Kako najbrže popraviti krvnu sliku?

Sadržaj
Kako najbrže popraviti krvnu sliku?

Da li se osećate slabo, iscrpljeno ili umorno? Možda imate simptome anemije. Anemija se javlja kada je broj vaših crvenih krvnih zrnaca nizak. Ako je vaš broj eritrocita nizak, vaš organizam mora više da radi kako bi isporučilo kiseonik u celo telo.

Crvena krvna zrnca ili eritrociti su najčešće ćelije u ljudskoj krvi. Telo proizvodi milione svakog dana. Eritrociti se proizvode u koštanoj srži i cirkulišu po telu 120 dana. Zatim odlaze u jetru, koja ih uništava i reciklira njihove ćelijske komponente.

Loša krvna slika može da vas izloži riziku od brojnih komplikacija, tako da je važno da što pre vratite nivo eritrocita na pravi put.

Nastavite da čitate da biste saznali kako najbrže popraviti krvnu sliku kod kuće, kako vam lekar može pomoći i još mnogo toga.

5 hranljivih sastojaka koji povećavaju broj crvenih krvnih zrnaca

Kako najbrže popraviti krvnu sliku - jedite zeleno povrće
Kako najbrže popraviti krvnu sliku – jedite hranu bogatu gvožđem, folnom kiselinom, vitaminom B12, bakrom i vitaminom A (shutterstock.com)

Konzumiranje hrane bogate hranljivim materijama može pomoći kada se pitate kako najbrže popraviti krvnu sliku i povećati nivo eritrocita. Konzumirajte namirnice bogate sledećim sastojcima:

Gvožđe

Ishrana bogata gvožđem može povećati proizvodnju eritrocita u vašem telu. Hrana bogata gvožđem je prirodni lek za anemiju, a uključuje:

  • Crveno meso, kao što je junetina
  • Iznutrice, kao što su bubrezi i jetra
  • Tamno, lisnato, zeleno povrće, kao što su spanać i kelj
  • Suvo voće, kao što su suve šljive i suvo grožđe
  • Pasulj i druge mahunarke
  • Žumanca

Folna kiselina

Dodavanje određenih vitamina B vašoj ishrani takođe može biti korisno. Hrana bogata vitaminom B-9 (folna kiselina) uključuje:

  • Obogaćeni hlebovi
  • Obogaćene žitarice
  • Tamno, lisnato, zeleno povrće, kao što su spanać i kelj
  • Pasulj, sočivo, grašak
  • Orasi

Vitamin B-12

Hrana bogata vitaminom B-12 uključuje:

  • Crveno meso, kao što je junetina
  • Riba, naročito masne morske ribe
  • Mlečni proizvodi, kao što su mleko i sir
  • Jaja

Bakar

Unos bakra ne dovodi direktno do proizvodnje eritrocita, ali može pomoći vašim eritrocitima da pristupe gvožđu koje im je potrebno za repliciranje. Namirnice sa visokim sadržajem bakra uključuju:

  • Živinsko meso
  • Školjke
  • Jetra i druge iznutrice
  • Pasulj
  • Trešnje
  • Orasi

Vitamin A

Vitamin A (retinol) takođe podržava proizvodnju eritrocita na ovaj način. Namirnice bogate vitaminom A uključuju:

  • Tamno, lisnato zeleno povrće, kao što su spanać i kelj
  • Slatki krompir (batat)
  • Tikvice
  • Šargarepa
  • Crvene paprike
  • Voće, kao što su lubenica, grejpfrut i dinja

8 suplemenata koji povećavaju broj crvenih krvnih zrnaca

Ako ne dobijate dovoljno ključnih hranljivih materija kroz ishranu, možda ćete želeti da razgovarate sa svojim lekarom o uzimanju suplemenata. Određeni suplementi mogu pomoći u povećanju proizvodnje eritrocita ili podržati povezane procese u vašem telu.

Neki suplementi mogu da stupe u interakciju sa lekovima koje možda uzimate, pa se pobrinite da dobijete odobrenje svog lekara pre nego što ih dodate svom režimu.

Nikada ne uzimajte više od preporučene doze koja se nalazi na etiketi proizvoda.

Dodaci koji vaš lekar može predložiti uključuju:

Gvožđe: Nedostatak gvožđa obično uzrokuje nisku proizvodnju eritrocita. Ženama je potrebno oko 18 miligrama (mg) dnevno, dok muškarcima treba samo 8 mg dnevno.

