Iako postoji sladak i sanjiv osećaj kada razmišljate kako opremiti sobu za bebu, praktičan rad na stvaranju bezbedne, udobne, lepe, spokojne sobe za bebu može biti konfuzan i naporan. Evo vodiča korak po korak ispunjenog stručnim savetima koji će vam pomoći da započnete.
Početna ideja
Počnite od ideje. Nekada je to šara tapeta u koju ste se zaljubili, drugi put je to samo krevetac ili neki drugi komad nameštaja. Može vas inspirisati bilo šta – slike koje ste videli na Internetu, vaše fotografije s odmora, grafika koju želite da postavite na zid ili crtani junak sa benkice koju ste kupili za bebu. Početna ideja je seme iz kojeg će klijati mladice, odnosno rađaće se ostale ideje kako opremiti sobu za bebu.
Ne preterujte sa temom
Ne preterujte sa modernim trendom da imate temu za bebinu sobu. Počnite sa neutralnom osnovom za nameštaj, a zatim je nadograđujte naglašenim osvetljenjem, tapetama, malim umetničkim delima, ćilimima, tekstilom, igračkama i knjigama. Dakle, čak i ako se ukusi promene, delovi akcenta se lako mogu promeniti, a da se veliki investicioni delovi zadrže isti. Čak i ako soba za bebu ima određenu temu, trudite se da paleta boja bude meka i minimalna kako biste stvorili mirno i nestimulativno okruženje za mamu i bebu.
Napravite plan sobe
Uspešan dizajn sobe za bebu bilo koje veličine ima različite zone – zonu za spavanje, presvlačenje, dojenje i igru. Izmerite prostor koji imate na raspolaganju i donesite praktične odluke o najboljim i najbezbednijim oblastima za lociranje osnovnog nameštaja u sobi: krevetac, sto za presvlačenje i udobnu stolicu za ljuljanje ili fotelju. Prvo potrošite na veće investicije da biste održali svoj budžet na pravom putu i omogućili odgovarajuće vreme za naručivanje i sklapanje nameštaja.
Nije uvek neophodno kupovati novi ili poseban nameštaj za bebe koji će morati da se zameni za nekoliko godina. Vintage komoda može poslužiti kao sto za presvlačenje, a vaša omiljena stolica za ljuljanje se može premestiti u dečiju sobu umesto kupovine potpuno nove fotelje. Međutim, ako vam nedostaje prostora ili počinjete od nule, razmislite o višenamenskom dečijem nameštaju sa dodatnim prostorom za odlaganje, kao što je krevetić sa ugrađenom fiokom, komode sa ugrađenim delom za presvlačenje ili krevetići sa pričvršćenim stolom za presvlačenje i skladištem.
Paleta boja i dekor
Iako je sasvim u redu držati se proverene ružičaste za devojčicu ili plave za dečaka, danas se mnogi roditelji odlučuju za rodno neutralne dizajne sobe za bebe. Ako ne želite kombinacije roze ili plavo, odaberite smirujuće boje kao što su bela ili pastelni tonovi za zidove, a zatim da se malo zabavite sa plafonom.
Tapete nanešene na plafon donose razigranost, a nisu preterane. Bebe mnogo vremena provode na leđima i to im je zanimljivije. Ako vam se sviđa ideja da budete hrabri i hiroviti, ali se plašite predanosti, razmislite o postavljanju tapeta koje se mogu ukloniti ili zidnih nalepnica koje možete menjati dok beba raste.
Iznad svega, imajte na umu da bi soba za bebu trebalo da bude u skladu sa ostatkom vašeg dekora i da može biti savremena, vintage, boho, minimalistička, moderna, rustikalna ili jednostavno eklektična kao i svaka druga prostorija u kući. Ne zaboravite da dodate obilje mekih tekstura, prirodnih materijala lakih za održavanje i biljaka pogodnih za bebe. Oduprite se želji da previše ukrašavate, kako bi soba bila mirna za bebu i laka za održavanje.
Kontrola svetlosti, vazduha i buke
Glavni cilj sobe za bebu je da vaše dete ima ustaljen raspored spavanja, tako da je ključno da imate opcije za blokiranje svetlosti, ublažavanje zvuka iz drugih prostorija i kontrolu temperature i protoka vazduha. Koristite tepihe i zavese sa debelim vlaknima da biste apsorbovali buku. Slojevite, zatamnjujuće draperije, unutrašnje ili spoljašnje roletne i/ili zavese za kontrolu i filtriranje svetlosti.
Ne potcenjujte važnost osvetljenja u dečijoj sobi. Odaberite prozorske obloge i lampe koje mogu da oponašaju noćno vreme čak i tokom dana i izaberite opcije za zatamnjivanje kada je to moguće.
Dizajnirajte sobu koja će rasti sa vašom bebom
Iako želite da napravite prelepu sobu za dolazak vaše bebe, pazite da dizajn bude dovoljno fleksibilan da se lako prilagođava tokom detinjstva. Odaberite neprolazne elemente u draperijama, zidnim oblogama i osvetljenju, tako da uz nekoliko promena u nameštaju, umetnosti i dodacima, soba može i dalje da bude pogodna za todlere i tinejdžere.
Dodajte porodični duh bebinoj sobi
Soba za bebu simbolizuje novi početak, ali se takođe odnosi i na kontinuitet. Uključivanje porodičnog nasleđa u dečiju spavaću sobu je divna ideja, tako da je u sobi uvek prisutan snažan osećaj porodične istorije. Bilo da se to postiže kačenjem nečega na zid što je pripadalo dedi ili tati, ili uokvirivanje nečeg posebnog što se prenosi kroz porodicu s generacije na generaciju, uključivanje porodičnog nasleđa je lični dodir koji nosi značenje, i nikada neće izaći iz mode.