Kako tražiti povišicu?

Sadržaj
Kako tražiti povišicu?

Ako verujete da bi trebalo da budete plaćeni više za svoj rad i želite da uradite nešto po tom pitanju, imate dva izbora: da pronađete novi, bolje plaćeni posao ili tražite povišicu.

Oba ova izbora mogu dovesti do novih strepnji, ali svaki od njih predstavlja priliku za nove mogućnosti. Ako vam se sviđa vaš trenutni poslodavac i verujete da možete da napredujete na trenutnom poslu, često je dobra ideja da tražite povišicu. Na kraju krajeva, vaš poslodavac možda neće znati da ste nezadovoljni svojom platom dok ne progovorite.

Evo vodiča korak po korak kako tražiti povišicu

1. Izaberite pravo vreme da pitate

Nije neuobičajeno da želite povišicu. U stvari, u nedavno sprovedenoj anketi, samo 19% ljudi je bilo zadovoljno iznosom svoje plate. Međutim, kada tražite povišicu, morate pažljivo odabrati tajming. Postavite sebi ova pitanja dok identifikujete pravo vreme da tražite povišicu:

  • Kake su finansije firme? Ako firma ne radi dobro, nije vreme da tražite povišicu. Kao zaposleni, možda ste svesni finansijskog stanja firme u kojoj radite. Trebalo bi da tražite znakove upozorenja, kao što su smanjenje potrošnje ili otpuštanja. 
  • Da li je vaš nadređeni pod stresom? Ako znate da je vaš menadžer trenutno pod velikim stresom ili fokusiran na previše stvari, možda nije vreme da tražite povišicu. Obratite pažnju na raspoloženja vašeg menadžera i identifikujte kako da mu pomognete. To pokazuje nivo zrelosti koji će biti korisno pomenuti u razgovoru o povišici.
  • Kada je najbolje doba godine da tražite povišicu? U mnogim preduzećima postoje trenuci kada je prirodno ili zgodno razgovarati o plati. Neki poslodavci mogu sprovoditi godišnje ili kvartalne preglede sa zaposlenima. Ako vam se to sprema, vaš poslodavac možda već očekuje da će razgovarati o vašoj povišici.

Kraj fiskalne godine mogao bi biti druga opcija. Fiskalna godina je period od 12 meseci koji kompanije koriste za potrebe budžetiranja i poreskog izveštavanja. Na kraju tog perioda (kraj januara je uobičajeno), poslodavci verovatno prave planove zapošljavanja i kompenzacija za sledeću godinu.

  • Da li ste uspešno završili značajan zadatak ili projekat? Ako kompanija radi dobro i vaš menadžer nije previše pod stresom, ali ne dolazi pogodan trenutak da zatražite povišicu, razmislite o svojim nedavnim dostignućima. Da li ste upravo dostigli impresivnu prekretnicu ili premašili važan cilj? Ovo bi mogao biti dobar trenutak da zatražite povišicu.

2. Koliku povišicu da tražite?

Za svaki posao postoji predviđeni opseg plate. Raspitajte se koji je opseg plate za vaše radno mesto i na osnovu te informacije zatražite realnu povišicu. Potraživanje nerealnih iznosa moglo bi da učini da izgledate neozbiljno.

Identifikujte raspon plata ili procenat povećanja plate sa kojim biste bili zadovoljni.

Imajte na umu da se 3% smatra prosečnim ili čak velikodušnim povećanjem plate. To ne bi trebalo nužno da vas odvrati od traženja više ako verujete da je vaša trenutna plata značajno u suprotnosti sa onim što biste mogli da zaradite, ali vam može dati ideju odakle da počnete.

