Minimalizam u enterijeru je trend koji je postao popularan nakon Drugog svetskog rata, 60ih i 70ih godina prošlog veka, da bi vrhunac dosegao tokom 2000ih. Odlikuje se jednostavnošću, čistim linijama i monohromatskom paletom sa jednom dominantnom bojom koja se koristi za akcentovanje. Minimalizam u enterijeru je veoma sličan modernom dizajnu i uključuje korišćenje osnovnih stvari za stvaranje otvorenog, preglednog prostora.
Tradicionalno, principi minimalističkog dizajna uključuju paletu neutralnih i neupadljivih boja sa puno tekstura. Upotreba materijala je ograničena na staklo, platno, grnčariju, tkaninu i drvo kako bi se poigrali teksturama. Sve u svemu, minimalistička estetika dizajna se odnosi na formu i funkciju kako biste osigurali da imate funkcionalan dom.
Niste sigurni kako da unesete minimalizam u dizajn vašeg doma? Uz malo kreativnosti – i redovnog čišćenja nagomilanih stvari – možete imati vrhunski minimalizam u enterijeru, koji je istovremeno privlačan i praktičan! Donosimo vam originalne dizajnerske ideje i savete za stvaranje udobnog minimalističkog prostora.
Elementi koji čine minimalistički dizajn
Koraci za savladavanje minimalističkog uređenja kuće počinju od vaše filozofije, a ne od vašeg nameštaja. Međutim, određeni elementi će vam pomoći da postavite stil prema pravilima minimalističkog dizajna. Izreka „manje je više“ zaista ima potpuno novo značenje kada se dizajnira minimalizam u enterijeru.
Osnove minimalističkog dizajna su sledeće:
Neutralne boje su snovna karakteristika minimalističkog dizajna. Izaberite neutralnu paletu boja, uključujući bele, kreme i pastelne boje. Većina minimalističkih domova ima bele zidove svuda, što se dešava u skladu sa ovogodišnjim trendovima.
Teksture: Iako se nećete igrati sa šarama i bojama, i dalje možete da se zabavite sa teksturama. Prihvatite različite teksture u svojim komadima da biste se igrali sa osvetljenjem i raznim površinama. Uparite drvo sa metalima i veštačko krzno sa betonom, na primer.
Ravne površine: Kada je u pitanju minimalistički dizajn, zaboravite na previše složene oblike. Umesto toga, razmislite o ravnim, oštrim i čistim površinama koje reflektuju svetlost i čine prostoriju prostranijom.
Otvoreni prostor: Vitalni element minimalističkog stila dizajna enterijera je otvoreni prostor. Minimalističke kuće imaju otvorene prostore koji neprimetno spajaju sobe i maksimiziraju prirodnu svetlost.
Osvetljenje: Prirodno svetlo je jedan od najbitnijih faktora za minimalističke domove. Koristite veštačko osvetljenje da bi prostor bio topao i udoban. Pošto ćete koristiti uglavnom neutralne boje, osvetljenje vam može pomoći da se igrate sa nijansama i tonovima.
Pravila minimalističkog stilizovanja doma
Iako je svačiji dom drugačiji, u svoju kuću treba apsolutno da unesete svoj lični stil. Ipak, postoje neka pravila koja svaki minimalistički enterijer treba da poštuje.
- Manje je više: Pravilo broj 1 minimalističkog stila je da je manje više. Prostori se održavaju u jednostavnom stanju, a svaki komad u prostoriji je izabran sa namerom.
- Personalizujte prostor: Da biste stvorili topli minimalizam u enterijeru, on mora da odražava vaš ukus i ličnost. To možete postići unutrašnjim rasporedom, izborom nameštaja ili dekorativnim dodacima koji odaberete.
- Maksimalno povećajte prostor za odlaganje: Iako imate manje stvari, to ne znači da neće biti nereda. Minimalistički dom je prepun pametnih rešenja za skladištenje zbog kojih soba izgleda skoro prazna.
- Prihvatite čiste linije: Jasni vrhovi, nameštaj čistih linija i goli zidovi su veoma važni za minimalistički dom.
- Investirajte u kvalitet, a ne u kvantitet: Manje je više, što znači da možete planirati skuplje komade koji inače ne bi bili u kući. Kvalitet će poboljšati opušteni estetski i minimalistički izgled.
- Napravite neutralnu bazu: Svaka minimalistička kuća počinje sa neutralnom bazom koja stvara mirno okruženje. Paleta boja može biti izgrađena sa sličnim nijansama boja i teksturama. Na primer, prirodna podloga koja koristi belo može da prihvati mešavinu sive, žute, žute i bež boje bez preopterećenja prostora.
- Igrajte se sa teksturom: Odsustvo boje ne mora da znači da će vaš prostor biti dosadan. Koristite teksturu da dodate dubinu različitim materijalima i tkaninama koje dodaju toplinu sobama.
Minimalističke ideje za dizajn dnevne sobe
Kada budete spremni da dizajnirate svoju dnevnu sobu, i dalje imajte na umu mantru „manje je više“. Ako komad nameštaja nije funkcionalan, nije vam potreban. Uobičajeno je da minimalistički domovi preskaču tepihe, akcentne stolice, pa čak i stolove.
