj fenomen možemo gledati kao na umne viruse koji uskaču u našu neiskorištenu mentalnu RAM memoriju, a zatim rade u pozadini. Ali ako koristite svu svoju kognitivnu širinu, earworms neće moći da uđu u vaše misli.

Sada kada znamo zašto se ovaj fenomen javlja, pravo je vreme da postavimo sledeće pitanje:

Kako izbaciti pesmu iz glave?

Kako ne biste izludeli pevajući jednu istu pesmu do kraja vremena (ili dok se vaš mozak ne smiluje da popusti i otpusti dosadnu melodiju) donosimo vam par metoda kako izbaciti pesmu iz glave:

Metoda 1: Povežite se sa pesmom

Slušajte pesmu do kraja

Većina zaglavljenih pesama ili earwormsa zapravo su delovi pesme, poput upečatljivog refrena ili čak samo jednog ili dva stiha. Vaš mozak ovo možda ponavlja jer se “zaglavio” i ne zna kuda dalje. Poslušajte celu pesmu od početka do kraja. Ovo može biti najefikasnije rešenje, mada se dešava da ne uspe iz prve svima. 

Potražite stihove

Nejasni ili zaboravljeni tekstovi pesama takođe mogu ometati vaš mozak. Potražite tekstove pesama na internetu. Pevajte ih naglas ili pevajte tiho sebi kako biste pomogli svom mozgu da obradi pesmu. Ako možete da zapamtite sve stihove, ovo bi moglo učiniti da pesma bude preduga da je držite u glavi.

Odsvirajte pesmu na instrumentu

Ako umete da svirate neki instrument, pokušajte da odsvirate pesmu. Borba sa muzikom i razvijanje načina na koji će je svirati rešava problem mnogim ljudima sa ovim problemom. Isprobajte različite izmene i varijacije da biste prekinuli ponavljajući ciklus.

Zamislite da se pesma menja

Čak i ako vam je ovo teško, osećaj kontrole može učiniti da budete manje opterećeni situacijom. Nekoliko minuta, ili dok ne počnete da se osećate frustrirano, pokušajte da promenite pesmu na sledeće načine:

  • Zamislite da smanjujete dugme za jačinu zvuka pesme dok ne bude gotovo nečujna.
  • Zamislite svoj um kao kuću sa mnogo soba. Izgradite prepreke ispred pesme, polako je stavljajući u sve manje područje kuće. Svaki put kada dodate prepreku, pesma postaje tiša i prigušenija.
  • ‘Pustite’ pesmu u glavi različitim tempom, zamišljajući je kao (vrlo) sporu ili brzu.

Zamislite kraj pesme

Kad pesma utihne, vreme je da je završimo. Koristite više tehnika vizualizacije da biste to izbacili iz glave jednom zauvek:

  • Vizualizujte mač ili oštar predmet u glavi, prekidajući vezu između vašeg uma i pesme.
  • Zamislite gramofon sa što je moguće više detalja. Pažljivo pogledajte iglu koja se kreće kroz žleb dok pesma svira. Podignite iglu i slušajte iznenadnu tišinu.
  • Kad dođete do kraja pesme, otpevajte poslednju notu (naglas ili u glavi), a zatim pustite da visina tona stalno opada sve dok ne bude mnogo niža od bilo koje note u pesmi. Ovo ponekad može sprečiti njeno ponovno pokretanje.

Metoda 2: Odvlačenje pažnje sebi

Žvaćite žvakaću gumu

Čini se da mnogim ljudima žvakaća guma ometa sposobnost da čuju muziku u glavi. Ovo vam takođe može pomoći da zanemarite pesmu tokom sledećeg koraka.

Neka vam um luta

Jedno istraživanje je pokazalo da borba protiv pesme često dovodi do češćih, dužih epizoda kasnije. Pokušajte da ignorišete melodiju dok razmišljate o nečemu drugom što vam je na umu. Ovo nije uvek moguće, ali pokušajte nekoliko minuta.

