Kako se brzo rešiti prehlade?

Sadržaj
Kako se brzo rešiti prehlade?

Ne postoji lek za običnu prehladu. Ali šta je sa uobičajenim kućnim lekovima protiv prehlade za koje se tvrdi da će učiniti da se brže osećate bolje? Saznajte šta je efikasno – a šta nije i kako se brzo rešiti prehlade!

Lekovi protiv prehlade su skoro isto toliko uobičajeni kao i obična prehlada, ali da li su efikasni? Ništa ne može izlečiti prehladu, ali neki lekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma i sprečiti da se osećate tako slabo i loše. Donosimo vam savete kako se brzo rešiti prehlade.

Lekovi protiv prehlade koji deluju

Ako se prehladite, možete očekivati da ćete biti bolesni jednu do dve nedelje. To ne znači da morate biti iscrpljeni i vezani za krevet. Ovi saveti mogu pomoći da se osećate bolje:

  • Ostanite hidrirani. Voda, sok, bistra supa ili topla voda sa limunom sa medom pomažu u otklanjanju zapušenja i sprečavaju dehidraciju. Izbegavajte alkohol, kafu i gazirane sokove sa kofeinom, što može pogoršati dehidraciju.
  • Odmorite se. Vašem telu je potreban odmor da bi se izlečilo.
  • Umirite upalu grla. Grgljanje slanom vodom – 1/4 do 1/2 kašičice soli rastvorene u čaši tople vode može privremeno ublažiti bol u grlu ili grebanje. Deca mlađa od 6 godina verovatno neće moći pravilno da ispiraju grlo.

Takođe možete probati sprejeve protiv bolova u grlu, pastile ili tvrde bombone. Budite oprezni kada deci dajete pastile ili tvrde bombone jer se mogu ugušiti njima. Nemojte davati pastile ili tvrde bombone deci mlađoj od 6 godina.

  • Borba protiv zapušenosti. Kapi za nos i sprejevi sa slanim rastvorom bez recepta mogu pomoći u ublažavanju začepljenosti i zapušenja.

Kod odojčadi, stručnjaci preporučuju stavljanje nekoliko kapi fiziološkog rastvora u jednu nozdrvu, a zatim nežno usisavanje te nozdrve. Da biste to uradili, stisnite sijalicu, nežno stavite vrh šprica u nozdrvu oko oko 6 do 12 milimetara i polako otpustite. Slani sprejevi za nos se mogu koristiti kod starije dece.

Kako se brzo rešiti prehlade?
Kako se brzo rešiti prehlade? Ovlažite vazduh i uzimajte puno tople tečnosti (shutterstock.com)
  • Ublažavanje bolova. Za decu od 6 meseci ili mlađu dajte samo lekove koje odobri vaš lekar – obratite se pedijatru ili telefonskom servisu “Halo beba” za preporuku. Za decu stariju od 6 meseci postoji nešto veći izbor medikamenata. Pitajte lekara vašeg deteta za tačnu dozu za uzrast i težinu vašeg deteta.

Odrasli mogu uzimati acetaminofen (Tilenol, drugi), ibuprofen (Advil, Motrin IB, drugi) ili aspirin. 

Budite oprezni kada dajete aspirin deci ili tinejdžerima. Iako je aspirin odobren za upotrebu kod dece starije od 3 godine, deca i tinejdžeri koji se oporavljaju od varičela ili simptoma sličnih gripu nikada ne bi trebalo da uzimaju aspirin. To je zato što je aspirin povezan sa Reieovim sindromom, retkim, ali potencijalno opasnim po život, kod takve dece.

  • Pijte tople tečnosti. Lek za prehladu je uzimanje tople tečnosti, kao što su pileća supa, čaj ili topli sok od jabuke, može da deluje umirujuće i može da ublaži zapušenost povećanjem protoka sluzi.
  • Probajte med. Med može pomoći kod kašlja kod odraslih i dece starije od 1 godine. Probajte da dodate med toplom čaju.
  • Ovlažite vazduh. Isparivač ili ovlaživač vazduha mogu dodati vlagu u vaš dom, što bi moglo pomoći u otklanjanju zapušenja. Dnevno menjajte vodu i čistite uređaj prema uputstvima proizvođača.
  • Probajte lekove za prehladu i kašalj bez recepta. Za odrasle i decu od 5 i više godina, OTC dekongestivi, antihistaminici i sredstva za ublažavanje bolova mogu doneti olakšanje simptoma. Međutim, oni neće sprečiti prehladu ili skratiti njeno trajanje, a većina ima neke neželjene efekte.