Takođe, obratite pažnju na sledeće stavke:

  • Uzmite u obzir svoje kvalifikacije. Uzmite u obzir svoje obrazovanje, godine iskustva, godine koje ste radili za svog trenutnog poslodavca i sve specijalizovane veštine ili atribute koje donosite na sto. Sve ovo dodaje vrednost povećavajući vašu sposobnost da obavljate posao. U idealnom slučaju, vaš poslodavac bi ih uzeo u obzir prilikom određivanja vaše naknade.
  • Napravite listu svojih dostignuća. Posebno obratite pažnju na to koji su dodali najveću vrednost organizaciji. Kada je moguće, koristite brojeve da biste ilustrovali dostignuće. Na primer: „Uradio/la sam reviziju sajta, što je rezultiralo povećanjem poseta od 20% mesečno u poslednjem kvartalu.“

3. Zakažite sastanak

Idealno je tražiti povišicu lično i privatno. Ako niste na istoj lokaciji kao vaš menadžer, razgovarajte preko video poziva, ako je moguće.

Ne tražite povišicu bez prethodnog zakazivanja termina u kalendaru. Najbolje okruženje je soba sa zatvorenim vratima. Ne razgovarajte o tome u zajedničkim prostorijama na radnom mestu, kao što su kuhinja ili hodnik. Ako to možete da izbegnete, nemojte tražiti povišicu putem emaila.

Ako vam predstoji pregled učinka, možda nećete morati izričito da pozivate svog nadređenog na sastanak jer je taj pregled možda već zakazan. Ako ne tražite povišicu tokom pregleda učinka, možda biste želeli da zakažete sastanak najmanje dve nedelje unapred.

U oba slučaja, dobro je da obavestite svog nadređenog da planirate da razgovarate o povišici na ovom sastanku. Evo kako možete najaviti to:

  • Da li bi bilo u redu da provedemo deo sastanka u razgovoru o mojoj mogućoj povišici?
  • Želeo/la bih da zakažem kratak sastanak da razgovaramo o mojoj plati. Obavestite me da li vam ovo vreme odgovara?

Trebalo bi da pristupite traženju povišice sa istim nivoom ozbiljnosti koji biste imali za intervju za posao ili važnu prezentaciju, i trebalo bi da se oblačite u skladu sa tim. Čak i ako vaše radno mesto ima opušteni kodeks oblačenja, razmislite o tome da se obučete malo formalnije za ovaj sastanak. Vaš izgled može da kaže vašem nadređenom da razumete značaj razgovora.

4. Pripremite unapred šta želite da kažete

Pre sastanka, trebalo bi da pripremite šta ćete reći kada budete tražili povišicu. U nastavku smo naveli neke smernice i primere:

Dok se pripremate, imajte na umu da su osećanja straha i anksioznosti prirodni kada razgovarate o novcu. Pisanje i vežbanje scenarija je jedan od načina da se upravlja tim osećanjima. Ako dovoljno uvežbate šta ćete reći prilikom razgovora, moći ćete da se pridržavate pripremljenog teksta, čak i kada ste nervozni. Fokusirajte se na profesionalne, a ne na lične razloge zašto zaslužujete ovu povišicu.

Otpočnite temu lagano

Započnite razgovor tako što ćete jasno navesti svrhu sastanka. Možete razmotriti otvaranje teme na neki od sledećih načina:

  • Hvala vam što ste odvojili vreme da se danas sastanete sa mnom. U svojoj trenutnoj ulozi, uzbuđen sam što ću nastaviti da radim na ključnim ciljevima kompanije i povećavam svoje lične odgovornosti. Kao rezultat toga, želeo bih da razgovaram o svojoj plati.
  • Hvala što ste prihvatili ovaj sastanak. Uzbuđen sam što ću sa vama podeliti neka od mojih nedavnih dostignuća i razgovarati o mojoj plati. Da li je sada dobro vreme za to?

Nastavite sa detaljima

Ako je vaš menadžer otvoren za razgovor, nastavite sa pojedinostima: recite mu iznos povišice koji želite, citirajte istraživanje koje ste uradili da biste došli do tog broja i zatvorite primerima svog rada koji opravdavaju povišicu. Kada date primer svog rada, uključite metriku koja jasno pokazuje vrednost. Evo nekoliko primera dostignuća podržanih metrikom:

  • Tokom poslednjih nekoliko meseci, planirao sam i potom realizovao naš najveći događaj za klijente do sada. Povratne informacije učesnika značajno su nadmašile prošlogodišnje ocene zadovoljstva događajem, u proseku 8 od 10. Generisanje potencijalnih klijenata je takođe poraslo za 10% u odnosu na prošlu godinu.
  • Stalno sam premašivao svoju prodajnu kvotu, a nedavno sam dostigao 128% svog mesečnog cilja.