Rešavajte zagonetke ili ukrštenice

Anagrami, ukrštenice i druge zagonetke zasnovane na rečima mogu pomoći da se pesma odagna. Razmišljanje o rečima zauzima isto područje vašeg mozga koje svira zamišljene tekstove. Ostanite koncentrisani i vaš mozak bi se mogao držati samo jednog od dva zadatka.

Ako ne primetite nikakvu razliku i osećate se frustrirano, prestanite. Povremeno se earworm može pogoršati ako pokušate da se borite protiv njega.

Odvucite pažnju mirnom verbalnom aktivnošću

Opuštajuća aktivnost bi mogla biti najbolja ako ste zabrinuti zbog earworma ili ste zabrinuti da ga ne možete kontrolisati. Evo nekoliko opcija koje zauzimaju centre za slušanje i govor vašeg mozga:

  • Ispričajte nešto ili pročitajte naglas.
  • Razgovarajte s ljudima.
  • Meditirajte.
  • Molite se.
  • Čitajte knjigu.
  • Gledajte televiziju.
  • Igrajte video igru koja uključuje govor i/ili tekst.

Slušajte muziku koju volite

Uvek birajte pesmu u kojoj uživate, jer ona zamenjuje pesmu u vašoj glavi! U idealnom slučaju, naći ćete melodiju koja će isterati staru pesmu, ali vam se neće zaglaviti u samoj glavi. Nova melodija koja će vam pomoći da odagnate staru je individualna, ali ipak birajte pesmu koju volite, za slučaj da ona postane novi earworm.

Pevajte uz manje poznatu pesmu

Počnite sa pesmom za koju je manje verovatno da će vam ući u glavu. Izbegavajte upečatljive melodije i idealno potražite nešto što ste do sada slušali samo jednom ili dva puta. Što je teže pevati pesmu, manja je verovatnoća da će postati earworm.

Pevajte uz pesmu koju dobro poznajete

Ako sve navedeno ne uspe, vreme je da iznesete tešku artiljeriju. Ova pesma će vam se često zaglaviti u glavi, ali nadamo se da će, ako se to dogodi, biti prijatnije. Evo nekoliko vrsta lepljivih pesama:

  • Pesme koje dobro poznajete, posebno one povezane sa nostalgijom ili specifičnim sećanjem.
  • Pesme uz koje se lako peva. One imaju tendenciju da imaju note sa dugim trajanjem i malim promenama u tonu. Većina pop pesama odgovara ovom opisu.
  • Pesme sa ponavljanjem. Ovo uključuje pesme sa ponavljajućim refrenima i, opet, to je većina pop pesama.

Rešavajte zadatke iz matematike

Ponekad možete prekinuti sviranje pesme u glavi sa matematičkim problemima za čije rešavanje vam je potrebna sva pažnja. Pokušajte da izračunate koliko je 8208 ÷ 17 ili rešite jednačinu sa dve nepoznate. Previše težak problem neće vas angažovati. Odaberite nešto u okviru svojih mogućnosti. 

Kako izbaciti pesmu iz glave – još saveta:

  • Pokušajte da vrhovima prstiju odsvirate drugačiji ritam.
  • Slušajte muziku iz filma. Obično su dugačke i granaju se na način da se izbegne ponavljanje.
  • Ako ništa drugo ne uspe, jedite boraniju.
  • Slušajte tzv “white noise”. Iako pesma koja vam svira u glavi nije fizički generisana u vašoj bubnoj opni, isti neuroni su pogođeni. Neodređeni šum poboljšava te neurone.
  • Pevajte gomilu različitih pesama poput remiksa.
  • Razgovarajte sami sa sobom zaista glasno.
  • Pokušajte da pustite pesmu unazad u glavi!
  • Slušajte drugu pesmu. Probajte nešto sa drugačijim ritmom, u drugom žanru ili jednostavno onom što inače ne slušate.
Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...
Kako očistiti srebrni nakit?

Kako očistiti srebrni nakit?

Neko vreme niste nosili nakit od srebra i on je potamneo? Mrzi vas da idete do zlatare, da odnesete nakit na profesionalno čišćenje? Ne brinite.