Kako da primetite da ste trudni? Simptomi rane trudnoće.

Sadržaj
Kako da primetite da ste trudni Simptomi rane trudnoće.

Iako su testovi za trudnoću i ultrazvuk jedini način da pouzdano utvrdite da li ste trudni, postoje i drugi znaci i simptomi koji vam mogu ukazati na radosnu vest. Postoje simptomi trudnoće koji se mogu javiti pre nego što primetite izostanak menstruacije. Oni mogu uključivati jutarnje mučnine, osetljivost na miris i umor.

Kada počinju prvi simptomi trudnoće?

Iako zvuči neobično, prva nedelja trudnoće se zasniva na datumu poslednje menstruacije. Vaša poslednja menstruacija se smatra 1. nedeljom trudnoće, čak i ako još uvek niste bili trudni.

Očekivani datum porođaja se izračunava na osnovu prvog dana poslednje menstruacije. Iz tog razloga, prvih nekoliko nedelja, u kojima možda nemate simptome, takođe se računaju u vašu 40-nedeljnu trudnoću.

Grčevi i krvarenje tokom rane trudnoće

Od 1. do 4. nedelje sve se dešava na ćelijskom nivou. Oplođeno jaje stvara blastocistu (grupu ćelija ispunjenih tečnošću) koja će se razviti u bebine organe i delove tela.

Otprilike 10 do 14 dana (nedelja 4) nakon začeća, blastocista će se usaditi u endometrijum, sluznicu materice. To može prouzrokovati implantaciono krvarenje, što se može pogrešno protumačiti kao menstrualno krvarenje.

Evo nekoliko znakova implantacijskog krvarenja:

  • Boja: Boja krvi ​​može biti ružičasta, crvena ili smeđa.
  • Krvarenje: Krvarenje tokom rane trudnoće se često upoređuje sa redovnom menstruacijom, ali krv je u ovom slučaju prisutna samo tokom brisanja toaletnim papirom, ne sliva se u mlazu.
  • Bol: Bol može biti blag, umeren ili jak. Prema studiji sprovedenoj na 4.539 žena, 28% žena je prilikom implantacijskog krvarenja na početku trudnoće osećalo bol.
  • Trajanje: Implantaciono krvarenje će verovatno trajati manje od tri dana i ne zahteva lečenje, niti odlazak kod ginekologa.

Izbegavajte pušenje, alkohol ili upotrebu nedozvoljenih supstanci koje su povezane sa jakim krvarenjem.

Krvarenje u vidu tačkica i blag bol ne treba da vas zabrinu. Ako se krvarenje pojača, idite kod ginekologa – ODMAH (freepik.com)

Izostanak menstruacije tokom rane trudnoće

Kada se implantacija završi, vaše telo će početi da proizvodi hCG hormon. Ovaj hormon pomaže telu da održi trudnoću. Takođe govori jajnicima da prestanu sa oslobađanjem zrelih jajnih ćelija svakog meseca.

Verovatno ćete propustiti sledeću menstruaciju četiri nedelje nakon začeća. Ako imate neredovnu menstruaciju, najbolje bi bilo da uradite test za utvrđivanje trudnoće, kako biste znali da li ste trudni. Većina kućnih testova može otkriti hCG već osam dana nakon izostanka menstruacije. Test na trudnoću moći će da otkrije nivo hCG u urinu i pokazaće da li ste trudni.

Saveti:

  • Uradite test za trudnoću da vidite da li ste trudni.
  • Ako je test pozitivan, pozovite svog lekara da zakažete svoj prvi prenatalni pregled.
  • Ako uzimate neke lekove, pitajte svog doktora da li oni predstavljaju rizik za vašu rastuću bebu.

Povišena telesna temperatura tokom rane trudnoće

Viša bazalna telesna temperatura takođe može biti znak trudnoće. Temperatura vašeg tela takođe se može blago povećati tokom vežbanja ili po toplom vremenu. U periodu rane trudnoće moraćete da pijete više vode i oprezno da vežbate.

Umor tokom rane trudnoće

Osećaj umora se može razviti bilo kada tokom trudnoće. Ovaj simptom je čest u ranoj trudnoći. Nivoi progesterona će vam porasti, što može učiniti da se osećate pospano.