Vitamin C: Ovaj vitamin može pomoći vašem telu da bolje apsorbuje gvožđe. Preporučena dnevna količina vitamina C za odrasle je 90 mg za muškarce i 75 mg za žene.

Bakar: Takođe može postojati veza između niske proizvodnje eritrocita i nedostatka bakra. Ženama je potrebno 18 mg dnevno, a muškarcima 8 mg dnevno. Međutim, vaše dnevne potrebe za bakrom zavise od niza faktora, uključujući pol, godine i telesnu težinu. Obavezno se konsultujte sa svojim lekarom ili dijetetičarom da biste razumeli koliko vam je potrebno.

Vitamin A (retinol): Ženama je potrebno 700 mikrograma (mcg) dnevno. Za muškarce, preporuka se povećava na 900 mcg.

Vitamin B-12: Većini ljudi starijih od 14 godina potrebno je 2,4 mcg ovog vitamina dnevno. Ako ste trudni, preporučena doza se povećava na 2,6 mcg. Ako dojite, skače na 2,8 mcg.

Vitamin B-9 (folna kiselina): Prosečnoj osobi je potrebno između 100 i 250 mcg dnevno. Ako redovno imate menstruaciju, preporučuje se uzimanje 400 mcg. Ženama koje su trudne treba 600 mcg dnevno.

Vitamin B-6: Ženama je potrebno oko 1,5 mg ove hranljive materije svaki dan, a muškarcima oko 1,7 mg.

Vitamin E: Prosečnoj odrasloj osobi je potrebno oko 15 mg dnevno.

Druge promene u načinu života

Kako najbrže popraviti krvnu sliku - Budite fizički aktivni
Kako najbrže popraviti krvnu sliku – Budite fizički aktivni (shutterstock.com)

Ako se hranite zdravo i uzimate suplemente, to je dobar start. Nastavite sa ovim uravnoteženim pristupom tako što ćete smanjiti ili eliminisati alkoholna pića. Prekomerno konzumiranje alkohola može smanjiti vaš broj eritrocita. Za žene, ovo se definiše kao više od jednog pića u jednom danu. Za muškarce, ovo je više od dva pića u jednom danu.

Redovna fizička aktivnost je takođe korisna. Pored promovisanja opšteg zdravlja, vežbanje je ključno za proizvodnju eritrocita. Intenzivna vežba dovodi do toga da vašem telu treba više kiseonika. Kada vam treba više kiseonika, vaš mozak signalizira vašem telu da stvori više eritrocita.Najbolje energične vežbe uključuju trčanje, brzi hod i plivanje.

Kako vam lekar može pomoći?

Kako poboljšati krvnu sliku - razgovarajte sa vašim lekarom ako sve ostale promene u načinu života ne donesu željene rezultate
Kako poboljšati krvnu sliku – razgovarajte sa vašim lekarom ako sve ostale promene u načinu života ne donesu željene rezultate (shutterstock.com)

U nekim slučajevima, same promene u ishrani ili načinu života nisu dovoljne da povećaju broj eritrocita na zdrav nivo. Vaš lekar može preporučiti jedno ili više od sledećeg:

Lekovi za lečenje osnovnog stanja: Ako je vaš nedostatak eritrocita uzrokovan osnovnim stanjem, kao što je krvarenje ili genetski poremećaj, lekovi mogu biti neophodni. Lečenje osnovnog stanja može pomoći da se vaš broj eritrocita vrati u normalu.

Lekovi za stimulisanje proizvodnje crvenih krvnih zrnaca: Hormon koji se zove eritropoetin proizvodi se u bubrezima i jetri i stimuliše koštanu srž da proizvodi eritropoetin. Eritropoetin se može koristiti kao tretman za neke oblike anemije. Ovaj tretman se može propisati za anemiju uzrokovanu bolešću bubrega, hemoterapijom, rakom i drugim faktorima.

Transfuzija krvi: Ako lekovi ne deluju, vaš lekar može preporučiti transfuziju krvi da bi povećao vaše eritrocite.

Završna reč

Crvena krvna zrnca su važna za vaše telo. Ako vaš lekar posumnja da vam je broj crvenih krvnih zrnaca isključen, naručiće kompletan broj eritrocita kako bi proverio vaše nivoe. Ako vam je dijagnostikovan nizak broj, vaš lekar može preporučiti kombinaciju promena u ishrani, dnevnih suplemenata i lekova da biste ga vratili u normalu.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...