Ako ste se nekada pitali zašto je zec simbol Uskrsa i odakle potiče uskršnji zeka, ovo je tekst za vas.
Proslave uskršnje nedelje često idu ruku pod ruku sa uskršnjim zecom. Mala deca pune svoje uskršnje korpe travom i cvećem, a zatim čekaju nedelju, Uskršnje jutro, da vide kakve je čokoladne zečiće i druge posebne darove za njih ostavio uskršnji zeka. Poput Deda Mraza i Božića, misteriozna figura zeca nema očigledne veze sa hrišćanskim svetim danom posle posta. Pa zašto je onda postao tako rasprostranjeni simbol u našim modernim proslavama – zašto je zec simbol Uskrsa?
Bez obzira da li ste se uvek pitali da li Uskrs, kao i mnogi praznici, ima paganske korene ili vas samo zanima kako je došlo do veze između zeca, jaja i Uskrsa, pripremili smo odgovore na vaša pitanja. Napokon, poseta uskršnjeg zeca deci jedna je od mnogih uskršnjih tradicija u kojima porodice učestvuju svake godine. Evo prilike da saznate više o tome.
Uskršnje tradicije i simboli evoluirali su tokom vremena, mada neki od njih postoje vekovima. Dok je za hrišćane Uskrs proslava vaskrsenja Hristovog, mnoge uskršnje tradicije nisu u Bibliji. Najistaknutiji sekularni simbol hrišćanskog praznika, uskršnjeg zeca, u Ameriku su doneli nemački imigranti, uz priču o čudesnom zecu koji polaže jaja. Iz Amerike tradicija Uskršnjeg zeca se rasprostranila po celom svetu. Veruje se da ukrašavanje jaja datira najmanje iz 13. veka, dok obred uskršnje parade ima još starije korene. Ostale tradicije, poput konzumiranja uskršnjih slatkiša, među modernim su dodacima proslavi ovog ranog prolećnog praznika.
Kakve veze zec ima sa Uskrsom?
Jedna od teorija o poreklu uskršnjeg zeca jeste da je običaj proistekao iz ranih neznabožačkih proslava oko prolećne ravnodnevnice. Pagani su slavili prolećno obnavljanje života, kao i boginju zore i plodnosti Eostre, koju su često predstavljali zec ili jaje. Kako se hrišćanstvo širilo Evropom, proslave oko prolećne ravnodnevnice mogle su se spojiti sa poštovanjem Hristovog vaskrsenja, jer su se obe dogodile otprilike u isto vreme. Misionarima je rečeno da mešaju neznabožačke tradicije sa hrišćanskim praznicima, kako bi tranziciju učinili uglađenijom, pa je moguće da su proslave Eostre-a i vaskrsenje Hristovo postale jedno.
Uskrs (Easter) je naziv dobio po anglosaksonskoj boginji plodnosti Eostre.
U Bibliji se ne spominje stvorenje sa dugim ušima i kratkim repićem, koje na Uskršnju nedelju isporučuje ukrašena šarena jaja i slatkiše dobroj deci. Bez obzira na to, uskršnji zec je postao istaknuti simbol najvažnijeg praznika hrišćanstva. Tačno poreklo ovog mitskog sisara u uskršnjoj tradiciji nije jasno, ali zečevi su drevni simbol plodnosti i novog života.
Prema nekim izvorima, uskršnji zec je u Ameriku prvi put stigao 1600-ih sa nemačkim imigrantima koji su se nastanili u Pensilvaniji i preneli svoju tradiciju zeca za polaganje jaja pod nazivom „Osterhase“ ili „Oschter Haws“. Njihova deca su pravila gnezda u koja je ovo stvorenje moglo da polaže svoja obojena jaja. Na kraju, običaj se proširio Amerikom i ostatkom sveta, a uskršnje jutarnje isporuke zečeva su se proširile na čokoladu i druge vrste slatkiša i poklone, dok su ukrašene korpe zamenjivale gnezda. Pored toga, deca su često ostavljala šargarepu za zeku u slučaju da ogladni od svog poskakivanja.
Da li ste znali? Najveće uskršnje jaje koje je ikada napravljeno bilo je visoko preko 7.5 metara i teško preko 3500 kilograma. Napravljeno je od čokolade i belog sleza, a podržano unutrašnjim čeličnim okvirom.
Zašto je simbol Uskrsa zec, a ne koka?
Kao što je prethodno pomenuto, zec i jaje su se isprepleli sa prolećnim praznikom zbog svojih paganskih korena koji predstavljaju plodnost i ponovno rađanje. Izgleda da je moguće da su se ove dve slike stopile u zeca koji je položio jaja, umesto kokoške, koja bi bila realniji odgovor.
Prvo čokoladno uskršnje jaje proizvedeno je davne 1873. godine. Samo dve godine kasnije, 1975. konditorska firma Cadbury je napravila svoje prvo čuveno čokoladno uskršnje jaje.
Bez obzira na to ko ih polaže, jaja su istaknuta Uskršnja slika koja predstavlja Hristovo izlazak iz groba i vaskrsenje. Da li su paganska ili hrišćanska udruženja sa zecom na kraju uticala na Nemce, možda nikada nećemo saznati. Ali jedno je sigurno: Uskršnji zeka će i dalje donositi radost i uzbuđenje deci širom sveta, svake uskršnje nedelje.
Uskršnja jaja
Uskrs je verski praznik, ali neki od njegovih običaja, poput uskršnjih jaja, verovatno su povezani sa paganskim tradicijama. Jaje, drevni simbol novog života, povezivano je sa paganskim festivalima koji slave proleće. Iz hrišćanske perspektive, kaže se da uskršnja jaja predstavljaju Isusov izlazak iz groba i vaskrsenje.
Tradicija bojenja i ukrašavanja uskršnjih jaja potiče iz Ukrajine, gde su se jaja iscrtavala voskom i bojila prirodnim bojama (cvekla, lukovina, razne trave). Ukrajinsko uskršnje jaje se zove “pisanka”.
Ukrašavanje jaja za Uskrs je tradicija koja datira iz najmanje 13. veka, prema nekim izvorima.
Za hrišćane, uskršnje jaje je simbol vaskrsenja Isusa Hrista. Bojenje uskršnjih jaja je posebno omiljena tradicija u pravoslavnoj i istočnoj katoličkoj crkvi gde su jaja obojena u crveno, kako bi predstavljala krv Isusa Hrista koja je prolivena na krstu. Uskršnja jaja sveštenik blagosilja na kraju liturgije i deli ih vernicima.
Tvrda ljuska kuvanog jajeta predstavlja zapečaćeni Hristov grob, a pucanje ljuske predstavlja Isusovo vaskrsenje iz mrtvih.
Štaviše, istorijski hrišćani bi se uzdržavali od jedenja jaja i mesa tokom Velikog posta, a Uskrs je bio prva prilika da se jedu jaja posle dužeg perioda uzdržavanja. Hrišćani bi tokom posta oslikavali i ukrašavali jaja, kako bi na kraju obeležili kraj perioda pokajanja i jeli kuvana jaja na dan Uskrsa. (Pravoslavni hrišćani i dalje se uzdržavaju od jaja tokom Velikog posta.)