Evo PRAVOG načina kako očistiti ekran televizora sa ravnim ekranom ili bilo koji drugi ekran, uključujući laptop i desktop računare.
Televizori i monitori sa ravnim ekranom, od kojih je većina LCD (uključujući LCD sa LED pozadinskim osvetljenjem), kao i uređaji sa ekranom osetljivim na dodir svih vrsta, zahtevaju posebnu pažnju prilikom čišćenja.
Stariji CRT ekrani, oni koji se koriste u velikim „cevastim“ monitorima i televizorima, su stakleni i mogu se čistiti na skoro isti način kao i svako drugo staklo u vašem domu ili kancelariji.
Međutim, ravni ekrani i ekrani osetljivi na dodir su mnogo osetljiviji i mogu se lako izgrebati i oštetiti tokom čišćenja. Isto važi i za ekran vašeg laptopa ili tableta, a često i za ekran vašeg pametnog telefona ili čitača e-knjiga.
Plazma televizori su stakleni, kao i mnogi ekrani osetljivi na dodir, ali često imaju i veoma osetljive premaze protiv odsjaja. Preporučujemo da obratite posebnu pažnju na te tipove ekrana.
Pratite dolenavedene jednostavne korake kako očistiti ekran televizora, ali i kako da bezbedno očistite monitor sa ravnim ekranom, ekran laptopa ili drugi uređaj za samo nekoliko minuta.
Ove informacije se odnose na televizore različitih proizvođača.
Kako očistiti ekran televizora sa ravnim ekranom ili monitor računara?
- Isključite uređaj. Ako je ekran taman, biće lakše videti područja koja su prljava ili zamašćena. Isključivanje uređaja takođe vas sprečava da slučajno pritisnete dugmad koja zapravo ne želite da pritisnete, što se često dešava prilikom čišćenja uređaja sa ekranom osetljivim na dodir poput tableta, iPad-a itd.
- Koristite suvu, meku krpu i veoma nežno obrišite ekran krpom od mikrovlakana ili suvom pamučnom krpom, oboje su podjednako fantastični izbori.
- Ako suva krpa nije u potpunosti uklonila prljavštinu ili ulje, nemojte jače pritiskati u pokušaju da je očistite. Pritiskom direktno na ekran često se pikseli sagorevaju, posebno na ekranima laptopova, desktop monitora i LCD/LED TV ekranima.
Ovo nije toliko problem na ekranima dizajniranim da se dodiruju, poput telefona i tableta, ali ipak budite oprezni.
- Ako je potrebno, navlažite krpu destilovanom vodom ili jednakim odnosom destilovane vode i belog sirćeta. Mnoge kompanije takođe prodaju male boce sa sprejom specijalnog sredstva za čišćenje za ravne ekrane.
- Plastična ivica koja okružuje ekran može se očistiti bilo kojim višenamenskim sredstvom za čišćenje, ali vodite računa da izbegnete kontakt sa samim ekranom.
Saveti i više informacija
- Izbegavajte da koristite papirne ubruse, toalet papir, maramicu, krpe ili tkanine poput košulje za brisanje ekrana. Ovi neultramekani materijali mogu izgrebati ekran.
- Izbegavajte proizvode za čišćenje koji sadrže amonijak (kao što su sredstva za pranje prozora), etil alkohol (medicinski alkohol ili drugi jaki alkohol za piće), toluen (rastvarači za boje), kao i aceton ili etil acetat (jedan ili drugi se često koristi u odstranjivaču laka za nokte)
Ove hemikalije mogu da reaguju sa materijalima od kojih je ravan ekran napravljen ili obložen, što može trajno da promeni boju ekrana ili da izazove druge vrste oštećenja.
- Nikada ne prskajte tečnost direktno na ekran. Može da procuri u uređaj i da izazove štetu. Obavezno uvek stavite rastvor za čišćenje direktno na krpu, a zatim obrišite odatle.
- Ova ista „pravila“ za čišćenje važe bez obzira da li je vaš TV 8K, 4K ili 1080p (HD). Te razlike ne znače da je ekran nužno napravljen od bilo čega drugačijeg, što zahteva drugačije čišćenje, to je samo mera koliko piksela po inču su gurnuli u isti prostor.
Ako čistite TV jer se čini prljavim, ali onda otkrijete da je ekran zapravo fizički oštećen, možda ste spremni za novi HDTV.