Saveti:

  • Možda ćete se osećati iscrpljeno tokom prvih nedelja trudnoće. Potrudite se da se naspavate.
  • Neka prostorije u kojima boravite većinu vremena budu prijatno rashlađene. Vaša telesna temperatura može biti viša tokom ranih faza trudnoće.
U prvom trimestru ćete često biti umorni i pospani (freepik.com)

Povećan puls tokom rane trudnoće

Otprilike od 8. do 10. nedelje vaše srce može početi da pumpa brže i jače. Palpitacije i aritmije su česte u trudnoći. To se obično dešava zbog hormona.

Povećani protok krvi zbog ploda dešava se kasnije u trudnoći. U idealnom slučaju, lečenje ovih problema ste započeli i pre začeća, ali ako imate kardiološke probleme, lekar vam može propisati niske doze lekova.

Rane promene na dojkama: trnci, bolovi, rast

Promene u grudima se obično dešavaju između 4. i 6. nedelje. Vaše dojke će verovatno postati nežne i otečene zbog hormonalnih promena. Ovaj osećaj će verovatno nestati nakon nekoliko nedelja, kada se vaše telo prilagodi hormonima.

Promene na bradavicama i dojkama mogu se desiti i oko 11. nedelje. Hormoni i dalje dovode do rasta vaših dojki. Areola – područje oko bradavice – može se promeniti u tamniju boju i postati veća.

Ako ste pre trudnoće imali probleme sa aknama, postoji mogućnost da će se ponovo pojaviti.

Saveti:

  • Ublažite osetljivost dojki kupovinom udobnog, podržavajućeg grudnjaka za trudnice. Pamučni grudnjak bez žice često je najudobniji.
  • Izaberite grudnjak sa različitim kopčama koji vam pruža više prostora za „rast“ u narednim mesecima.
  • Kupite jastučiće za dojke koji se uklapaju u grudnjak, kako biste smanjili trenje na bradavicama i bol u bradavicama.
Bolove u grudima predupredite kupovinom grudnjaka za trudnice (freepik.com)

Promene raspoloženja tokom rane trudnoće

Tokom trudnoće nivo vašeg estrogena i progesterona biće visok. Ovo povećanje može uticati na vaše raspoloženje i učiniti vas emotivnijim ili reaktivnijim nego obično. Promene raspoloženja su česte tokom trudnoće i mogu izazvati osećaj depresije, razdražljivosti, anksioznosti i euforije.

Često mokrenje i inkontinencija tokom rane trudnoće

Tokom trudnoće, vaše telo povećava količinu krvi koju pumpa. To dovodi do toga da bubrezi obrađuju više tečnosti nego obično, što rezultira većom količinom tečnosti u vašoj bešici. Hormoni takođe igraju veliku ulogu u zdravlju bešike. Možda ćete češće trčati u kupatilo ili vam se može desiti da slučajno i nevoljno  “pustite” malo mokraće.

Saveti

  • Pijte oko 300 ml (malo više od šolje) dodatne tečnosti svakog dana.
  • Krenite ka kupatilu malo pre vremena, kako biste izbegli inkontinenciju.

Nadimanje i zatvor tokom rane trudnoće

Slično simptomima menstruacije, nadimanje se može javiti i tokom rane trudnoće. To je možda zbog hormonskih promena, koje takođe mogu usporiti vaš probavni sistem. Kao rezultat možete se osećati konstipiranim i blokiranim. Zatvor takođe može povećati osećaj nadutosti u stomaku.

Jutarnja mučnina, celodnevna mučnina i povraćanje tokom rane trudnoće

Celodnevna i jutarnja mučnina obično se razvijaju oko 4. do 6. nedelje. Iako se naziva jutarnja mučnina, može se javiti bilo kada tokom dana i noći. Nejasno je šta tačno uzrokuje mučninu, ali hormoni mogu igrati ulogu.

Tokom prvog tromesečja trudnoće, mnoge žene imaju blage do teške jutarnje mučnine. Mučnine mogu postati intenzivnije pred kraj prvog tromesečja, ali često se ublaže ili u potpunosti nestanu kada uđete u drugo tromesečje.

