Kako otvoriti doo firmu?

Sadržaj

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru morate izabrati pravnu formu vašeg privrednog subjekta. Celokupna procedura zavisi od toga da li ćete se u APR-u registrovati kao preduzetnik ili ćete osnovati doo (društvo sa ograničenom odgovornošću).

Otvaranje firme u našoj zemlji je relativno brz postupak, ali svakako predlažemo da se konsultujete sa knjigovodstvenom agencijom kako ne biste napravili neku grešku u koracima.

Prema Zakonu o privrednim društvima Republike Srbije postoji nekoliko oblika organizovanja pravnih licatj. pravnih formi privrednih subjekata.  

To su: preduzetnik, ortačko društvo, akcionarsko društvo, komanditno društvo kao i društvo sa ograničenom odgovornošću – doo. 

Šta podrazumeva svaki od ovih privrednih subjekata?

Preduzetnik

Preduzetnik je fizičko lice koje je registrovano u APR-u radi obavljanja delatnosti. To je oblik privrednog društva registrovan od strane jednog fizičkog lica. Osniva se u cilju sticanja zarade, tj. dobiti.

Preduzetnik može biti nezaposleno lice, mada se kao preduzetnik može registrovati i osoba koja je u radnom odnosu. Za sve obaveze ili eventualno za nastalu štetu, preduzetnik odgovara ličnom imovinom.

Ortačko društvo

Ovo je forma privrednog društva koje se osniva radi obavljanja određene delatnosti, pod jednim imenom, a u cilju sticanja profita. Osnivaju ga dva ili više osnivača koji se nazivaju ortaci. Osnivači ortačkog društva zajedno donose poslovne odluke, a za sve obaveze društva odgovaraju svojom imovinom.

Akcionarsko društvo

Osnovni kapital akcionarskog društva je utvrđen i podeljen na akcije određene nominalne vrednosti, tako da zbir svih izdatih akcija predstavlja vrednost osnovnog kapitala. Pre nego što se registruje, osnivači tj. akcionari koji registruju društvo moraju da uplate, tj. da unesu ulog koji ne sme biti manji od 25% osnovnog kapitala.

Komanditno društvo

Komanditno društvo osnivaju najmanje dva osnivača i to: komplementar i komanditor. Osniva se pod jednim poslovnim imenom u cilju sticanja profita. Osnivač je komplementar koji za obaveze društva odgovara neograničeno i celokupnom svojom imovinom. Za razliku od njega komanditor je drugi osnivač koji je odgovoran za obaveze društva srazmerno visini svog uloga.

Društvo sa ograničenom odgovornošću (doo)

Društvo sa ograničenom odgovornošću je vrsta privrednog društva koje može imati jednog ili više osnivača. Osnovni kapital doo čini zbir unetih uloga osnivača društva. Ulog može biti novčani i nenovčani, a visina uloga osnivača i članova se može razlikovati.

Koji je najzastupljeniji oblik registrovanog pravnog lica kod nas?

Društvo sa ograničenom odgovornošću, tj. doo predstavlja najzastupljeniji oblik registrovanog pravnog lica u Srbiji. Otvaranje doo firme je oblik privrednog društva koje se kod nas veoma brzo i jednostavno registruje. Istovremeno, doo je najfleksibilnija i najekonomičnija forma privrednog društva.

Kako registrovati  i osnovati doo?

Prvi korak za osnivanje doo je svakako izbor odgovarajućeg poslovnog imena firme. Tome prethodi provera slobodnih naziva koja se može izvršiti na sajtu APR-a. Sledeći korak je imenovanje direktora doo. Postupak osnivanja doo firme pokreću osnivači koji mogu biti kako pravna, tako i fizička lica. Takođe osnivači mogu biti ne samo domaća, već i strana lica. Društvo sa ograničenom odgovornošću u Srbiji može imati jednog ili više osnivača. Pored osnivačkog akta i statuta, doo mora imati OP obrazac, tj. Obrazac overenih potpisa lica za zastupanje firme.

Postupak osnivanja doo se sprovodi preko APR-a (Agencija za privredne registre). Nakon registracije društva sa ograničenom odgovornošću (doo), dobijaju se: matični broj tj. registarski broj koji dodeljuje Republički zavod za statistiku; PIB tj.poreski identifikacioni broj koji izdaje Poreska uprava i broj zdravstvenog osiguranja koji izdaje RZZO.

Neophodna dokumentacija za otvaranje doo firme

Da biste osnovali doo u Srbiji neophodno je da priložite: Osnivački akt društva sa overenim potpisima članova; Dokaz o identitetu članova; Jedinstvenu registracionu prijavu osnivanja pravnih lica; Odluku o imenovanju zastupnika; Potvrdu banke o uplati novčanog uloga kao i dokaz o uplati naknade za osnivanje doo.  Potrebna dokumentacija se dostavlja u originalu ili overenoj fotokopiji. Mada, doo se može registrovati i elektronskim putem, ali je neophodno da podnosilac prijave ima kvalifikovani elektronski sertifikat.

Sedište doo firme i vođenje poslovnih knjiga

Tokom postupka registracije doo ne proverava se da li je stvarno sedište firme, tamo gde je i registrovana. Međutim, prilikom podnošenja zahteva za PIB, Poreska uprava vrši proveru prema mestu stvarnog sedišta. U zavisnosti od toga u kojoj opštini (pa čak i lokaciji) se nalazi sedište doo, određuje se iznos lokalne komunalne takse, što znači da visina takse nije ista na celoj teritoriji naše zemlje.

Društvo sa ograničenom odgovornošću, tj. doo u Srbiji ima zakonsku obavezu vođenja poslovnih knjiga. Kako biste izbegli neprijatnosti i bespotrebne izdatke, savet je da taj deo posla poverite timu iskusnih stručnjaka. Tako ćete smanjiti troškove i postići najbolje rezultate. Srećno!

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...