Stručnjaci se slažu da ih ne treba davati mlađoj deci. Prekomerna upotreba i zloupotreba ovih lekova može izazvati ozbiljnu štetu. Razgovarajte sa lekarom vašeg deteta pre davanja bilo kakvih lekova.

Uzimajte lekove samo prema uputstvima. Neki lekovi protiv prehlade sadrže više sastojaka, kao što su dekongestiv i sredstvo za ublažavanje bolova, pa pročitajte etikete lekova protiv prehlade koje uzimate da biste bili sigurni da ne uzimate previše lekova.

Lekovi protiv prehlade koji ne deluju

Lista neefikasnih lekova protiv prehlade je duga. Neki od najčešćih koji ne rade uključuju:

  • Antibiotici. Oni napadaju bakterije, ali ne pomažu protiv virusa prehlade. Izbegavajte da tražite od svog lekara antibiotike za prehladu ili koristite stare antibiotike koje imate pri ruci. Nećete se brže oporaviti, a nepravilna upotreba antibiotika doprinosi ozbiljnom i rastućem problemu bakterija otpornih na antibiotike.
  • Lekovi za prehladu i kašalj bez recepta kod male dece. Lekovi protiv prehlade i kašlja mogu izazvati ozbiljne, pa čak i po život opasne neželjene efekte kod dece. Razgovarajte sa lekarom vašeg deteta pre davanja bilo kakvih lekova.

Lekovi protiv prehlade koji umereno deluju

Uprkos tekućim studijama, naučnici još uvek nisu načisto sa nekim od najpopularnijih prirodnih lekova za prehlade, kao što su vitamin C i ehinacea:

  • Vitamin C. Čini se da uzimanje vitamina C obično neće pomoći prosečnoj osobi da spreči prehladu.

Međutim, neke studije su otkrile da uzimanje vitamina C pre nego što počnu simptomi prehlade može skratiti dužinu trajanja simptoma. Vitamin C može biti od koristi ljudima sa visokim rizikom od prehlade zbog česte izloženosti – na primer, deca koja pohađaju vrtić i slično.

  • Ehinacea. Rezultati studije o tome da li ehinacea sprečava ili skraćuje prehlade su pomešani. Neke studije ne pokazuju nikakvu korist. Drugi pokazuju izvesno smanjenje težine i trajanja simptoma prehlade kada se uzimaju u ranim stadijumima prehlade. Različite vrste ehinacee koje se koriste u različitim studijama možda su doprinele mešovitim rezultatima.

Čini se da je ehinacea najefikasnija ako je uzmete kada primetite simptome prehlade i nastavite sa njom sedam do 10 dana. Čini se da je bezbedna za zdrave odrasle osobe, ali može da stupi u interakciju sa mnogim lekovima. Proverite sa svojim lekarom pre nego što uzmete ehinaceu ili bilo koji drugi dodatak.

  • Cink. Nekoliko studija je pokazalo da suplementi cinka mogu smanjiti dužinu prehlade. Ali istraživanja su pokazala mešovite rezultate o cinku i prehladi.

Neke studije pokazuju da pastile ili sirup s cinkom smanjuju dužinu prehlade za oko jedan dan, posebno kada se uzimaju u roku od 24 do 48 sati od prvih znakova i simptoma prehlade.

Cink takođe ima potencijalno štetne neželjene efekte. Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što razmislite o upotrebi cinka za sprečavanje ili smanjenje dužine prehlade.

Čuvajte se

Iako su obično male, prehlade mogu učiniti da se osećate loše. Primamljivo je isprobati najnoviji lek, ali najbolje što možete da uradite je da se brinete o sebi. Odmarajte se, pijte tečnost i održavajte vazduh oko sebe vlažnim. Ne zaboravite da često perete ruke.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...