Zašto kitimo jelku za novogodišnje i božićne praznike?

Sadržaj
Zašto kitimo jelku?

Novogodišnja jelka, zimzeleno drvo, najčešće bor ili jela, okićena lampicama i ukrasima u čast novogodišnjih ibožićnih svečanosti jedan je od simbola ovih praznika. Božićne jelke mogu biti sveže isečene, u saksiji ili veštačke i koriste se i kao unutrašnji i spoljašnji ukrasi. Dok se drveće tradicionalno povezuje sa hrišćanskom simbolikom, njihova moderna upotreba je uglavnom sekularna. Mnoge porodice stavljaju poklone oko božićne jelke u zatvorenom prostoru koja se otvara na Badnje veče ili Božić. 

Da li ste se nekad zapitali zašto kitimo jelku i koja istorijska podloga je u pozadini ove tradicije? Kada je okićena prva jelka? Šta kićenje jelke predstavlja?

Upotreba zimzelenog drveća, venaca i girlandi koji su simbolizovali večni život bio je običaj u drevnoj istoriji, još kod starih Egipćana, Kineza i Jevreja. Obožavanje drveća bilo je uobičajeno među paganskim Evropljanima i preživelo je njihovo preobraćenje u hrišćanstvo u skandinavskim običajima ukrašavanja kuće i štale zimzelenom za Novu godinu. Ova tradicija je kod pagana za cilj imala da uplaši đavola, dok je drvo istovremeno služilo za ptice tokom Božića. Ovaj običaj se održao i u drugim zemljama, a takođe je primećen u Nemačkoj, gde se badnjak postavljao na ulaz ili u kuću tokom zimskih praznika.

Zašto se kiti jelka
Tradicija kićenja jelke datira vekovima unazad i bila je zastupljena još kod starih Egipćana (shutterstock.com)

Moderno božićno drvo, kakvo svi znamo i kitimo i danas, međutim, potiče iz zapadne Nemačke. Glavni rekvizit popularne srednjovekovne predstave o Adamu i Evi bilo je „rajsko drvo“, jela okačena jabukama, koja je predstavljala Rajski vrt. Nemci su 24. decembra, na praznik Adama i Eve, postavljali rajsko drvo u svojim domovima. Na njega su kačili nafore (simbolizujući euharistijsku hostiju, hrišćanski znak iskupljenja). U kasnijoj tradiciji hostije su zamenjene kolačićima raznih oblika. Često su dodavane sveće, simbolične za Hrista kao svetlost sveta. U istoj prostoriji bila je „Božićna piramida“, trouglasta konstrukcija od drveta koja je imala police za držanje božićnih figurica i bila je ukrašena zimzelenom, svećama i zvezdom. Do 16. veka božićna piramida i rajsko drvo su se spojile i postale božićno drvo.

Običaj je bio široko rasprostranjen među nemačkim luteranima do 18. veka, ali je tek sledećeg veka božićno drvo postalo duboko ukorenjena nemačka tradicija. Uvedeno u Englesku početkom 19. veka, jelku je popularizovao sredinom 19. veka princ Albert, rođen u Nemačkoj, suprug kraljice Viktorije. Viktorijansko drvo je bilo ukrašeno igračkama i malim poklonima, svećama, bombonima, žicama za kokice i fensi kolačima okačenim sa grana na trake i papirne lančiće. Odnešena u Severnu Ameriku od strane nemačkih doseljenika još u 17. veku, božićna drvca su bila vrhunac mode do 19. veka. Takođe su bila popularna u Austriji, Švajcarskoj, Poljskoj i Holandiji. U Kini i Japanu jelke, koje su uveli zapadni misionari u 19. i 20. veku, bile su ukrašene složenim papirnim dizajnom, što ne treba da čudi, obzirom an tradiciju origamija (pravljenje složenih oblika savijanjem papirnih listova).

Ornamenti od duvanog stakla, ukrasi u obliku staklenih kugli, bili su nuđeni na prodaju u Britaniji i Sjedinjenim Državama još 1870-ih, a mnogi su se proizvodili u malim radionicama u Nemačkoj i Češkoj, koje su takođe stvarale ukrase od šljokica, livenog olova, perli, presovanog papira i pamučne vate. U Sjedinjenim Državama, F.W. Woolworth je prodavao 25 miliona dolara u ukrasima godišnje do 1890. godine, do kada su bili dostupni i nizovi električnih lampica za drveće. Tokom 1930-ih, u Sjedinjenim Državama razvijena su veštačka stabla napravljena od čekinja, a 1950-ih i 60-ih godina prošlog veka došlo je do masovne proizvodnje novogodišnjih jelki od aluminijuma i PVC plastike. 

Veštačko drveće je steklo značajnu popularnost, posebno u zemljama u kojima je bilo teško nabaviti sveže drveće.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako obezbediti poslovni objekat?

Bezbednost poslovnih objekata ima ključni značaj za očuvanje poslovnog prostora, zaštitu imovine i osiguranje sigurnosti zaposlenih. Bez obzira na veličinu ili industriju kojoj pripadaju, poslovni

Kako pravilno održavati higijenu ušiju?

Uši i ušni kanal predstavljaju osetljive delove tela koji zahtevaju posebnu negu. Time se izbegavaju problemi poput začepljenja ili infekcija. Postoje opšta pravila higijene koja

Kako izlečiti bol u grlu za jedan dan

Bol u grlu je neugodno stanje koje svako želi brzo rešiti, po mogućstvu bez ikakvih invazivnih procedura ili skupih tretmana. Ovim tegobama smo posebno smo

Pročitajte još...
Kako očistiti srebrni nakit?

Kako očistiti srebrni nakit?

Neko vreme niste nosili nakit od srebra i on je potamneo? Mrzi vas da idete do zlatare, da odnesete nakit na profesionalno čišćenje? Ne brinite.