Pro-savet: Dok govorite izbegavajte reči koje bi mogle da ugroze vašu poziciju, kao što su: verujte, osećate, mislite, samo, moć. Ove reči mogu učiniti da ne izgledate samopouzdano ili sigurno u sebe – a ako izrazite nesigurnost, vaš nadređeni takođe može postati nesiguran. Uđite u ovaj razgovor znajući da zaslužujete povišicu i izrazite svoje samopouzdanje snažnim rečima koje ostavljaju malo prostora za pregovore.

5. Budite spremni za pitanja

Ako ste tražili povišicu u dobrom trenutku i dali dokaze da zaslužujete da budete više plaćeni, očekujte da će vaš nadređeni pažljivo razmotriti vaš zahtev.

Možete očekivati da će vam postavljati dodatna pitanja, kao što je raspitivanje o detaljima vaših nedavnih dostignuća ili istraživanja plata koje ste uradili.

Takođe možete očekivati da će biti nekih pregovora. Pažljivo slušajte kako vaš menadžer odgovara na vaš zahtev. Ako se u bilo kom trenutku osećate zastrašeno, vratite se na svoje dokaze da biste ojačali svoj argument. Postavljajte svoja pitanja da biste razumeli odakle dolaze. Evo primera kako se razgovor može odvijati:

Nadređeni: „Hvala vam na tom pregledu. Iako se slažem da ste mnogo doprineli kompaniji, povećanje od 10% možda neće biti moguće u ovom trenutku.“

Zaposleni: „Iz mog istraživanja sam saznao da je 10% razumno povećanje i u skladu sa onim što sam ja doprineo. Možete li mi reći više o tome zašto to povećanje danas nije moguće?“

Nadređeni: „Taj iznos nije nešto što trenutno imam u budžetu, ali to je nešto za šta bih mogao da se zalažem u budućnosti.“

Zaposleni: „To ima smisla. Ono što čujem jeste da se slažete da je moja povišica odgovarajuća, ali možda ne baš sada. Kako vam mogu pomoći da to učinite u bliskoj budućnosti?“

Naravno, postoji mogućnost da dobijete odbijenicu kada tražite povišicu. U ovom slučaju, trebalo bi da saznate više o tome zašto ste odbijeni. Postavite pitanja kao što su:

  • Da li postoje veštine ili dostignuća koja biste želeli da vidite od mene pre nego što povećate moju nadoknadu?
  • Da li ste generalno zadovoljni mojim učinkom?
  • Da li postoji bolje vreme za ovaj razgovor u bliskoj budućnosti?

Ako vam se čini da povišica nije moguća u ovom trenutku, razmislite o tome da se raspitate o drugim elementima vaše naknade, kao što su vreme godišnjeg odmora ili fleksibilno radno vreme.

6. Zahvalite vašem nadređenom

Bez obzira na to kako je tekao razgovor, završite tako što ćete se zahvaliti svom nadređenom na izdvojenom vremenu. Kasnije tog ili sledećeg dana, pošaljite im naknadno email koji rezimira vaše razloge zbog kojih tražite povišicu i uključuje rezime razgovora koji ste vodili.

Ako vaš nadređeni treba da pita nekog drugog o vašoj povišici, ovaj email će mu olakšati razgovor u vaše ime. Ako odbiju vaš zahtev za povišicu, email može poslužiti kao zapis razgovora. Možete odlučiti da kasnije ponovo zatražite povišicu i tada se možete uputiti na ovaj ranije poslat email..

Ako smatrate da nemate pravičnu naknadu i da ne napredujete kod svog trenutnog poslodavca, možda je vreme da potražite novi posao.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako sačuvati i poboljšati vid?

Kako starimo polako slabi i naš vid. Nekada je to zbog genetike ili urođenih stanja oka, a nekada je razlog što ga nismo dobro čuvali

Pročitajte još...