U knjižarama i prodavnicama ćete pronaći brojne vrste lepljive trake – od onih braon koje se koriste za lepljenje paketa, u boji za označavanje putanja, nešto diskretnijih prozirnih, obostrano lepljivih, uskih ili širokih. Jedno je sigurno, šta god da želite da zalepite – od praznične dekoracije do knjige koju je dete pocepalo – naći ćete odgovarajuću traku za to. Ono što nije toliko lako je odgovor na pitanje kako ukloniti ostatke lepljive trake sa različitih površina.
Ostaci lepljive trake izgledaju u najmanju ruku neprivlačno, naročito kada se na njih nahvataju čestice nečistoća, pa postanu primetnije.
Način na koji ćete ukloniti ostatke trake zavisi od vrste površine. Iako je glavni cilj uklanjanje lepljivih ostataka, podjednako je važno da se ne ošteti površina. Uz malo strpljenja i nekoliko proizvoda, možete ukloniti ostatke lepljive trake sa bilo koje površine.
Bitno pravilo! Čim primetite ostatke lepljive trake na površini, odmah ih očistite. Biće manje ostataka za uklanjanje, a brzo uklanjanje pomaže u izbegavanju mogućih oštećenja površina.Što traka duže stoji, to će privući više prašine i prljavštine i biće je teže ukloniti.
Šta je od opreme potrebno za uklanjanje ostataka lepljive trake?
Pripremite sledeće alate:
- Sunđer
- Tup nož, plastični strugač, stara kreditna kartica
- Četka sa mekim vlaknima
- Krpe od mikrovlakana
- Plastična posuda za vodu
- Fen za kosu
- Gumica za brisanje
Ali ne zaboravite ni supstance koje će otopiti lepak!
- Destilovano belo sirće
- Deterdžent za veš
- Medicinski alkohol
- Biljno ulje
- Plastična folija
- Sredstvo za čišćenje stakla
- Deterdžent za posuđe
- Papirni ubrusi
- VD-40
- Komercijalno sredstvo za uklanjanje lepka
Kako ukloniti ostatke lepljive trake sa tkanine?
Uklonite ostatke sa tkanina koje se mogu prati
Zagrejte malu količinu nerazblaženog destilovanog belog sirćeta u mikrotalasnoj pećnici dok se ne zagreje, ali da ne proključa. Umočite sunđer u toplo sirće i iscedite ga preko lepljivog područja dok tkanina ne bude zasićena. Lepak bi trebalo da počne da popušta i da se odvaja, tako da ga možete podići tupim nožem ili ivicom lopatice.
Ako su vam dostupna komercijalna sredstva za uklanjanje lepka (možete ih kupiti u svim bolje snabdevenim farbarama), imajte na umu da rade još brže od belog sirćeta. Nakon upotrebe bilo koje metode, tretirajte područje sa malo deterdženta za pranje veša, ostavite da odstoji oko 10 minuta, a zatim operite kao i obično.
Proverite lepljivu oblast pre nego što bacite tkaninu u sušilicu. Ponovite korake ako je potrebno. Ne sušite tkanine u mašini za sušenje sve dok svi ostaci trake ne nestanu. U suprotnom moglo bi se desiti da ulepite i druge tkanine.
Kada je u pitanju uklanjanje ostataka lepljive trake sa tkanina koje su predviđene samo za hemijsko čišćenje, najbolje je da taj posao prepustite profesionalcu, umesto da rizikujete da oštetite odeću. Odnesite umrljanu odeću u hemijsku čistionu.
Kako ukloniti ostatke lepljive trake sa stakla?
Uklonite ostatke uljem
Ako ne možete da skinete ostatke nalepnice ili lepljive trake sa stakla, obilno namažite područje biljnim uljem (čak i puter ili puter od kikirikija mogu da posluže). Pokrijte plastičnom folijom i ostavite da odstoji najmanje 30 minuta. Koristite tupi nož ili plastični strugač da biste uklonili nalepnicu i ostatke. Očistite staklo sredstvom za čišćenje stakla.
Ista priča i ovde – ako su vam dostupna kupovna sredstva za uklanjanje lepka, kao što je Tesa, ona rade brzo i efikasno uklanjanju ostatke.
Koristite izopropil alkohol
Stavite nekoliko kapi izopropilnog (medicinskog) alkohola na vatu ili papirni ubrus da biste natopili nalepnicu. Nakon zasićenja nalepnice, sačekajte najmanje 10 minuta i koristite plastični strugač da uklonite lepak. Kada ostaci nestanu, koristite alkohol i krpu od mikrovlakana da biste staklo ostavili sjajnim i bez mrlja.
Kako ukloniti ostatke lepljive trake sa metala?
Natopite ostatak lepljive trake uljem
Ostatak lepka zasitite biljnim uljem. Pokrijte plastičnom folijom i ostavite da odstoji 30 minuta. Koristite plastični strugač i staru krpu da obrišete ostatke. Operite umrljano područje toplom vodom sa sapunom da biste uklonili ulje i osušite mekom krpom.
Savet
Nemojte koristiti abrazivni prah za čišćenje, čeličnu žicu ili brusni papir da biste uklonili ostatke. Oni će ostaviti ogrebotine na površini metala.
Primena toplote
Koristite fen za kosu podešen na srednju temperaturu da zagrejete ostatak. Lepak će omekšati i često se može obrisati papirnatim ubrusom.
Sprej VD-40
Poprskajte lepljivi ostatak sa malo VD-40. Ostavite da deluje nekoliko minuta, a zatim obrišite mazivo i ostatke.
Kako ukloniti ostatke lepljive trake sa obojenih površina?
Pre upotrebe bilo kog rastvarača ili proizvoda za čišćenje, testirajte ga na neupadljivom mestu da biste bili sigurni da neće oštetiti ili promeniti boju površine.
Koristite toplotu
Postavite fen za kosu na srednju temperaturu i usmerite vreli vazduh na ostatke trake oko 15 sekundi. Koristite tanki plastični strugač ili ivicu kreditne kartice da podignete lepak sa obojene površine.
Probajte sa toplom penušavom vodom ili toplim sirćem
Zagrejte malo vode i dodajte nekoliko kapi tečnosti za pranje posuđa. Umočite meku krpu u smešu i iscedite, da krpa ostane vlažna. Stavite toplu krpu preko lepljivog područja oko 30 sekundi. Nežno obrišite lepak.
Takođe možete zagrejati malu količinu destilovanog belog sirćeta i slediti iste korake.
Završite „ispiranjem“ područja čistom vlažnom krpom i osušite mekom krpom.
Koristite gumicu za brisanje
Istrljajte lepljivo područje gumicom za brisanje uz nežan pritisak. Gumica će olabaviti lepak i moći ćete da ga obrišete vlažnom mikrofiber krpom.
Probajte komercijalni rastvarač lepka
Pažljivo pratite uputstva na etiketi. Na tržištu postoji nekoliko profesionalnih brendova koji dobro rade na uklanjanju lepljivih ostataka.
Saveti za uklanjanje ostataka lepljive trake sa površina
Bez obzira sa koje površine uklanjate ostatke lepljive trake, ova uputstva su univerzalna:
- Pažljivo pročitajte etiketu proizvoda.
- Radite polako. Nemojte grubo ribati ili strugati jer to može oštetiti površine.
- Nemojte previše natapati tečnostima obojene površine kako biste sprečili oštećenje zida ili drveta. Staklo ili metal možete obilno zasititi.
- Radite na malim delovima.
- Ne dozvolite da vlaga uđe u električne utičnice ili priključke uređaja.
Srećno!