Saveti:

  • Držite pored kreveta kesicu štapića, slanih pereca ili krekera. Pojedite par komada svakog jutra pre nego ustanete iz kreveta, kako biste predupredili javljanje mučnine.
  • Ostanite hidrirani pijući puno vode.
  • Obratite se lekaru ako povratite sve što pojedete i popijete.
Zašto se zove jutarnja mučnina, kada traje ceo dan? (freepik)

Visok krvni pritisak i vrtoglavica tokom rane trudnoće

U većini slučajeva, visok ili normalan krvni pritisak će pasti u ranim fazama trudnoće. To takođe može prouzrokovati osećaj vrtoglavice, jer su vam krvni sudovi prošireni.

Povišen krvni pritisak kao rezultat trudnoće je teže odrediti. Gotovo svi slučajevi hipertenzije u prvih 20 nedelja ukazuju na probleme prisutne od ranije. Dakle, povišen pritisak se može razviti tokom rane trudnoće, ali može biti i ranije prisutan.

Lekar će vam izmeriti krvni pritisak tokom prve posete kako bi vam pomogao da uspostavite osnovnu vrednost za normalno očitavanje krvnog pritiska.

Saveti:

  • Razmislite o vežbama za trudnice ako već niste.
  • Naučite kako redovno da pratite krvni pritisak.
  • Pitajte svog doktora o prehrambenim smernicama koje će vam pomoći da smanjite krvni pritisak.
  • Pijte dovoljno vode i grickajte redovno kako biste sprečili vrtoglavicu. 

Osetljivost čula mirisa i averzija prema hrani tokom rane trudnoće

Osetljivost čula mirisa je simptom rane trudnoće koji se uglavnom prijavljuje. Malo je naučnih dokaza o osetljivosti čula mirisa tokom prvog tromesečja. Ali to može biti važno, jer osetljivost na miris može izazvati mučninu i povraćanje. Takođe može izazvati jako gađenje prema određenoj hrani.

Trudnoća se sa razlogom naziva „drugo stanje“ (freepik.com)

Povećanje telesne težine tokom rane trudnoće

Povećanje telesne težine javlja se pred kraj prvog tromesečja. Možda ćete u prvih nekoliko meseci dobiti od 1 do 4 kilograma. Potrebe za hranom se u periodu rane trudnoće neće mnogo promeniti u odnosu na vašu uobičajenu ishranu, ali će se povećavati kako trudnoća bude odmicala.

U kasnijim fazama težina koju ste dobili tokom trudnoće se raspoređuje na:

  • dojke (oko 0.5 do 1.5kg)
  • materica (oko 1kg))
  • placenta (oko 0.8kg)
  • plodna voda (oko 1kg)
  • povećana zapremina krvi i tečnosti (od 2.5 do 3.5kg)
  • masti (3 do 5kg)

Žgaravica tokom rane trudnoće

Hormoni mogu prouzrokovati opuštanje ventila između želuca i jednjaka. To omogućava curenje želučane kiseline, što izaziva žgaravicu.

Saveti:

  • Sprečite žgaravicu povezanu sa trudnoćom tako što ćete jesti nekoliko manjih obroka dnevno umesto jedan ili dva veća obroka.
  • Pokušajte da stojite uspravno najmanje sat vremena nakon jela, kako biste hrani omogućili više vremena za varenje.
  • Razgovarajte sa svojim lekarom o tome šta može biti bezbedno za vas i vašu bebu ako su vam potrebni antacidi.

Trudnički sjaj i akne tokom rane trudnoće

Mnogi ljudi će početi da vam govore da izgledate posebno lepo ili da sijate, bez da znaju da ste trudni. Kombinacija povećane zapremine krvi i višeg nivoa hormona gura više krvi kroz vaše krvne sudove. To dovodi do toga da lojne žlezde tela rade prekovremeno. Povećana aktivnost lojnih žlezda vašeg tela daje koži rumen sjajni izgled. S druge strane, loša posledica rada ovih žlezda može izazvati razvoj akni.

Simptomi se smanjuju u drugom tromesečju

Mnoge telesne promene i simptomi trudnoće koje doživite u prvom tromesečju počeće da blede čim dostignete drugo tromesečje. Razgovarajte sa svojim lekarom o bilo kojim simptomima koji ometaju vaš svakodnevni život. Zajedno možete pronaći olakšanje i način da uživate u vašoj trudnoći.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...