Kako uštedeti novac: 10 navika koje treba da usvojite još danas!

Sadržaj
Kako uštedeti novac?

Da li i vi pripadate hiljadama onih koji stalno sebi obećavaju da od narednog meseca počinju da štede? Pravo vreme da počnete sa štednjom je sada – ne sutra, već odmah, danas. Ovaj članak će vas upoznati sa 20 efikasnih načina kako uštedeti novac malim promenama životnog stila.

Pređimo odmah na stvar:

1. Automatizujte novčani transfer za štednju

Podešavanjem automatskih transfera sa vašeg tekućeg računa na vaš štedni račun svakog meseca, novac će se akumulirati tokom vremena bez ikakvog dodatnog rada sa vaše strane. Ova tehnika može biti posebno korisna kada su vaši štedni računi posvećeni određenim ciljevima, kao što su osnivanje fonda za hitne slučajeve, odlazak na odmor ili skupljanje novca za učešće za kupovinu stana.

2. Pripremite se za kupovinu namirnica

Malo posla pre nego što odete u prodavnicu može biti efikasan način kako uštedeti novac na namirnicama. Proverite svoju ostavu i napravite spisak za kupovinu da biste izbegli impulsivnu kupovinu nečega što vam nije potrebno. Pridružite se programima lojalnosti da biste povećali svoju uštedu dok kupujete. Ako preuzmete aplikaciju i napravite nalog na sajtu lanca prodavnica, program lojalnosti vaše lokalne prodavnice može ponuditi dodatne popuste.

3. Smanjite potrošnju u restoranima

Jedan od najlakših načina kako uštedeti novac su obroci u restoranima, pošto je hrana vani obično skuplja od kuvanja kod kuće. Ako i dalje želite da jedete u restoranima, pokušajte da smanjite učestalost i birajte povoljnija jela sa menija. Takođe možete da se odlučite za predjela ili podelite jelo sa osobom sa kojom ste na rčučku da biste uštedeli novac kada jedete vani. Preskakanje pića i deserta takođe može pomoći da povećate svoj budžet.

4. Ograničite kupovinu na internetu

Možete sami sebi otežati online kupovinu kako biste prestali da trošite novac na stvari koje vam možda nisu potrebne. Umesto da sačuvate svoje informacije za obračun, odlučite da unesete adresu za isporuku i broj kreditne kartice svaki put kada nešto naručite. Verovatno ćete napraviti manje impulsnih kupovina zbog dodatnog posla.

5. Odložite kupovine pravilom od 30 dana

Jedan od načina da izbegnete prekomernu potrošnju je da sebi date period hlađenja između trenutka kada vam neki predmet upadne u oči i kada zaista obavite kupovinu. Ako kupujete online, razmislite o tome da stavite artikal u korpu za kupovinu, a zatim odete dok ne budete imali više vremena da razmislite o tome. U nekim slučajevima, možda ćete čak dobiti i kod kupona kada prodavac primeti da ste napustili kolica. Ako vam se čini da je 30 dana previše za čekanje, možete isprobati kraće periode kao što je odlaganje od 24 ili 48 sati.

6. Budite kreativni sa poklonima

Možete uštedeti novac sa pristupačnim idejama za poklone, kao što su bašte sa začinskim biljem i knjige, ili možete nešto napraviti sami. Pečenje kolačića, stvaranje umetnosti ili pripremanje večere za nekoga može pokazati da vam je stalo isto koliko i skupe kupovine, a možda čak i više.

7. Smanjite troškove automobila

Refinansiranje vašeg auto kredita i korišćenje prednosti nižih kamatnih stopa mogli bi vam znatno uštedeti tokom trajanja vašeg kredita. Redovna kupovina osiguranja automobila takođe vam može pomoći da smanjite troškove u poređenju sa jednostavnim dopuštanjem da se vaša trenutna polisa automatski obnovi. Možete da smanjite tekuće troškove održavanja automobila tako što ćete manje voziti, uklanjati teške predmete iz gepeka i izbegavati nepotrebno ubrzanje.

8. Paket kablovske televizije i interneta

Možete da smanjite račun za kablovsku promenom kablovskog paketa. I mogli biste da uštedite spajanjem kablovske i internet usluge, u zavisnosti od vašeg operatera. Druga opcija koju treba razmotriti je otkazivanje dodatnih servisa za striming ili premium pretplata.

9. Promenite pretplatu za vaš mobilni telefon

Promena pretplate je jedan od načina da uštedite novac na računu za mobilni telefon, ali to nije jedini način. Prijavljivanje za online račun koji stiže na mail, umesto poštanskog, može vam uštedeti dodatnih 5% mesečno.

10. Smanjite račun za struju

Velike i male promene u potrošnji energije mogu vam pomoći da uštedite na hiljade dinara godišnje na računu za struju. Razmislite o popravkama izolacije u vašem domu, kako ne biste imali nikakve gubitke toplote, zameni energetski efikasnijih uređaja i prelasku na pametni termostat. Čak i postepeno smanjenje vaše mesečne potrošnje električne energije može doprineti velikim uštedama na duži rok.

11. Otkažite nepotrebne pretplate

Poništite izbor opcije automatskog obnavljanja na svim pretplatama koje ne koristite redovno, kao što su striming servisi ili premijum aplikacije. Možda čak plaćate i pretplate koje više ne koristite ili vam nisu potrebne. Pažljivo pregledanje izvoda vaše kartice može vam pomoći da označite sve periodične troškove koje možete eliminisati. I izbegavajte prijavljivanje za besplatne probne verzije koje zahtevaju informacije o plaćanju, ili barem napravite belešku ili podesite kalendarski podsetnik za otkazivanje pre isteka besplatnog perioda.

12. Postavite ciljeve štednje

Postavite konkretan, ali realan cilj. To može biti „uštedeti 1000 evra na računu ove godine“ ili „brže otplatiti dug na kreditnoj kartici“. Koristite kalkulator da vidite koliko biste morali da uštedite svakog meseca ili godine da biste postigli svoj cilj.

13. Pratite potrošnju

Pratite svoj mesečni novčani tok — vaš prihod minus vaši rashodi. Ovaj korak će takođe olakšati obeležavanje napretka ka cilju uštede. Isprobajte aplikaciju koja prati vašu potrošnju ili vodite pisani trag o vašem kućnom budžetu. 

14. Otplatite dug sa visokim kamatama

Otplata duga može biti veliko opterećenje za vaš ukupni budžet. Ako možete brže da otplatite dug sa visokim kamatama putem dodatnih plaćanja uštedećete na ukupno plaćenoj kamati i brže ćete se osloboditi tog tereta. Zatim počnite da stavljate novac u štednju.

15. Napravite budžet 50/30/20

Jedan pametan način da upravljate svojim novcem – i nadamo se da ćete ga usvojiti – je praćenje budžeta, što znači postavljanje prioriteta za svoju potrošnju.

Preporučujemo raspored budžeta 50/30/20 za upravljanje novcem. Ovaj pristup znači da 50% svog prihoda posvetite potrepštinama, 30% željama i 20% štednji i otplati dugova. Ako jedna od vaših alokacija premašuje ove procente, možete izvršiti neka prilagođavanja na drugom mestu.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...

Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe