Jajnici su deo ženskog reproduktivnog sistema. Nalaze se u donjem delu stomaka sa obe strane materice. Žene imaju dva jajnika koja proizvode jajašca – jajne ćelije, kao i hormone estrogen i progesteron.
Ponekad će se na jednom od jajnika razviti kesa punjena tečnošću koja se naziva cista. Mnoge žene će tokom svog života razviti najmanje jednu cistu. U većini slučajeva ciste su bezbolne i ne uzrokuju simptome.
Vrste cista na jajnicima
Postoje razne vrste cista na jajnicima, kao što su dermoidne ciste i ciste endometrioma. Međutim, funkcionalne ciste su najčešći tip. Dve vrste funkcionalnih cista uključuju ciste folikula i žutog tela.
Cista folikula
Tokom ženskog menstrualnog ciklusa, jaje raste u vrećici koja se naziva folikul. Ova vreća se nalazi unutar jajnika. U većini slučajeva, ovaj folikul ili vrećica se otvara i oslobađa jaje. Ali ako se folikul ne otvori, tečnost unutar folikula može formirati cistu na jajniku.
Ciste žutog tela
Folikularne vrećice se obično rastvaraju nakon puštanja jajeta. Ali ako se vreća ne rastvori i otvor folikula zaptiva, dodatna tečnost se može razviti unutar vrećice i ta akumulacija tečnosti uzrokuje cistu žutog tela.
Ostale vrste cista na jajnicima uključuju:
- Dermoidne ciste: vrećaste izrasline na jajnicima koje mogu sadržati dlake, masti i drugo tkivo
- Cistadenomi: nekancerogene izrasline koje se mogu razviti na spoljnoj površini jajnika
- Endometriomi: tkiva koja normalno rastu u materici mogu se razviti izvan materice i prikačiti se za jajnike, što rezultira cistom.
Neke žene razvijaju stanje koje se naziva sindrom policističnih jajnika. Ovo stanje znači da jajnici sadrže veliki broj malih cista. Može dovesti do povećanja jajnika. Ako se policistični jajnici ne leče, mogu prouzrokovati neplodnost.
Simptomi ciste jajnika
Ciste na jajnicima često ne uzrokuju nikakve simptome. Međutim, simptomi se mogu pojaviti kako cista raste. Simptomi mogu uključivati:
- Nadimanje ili oticanje stomaka
- Bolno pražnjenje creva
- Bolovi u karlici pre ili tokom menstrualnog ciklusa
- Bolan seksualni odnos
- Bolovi u donjem delu leđa ili butinama
- Osetljivost dojki
- Mučnina i povraćanje
Teški simptomi ciste na jajnicima koji zahtevaju hitnu medicinsku pomoć uključuju:
- Jaki ili oštri bolovi u karlici
- Groznica
- Nesvestica ili vrtoglavica
- Ubrzano disanje
Ovi simptomi mogu ukazivati na puknuće ciste ili torziju jajnika. Obe komplikacije mogu imati ozbiljne posledice ako se ne leče odmah.
Komplikacije ciste na jajnicima
Većina cista na jajnicima je benigna i prirodno prolazi sama od sebe bez lečenja. Ove ciste uzrokuju malo simptoma, ako ih uopšte ima. Ali u retkim slučajevima vaš lekar može otkriti kancerogenu cističnu masu jajnika tokom rutinskog pregleda.
Torzija jajnika je još jedna retka komplikacija cista na jajnicima. Ovo stanje nastaje kada velika cista izazove uvrtanje ili pomicanje jajnika iz prvobitnog položaja. Snabdevanje jajnika krvlju je prekinuto i ako se ne leči, može prouzrokovati oštećenje ili smrt tkiva jajnika. Iako neuobičajena, torzija jajnika čini skoro 3 procenta hitnih ginekoloških operacija.
Rascepljene ciste, koje su takođe retke, mogu izazvati intenzivan bol i unutrašnje krvarenje. Ova komplikacija povećava rizik od infekcije i može biti opasna po život ako se ne leči.
Dijagnostikovanje ciste na jajniku
Lekar može otkriti cistu na jajniku tokom rutinskog pregleda karlice. Možda primeti otok na jednom od jajnika i zatraži ultrazvučni test da bi potvrdio prisustvo ciste. Ultrazvučni test (ultrasonografija) je test slike koji koristi visokofrekventne zvučne talase za stvaranje slike vaših unutrašnjih organa. Ultrazvučni testovi pomažu u određivanju veličine, lokacije, oblika i sastava (čvrste ili tečno napunjene) ciste.
Alati za snimanje koji se koriste za dijagnozu cista na jajnicima uključuju:
- CT skeniranje: uređaj za snimanje tela koji se koristi za stvaranje slika poprečnog preseka unutrašnjih organa
- MRI: test koji koristi magnetna polja za stvaranje dubinskih slika unutrašnjih organa
- Ultrazvučni uređaj: uređaj za snimanje koji se koristi za vizuelizaciju jajnika
Budući da većina cista nestaje nakon nekoliko nedelja ili meseci, lekar možda neće odmah preporučiti plan lečenja. Umesto toga, oni će možda ponoviti ultrazvučni test za nekoliko nedelja ili meseci kako bi proverili vaše stanje.
Ako nema promena u vašem stanju ili ako se cista poveća, lekar će zatražiti dodatne testove kako bi utvrdio druge uzroke simptoma.
Ovi uključuju:
- Test trudnoće kako biste bili sigurni da niste trudni
- Test nivoa hormona za proveru problema povezanih sa hormonima, kao što je previše estrogena ili progesterona
- CA-125 test krvi za otkrivanje karcinoma jajnika
Lečenje ciste na jajnicima
Vaš lekar može preporučiti tretman za smanjivanje ili uklanjanje ciste ako ne prođe sama od sebe ili ako se poveća.
Antibebi pilule
Ako se ponavljaju ciste na jajnicima, lekar može da prepiše oralne kontraceptive kako bi zaustavio ovulaciju i sprečio razvoj novih cista. Oralne kontracepcije takođe mogu smanjiti rizik od raka jajnika. Rizik od raka jajnika je veći kod žena u postmenopauzi.
Laparoskopija
Ako je vaša cista mala i proizađe iz testa za snimanje kako bi se isključio rak, vaš lekar može da uradi laparoskopiju da hirurški ukloni cistu. Postupak podrazumeva da vaš lekar napravi mali rez kraj pupka, a zatim u trbuh ubaci mali instrument kako bi uklonio cistu.
Laparotomija
Ako imate veliku cistu, lekar može hirurški ukloniti cistu kroz veliki rez na stomaku. Odmah će izvršiti biopsiju i ako utvrde da je cista kancerogena, možda će izvršiti histerektomiju da bi vam uklonili jajnike i matericu.
Prevencija ciste na jajnicima
Ciste na jajnicima ne mogu se sprečiti. Međutim, rutinski ginekološki pregledi mogu rano otkriti ciste na jajnicima. Benigne ciste na jajnicima ne postaju kancerogene. Međutim, simptomi raka jajnika mogu oponašati simptome ciste na jajnicima. Stoga je važno da posetite svog lekara i postavite tačnu dijagnozu. Obavestite svog doktora o simptomima koji mogu ukazivati na problem, kao što su:
- Promene u menstrualnom ciklusu
- Trajni bolovi u karlici
- Gubitak apetita
- Neobjašnjiv gubitak kilograma
- Oticanje stomaka
Kakvi su dugoročni izgledi?
Izgledi za žene u premenopauzi sa cistama na jajnicima su dobri. Većina cista nestane u roku od nekoliko meseci. Međutim, ponavljajuće ciste na jajnicima mogu se javiti kod žena u premenopauzi i žena sa hormonskim disbalansom.
Ako se neke ciste ne leče, mogu smanjiti plodnost. Ovo je često kod endometrioma i sindroma policističnih jajnika. Da bi poboljšao plodnost, lekar može ukloniti ili smanjiti cistu. Funkcionalne ciste, cistadenomi i dermoidne ciste ne utiču na plodnost.
Iako neki lekari imaju pristup „sačekajte i vidite“ kod cista na jajnicima, lekar vam može preporučiti operaciju uklanjanja i pregleda bilo koje ciste ili izrasline koja se razvije na jajnicima nakon menopauze. To je zato što se rizik od razvoja kancerogene ciste ili raka jajnika povećava nakon menopauze. Međutim, ciste na jajnicima ne povećavaju rizik od raka jajnika. Neki lekari će ukloniti cistu ako je prečnika većeg od 5 centimetara.