Potreban vam je novi računar, odlučili ste se za prenosni, ali pirate se kako odabrati laptop u moru ponude? Sa toliko dostupnih uređaja i više njih koji izlazi svakog meseca, prilično je teško izdvojiti šta je važno, a šta je manje-više marketinški trik.
U ovom članku ćemo proći kroz sedam važnih faktora koje treba da uzmete u obzir kada birate svoj novi laptop:
Veličina
Jedna od najboljih karakteristika laptopa je njegova sposobnost da ga ubacite u torbu za laptop i da ga nosite gde god pođete – pa i na put oko sveta. Ako ste zabrinuti za prenosivost, najbolje je da pogledate laptopove sa manjom veličinom ekrana i tankim, laganim dizajnom. Ove vrste laptopova se često prodaju kao Ultrabook-ovi, pa obratite pažnju na tu reč.
Ili, preciznije, izaberite uređaj sa ekranom između 12 i 13,3 inča i težinom manjom od 1,5 kg.
RAM
RAM (Memorija sa slučajnim pristupom) je ključna za performanse računara, posebno ako obavljate mnogo više zadataka na svom laptopu – npr. uređujte fotografije, pišite Word dokumente i pretražujte web u isto vreme. Što više RAM-a imate, brže će vaš laptop moći da pristupi podacima i više aplikacija ćete moći nesmetano da pokrećete u bilo kom trenutku. 4 GB RAM-a je minimum. Ako koristite mnogo softvera velike snage, potražite 8 GB ili više.
Kvalitet ekrana
Ako ste poput većine nas, verovatno ćete svakodnevno satima buljiti u ekran svog laptopa. Zato se obavezno odlučite za laptop sa ekranom koji je “dobar” za oči. Sjajniji ekrani imaju tendenciju da reflektuju okolno svetlo, pa imajte to na umu. Takođe imajte na umu da će laptop računari sa ekranom osetljivim na dodir imati sjajni ekran, pa odmerite prednosti i nedostatke.
U zavisnosti od toga kako ćete koristiti svoj laptop, rezolucija ekrana će takođe biti važna. 1920×1080 je full HD ekran. Ovo će vam dati odličan kvalitet slike i dovoljno prostora za pregled vaših prozora.
Na kraju, kada je u pitanju istraživanje opcija ekrana laptopa, dobra je ideja da odete u prodavnicu računara i lično ih proverite. Tehničke specifikacije ne daju uvek jasnu predstavu o stvarnom korisničkom iskustvu.
Trajanje baterije
Opet, ako vam je prenosivost važna (čak i ako to znači da prenosite laptop sa stola na krevet!), trajanje baterije je nešto što vredi razmotriti. Realnost trajanja baterije laptopa je često sasvim drugačija od onoga što piše na kutiji. Promenljive kao što su osvetljenost ekrana i tipovi programa koje pokrećete će uticati na to koliko dugo traje baterija.
Umesto da se fokusirate na broj sati koje proizvođač navodi, pogledajte ocenu baterije u vat-satima (Vh) ili miliamper-satima (mAh). Što je veći broj, duže će trajati baterija.
Procesori
Zamislite CPU (centralnu procesorsku jedinicu) kao srce vašeg laptopa. Kada je u pitanju CPU, ne možete biti mnogo bolji od Intelovog opsega zasnovanog na Core-u. Novi laptopi će najverovatnije sadržati Core i3, Core i5 ili Core i7.
- Core i3 ćete naći u laptopovima početnog nivoa.
- Core i5 ćete naći u većini laptopova srednjeg ranga.
- Core i7 ćete naći u laptopovima višeg ranga. Iako Core i7 nudi najbolje performanse, može prouzrokovati da poprilično toplote izlazi sa dna uređaja. Imajte ovo na umu ako planirate da koristite laptop u krilu.
Skladištenje
Ne samo da ćete morati da uzmete u obzir količinu prostora za skladištenje, već i vrstu skladišta. Pre nekoliko godina, hard diskovi su bili omiljeni. Sa tanjim i lakšim laptopovima u modi, hard diskovi nisu toliko popularni. Umesto toga, mnogi vlasnici laptopova se odlučuju za SSD uređaje, koji su brži, tiši i, pogađate, skuplji.
USB 3.0 portovi
USB 3.0 portovi su neophodni na novom laptopu ako želite da priključite i koristite periferne uređaje, kao što su spoljni hard diskovi, miš i tastature. Neki novi uređaji ne uključuju USB 3.0 portove, uključujući novi Macbook Pro. Imajte ovo na umu pre nego što nastavite sa kupovinom.