Nameštaj je sveden na minimum, kao i dekorativni komadi i zidna umetnost. Manje komada nameštaja u dnevnoj sobi omogućava vam da investirate u ključne elemente koji će učiniti da se soba ističe, a da se i dalje osećate toplo i udobno.
- Podna lampa: Preskočite stočić kraj kauča i istaknite ravnu podnu lampu koja daje naglašeno osvetljenje i toplinu.
- Veliki umetnički komadi: Umesto da imate zid galerije ili razne ukrasne komade, izaberite veliki komad koji dominira prostorom.
- Funkcionalna sofa: Razmislite o svrsi prostora. Veće sofe su odlične za zabavu, dok su dvosedi bolji za male prostore.
Minimalističke ideje za dizajn trpezarije
U idealnom slučaju, vaša trpezarija i kuhinja treba da budu najfunkcionalniji prostor vaše kuće. Međutim, ove oblasti su često pretrpane nepotrebnim komadima nameštaja. Da biste zadržali minimalistički trpezarijski prostor, morate se fokusirati na funkcionalne delove.
Trpezarijski sto, stolice, a možda i ormar će vam pomoći da svedete nameštaj na minimum. Većina minimalističkih domova deli prostor trpezarije sa kuhinjom. To znači da nema malih uređaja koji zatrpavaju radne ploče.
- Police: Razmislite o odbacivanju koncepta kuhinjskih vitrina. Minimalističke kuhinje često imaju police koje služe za izlaganje vrednih i ličnih komada. S tim u vezi, plutajuće police su ostvarenje minimalističkog sna. One su bezbrižne i jednostavne, i daju vašem prostoru čist dizajn.
- Jednostavan trpezarijski sto: Izuzetan komad za minimalistički dom je jednostavan, elegantan i funkcionalan. Trpezarijski sto prati jednostavne linije i gotovo geometrijske oblike.
- Elegantno osvetljenje: Zaboravite na raskošne lustere za trpezariju. Minimalističko osvetljenje često prati elegantne i jednostavne linije.
Ideje za minimalistički dizajn spavaće sobe
Spavaća soba je prostor koji treba da odražava najviše spokoja i mira u vašem domu. Minimalistička spavaća soba je umirujuća, bez nereda. To je savršeno mesto gde se možete opustiti.
Sve je u tome da imate tajni prostor za skladištenje, monohromatsku paletu boja i povezivanje različitih elemenata. Minimalističke ideje za spavaću sobu često kombinuju elemente poput drveta i betona sa biljkama i zelenilom za topliji izgled i osećaj.
- Skriveni prostor za odlaganje: Očuvajte svoju spavaću sobu bez nereda pomoću tajnih ili skrivenih rešenja za odlaganje. Ugradni plakari i fijoke kreveta su rešenje.
- Krevet na platformi: Najbitniji komad minimalističke spavaće sobe je krevet. Mnogi odlučuju da preskoče okvir kreveta, ali krevet sa platformom za spavanje može da centrira prostoriju bez potrebe za dodavanjem prostirki ili drugih elemenata.
- Zelenilo: Pošto minimalističke spavaće sobe često mogu izgledati beživotno, jedan komad zelenila je neophodan da sobu vratite u život. Dodajte samo jednu veliku biljku u ugao ili pored kreveta, za dodir boje i lakoće.
Saveti za minimalizam u enterijeru
Sada kada vidite da minimalizam u enterijeru ne znači da ćete se osloboditi nereda, možda ćete i dalje imati poteškoća da prilagodite stil. Evo nekoliko saveta koje treba imati na umu.
Neka prostor bude odraz vaše ličnosti
Razmislite o tome kako živite, kako se krećete po svom prostoru i gde provodite većinu vremena. Koristite ovaj uvid da izvršite prilagođavanja koja će vam pomoći da postignete minimalan stil koji je lični i prilagođava se vašem životnom stilu.
Budite inspirisani
Nemojte samo pretpostaviti da je bela spavaća soba jednaka minimalističkom stilu. Umesto toga, potražite inspiraciju u teksturama, paletama boja, stilovima nameštaja i drugim detaljima koji će vam pomoći da razumete ukupan osećaj doma kako bi vam pružili bolju polaznu tačku.
Opremajte jednu po jednu sobu
Može biti preplavljujuće redizajnirati celu kuću odjednom. Umesto toga, počnite sa rešavanjem jedne po jedne sobe. Dizajniranje svake sobe pojedinačno će vam dati više vremena da procenite šta vam je potrebno, a šta ne. Počnite sa prostorijom koju najviše koristite, a kad je uredite pređite na sledeću.
Pojednostavite nameštaj
Nameštaj obično zauzima više prostora nego sav nered koji imamo. Dakle, počnite da uređujete svoje komade nameštaja. Ima li stvari koje ne služe svrsi? Da li imate kredenac ili stočić za kafu koji jednostavno skuplja prašinu? Poklonite ili prodajte komade nameštaja koji samo prikupljaju prostor umesto da budu funkcionalni.
Pronađite mesto za sve
U minimalističkom domu sve ima prostor i svrhu. Zapitajte se da li vam je zaista potreban predmet ili je tu da popuni malo prostora. Zapamtite, kvalitet nad kvantitetom. Pronađite mesto i svrhu za sve i videćete kako je lako urediti svoj dom.