Koliko često bebe moraju da podrignu i koji je najbolji način da se eliminiše višak gasova? Saznajte u našem članku kako da beba podrigne nakon hranjenja na najlakši način i eliminišite nelagodu vašoj bebi.
Kada se mehurići vazduha zaglave u stomaku vaše bebe, mogu izazvati osećaj sitosti i nelagodnosti. Podrigivanje pomaže da se ovi mehurići gasa ispuste u jednjak i iz usta. Gas je vazduh koji se zadržava u gastrointestinalnom sistemu i treba da bude oslobođen, kako vašem detetu ne bi izazivao osećaj neprijatnosti i nelagode, zbog kojeg neutešno plače.
Tražite najbolji način kako da beba podrigne? Pogledajte naš vodič odobren od strane stručnjaka da naučite kako da beba podrigne pravilno i oslobodi se viška gasova.
Zašto beba treba da podrigne?
Bebe obično progutaju velike količine vazduha dok sisaju (ili se hrane iz bočice). Vazduh u stomačiću čini da beba brzo oseća sitost, a ubrzo zatim i neprijatnost, jer bez vaše pomoći ne može da se oslobodi viška vazduha.
Ovo se češće dešava sa bebama koje se hrane na flašicu, koje imaju tendenciju da jedu brže. Međutim i dojene bebe gutaju i malo vazduha, posebno ako majka ima puno mleka ili mleko brzo izlazi iz dojki, ili u slučajevima kada je beba veoma gladna i želi brzo da jede.
Gas takođe može biti uzrokovan razgradnjom određene hrane u debelom crevu od strane bakterija. Ovo uključuje hranu koju beba konzumira, kao i hranu koju majka konzumira i prenosi kroz majčino mleko. Neki od najčešćih krivaca za izazivanje gasova su pasulj, povrće (kao što su brokoli, karfiol, kupus i prokulice), bombone i žvake bez šećera, gazirana pića i voćni sokovi.
Konačno, ako beba ima netoleranciju na određenu hranu (kao što je mlečna formula koju koristite ili nešto iz mamine ishrane), njeno telo može reagovati stvaranjem više gasova. Intolerancija na mlečne proizvode je ovde najčešći krivac.
Kada beba treba da podrigne?
Preporučuje se da bebu podignete ili namestite u položaj za podrigivanje redovno, nakon svakog obroka, čak i ako ne pokazuje nelagodnost ili ispušta gas kada je podrignete. Nikada ne možete biti sigurni koliko vazduha ulazi u bebin mali stomak, tako da je dobra ideja namestiti bebu da podrigne, čak i ako ne pokazuju znake iritacije i neprijatnosti.
Pitate se koliko često novorođenče treba da podrigne tokom hranjenja? Pokušajte da uklopite podrigivanje tako da bude prirodno, kažu stručnjaci. Ako dojite, na primer, namestite bebu da podrigne pre nego što promenite dojku iz koje je dojite. Roditelji koji hrane bebu na flašicu mogu je namestiti da podrigne između svakih 60 do 90 ml mleka, za novorođenčad do oko 6 meseci starosti. Namestite vaše novorođenče u položaj da podrigne i nakon što završi sa hranjenjem.
Dok neke bebe treba češće da podriguju, mnogi roditelji prave grešku ometajući hranjenje nepotrebnim pokušajima podrigivanja. Ovo produžava vreme hranjenja, što frustrira gladnu bebu i povećava gutanje vazduha.
Kako da beba podrigne?
Postoje tri uobičajena položaja za podrigivanje: preko ramena, dok vam beba sedi u krilu ili bebinim licem nadole u krilu. Izaberite onaj koji je najudobniji i najefikasniji za uklanjanje viška vazduha iz stomačića vaše bebe. Međutim, koji god položaj da odaberete, stavite pelenu ili tkaninu kraj bebine glavice, kako biste bili pripremljeni ako bljucne.
Položaj preko ramena: Stanite ili sedite udobno, blago zavaljeni i držite bebu ispod guze, radi bolje podrške. Uverite se da je beba okrenuta iza vas, da gleda preko vašeg ramena, sa bradom oslonjenom na meku tkaninu na koju će eventualno da bljucne. Jednom rukom držite bebu, a drugom je podstaknite da podrigne.
Položaj gde vam beba sedi u krilu: Postavite bebu bočno u krilo, sa njenim grudima blago nagnutim napred. Postavite ruku ispod njene brade (ne njenog grla) kako biste podržali grudi i glavu. Lagano, blagim pokretima tapšite bebu po leđima preko lopatica da bi podrignula.
Položaj licem nadole u krilu: Položite bebu preko kolena na stomak, sa glavom u malo višem položaju od ostatka tela, i čvrsto je trljajte i blago tapšite po leđima.
Kada beba podrigne nastavite nežno da je tapšete po leđima još minut ili dva. Ako je vaša beba nervozna i još nije podrignula, možda ćete želeti da pokušate ponovo da je namestite da podrigne. Napravite pauzu i pustite je da vam leži u krilu na minut, a zatim pokušajte ponovo. Promena položaja vaše bebe može pomoći da se ti mehurići gasa pomere u bolji položaj da bi se oslobodili.
Imajte na umu da kako biste sprečili stvaranje mehurića gasa, novorođenčad će možda morati da naprave pauzu tokom hranjenja nekoliko puta, kako bi podrignula. Počnite sa podrigivanjem svaki put kada promenite dojku, ako dojite, ili na svakih 60 do 90ml mleka, ako koristite flašicu. Takođe, uputstva za podrigivanje novorođene bebe koja spava su ista kao i za podrigivanje budne bebe – jednostavno koristite nežnije pokrete.