Kako da razlikujete pravu i veštačku kožu?

Sadržaj
Kako da razlikujete pravu i veštačku kožu?

Predmeti napravljeni od kože predstavljaju klasu kojoj ne može da parira nijedno sintetičko vlakno, zbog svog prirodnog, bogatog i elegantnog završnog izgleda. Danas su na tržištu dostupni mnogi sintetički materijali koji  izgledom nalikuju na kožu, a prodaju se po znatno nižoj ceni. Postoje i proizvodi koji su samo delimično napravljeni od čiste kože, ali su označeni kao „prava koža“ ili „napravljeni od prave kože“. To su dvosmisleni izrazi koje trgovci koriste za obmanjivanje potrošača. Ako planirate da kupite visokokvalitetni kožni proizvod, koji je prilično skup, na vama će biti odgovornost da razlikujete pravu kožu od veštačke.

Kako da to učinite? Lako, uz pomoć naših saveta!

Da li obraćate pažnju na etikete prilikom kupovine?

Prilikom kupovine kožnog proizvoda, pročitajte sastav na etiketi. Naravno, postoje prodavci koji će i sintetičku torbu označiti etiketom koja tvrdi da je kožna, ali doći ćemo i do toga.

Prilikom kupovine budite oprezni prema bilo kom proizvodu za koji se izričito ne tvrdi da je prava koža. Ako je označen kao „veštački materijal“, to je definitivno veštačka koža. 

Ako na etiketi baš ništa nije istaknuto, velike su šanse da proizvođač želi da sakrije činjenicu da proizvod nije napravljen od prave kože. 

Naravno, imajte na umu ako kupujete u radnjama polovne robe da je korišćena roba možda izgubila oznake. Ipak, većina proizvođača je ponosna na činjenicu da koriste pravu kožu i istaći će to sledećim oznakama, koje su uglavnom na engleskom jeziku:

  • Real leather
  • Genuine leather
  • Top/Full grain leather
  • Made with animal products
Pravu kožu je moguće razlikovati od veštačke u svega par koraka (freepik.com)

Kako izgleda prava koža?

Proverite površinsku strukturu kože, male rupice, nabore i pore, kako biste utvrdili da li postoje nesavršenosti i jedinstvenost koje su karakteristične za pravu kožu. Nedostaci kože su zapravo dobra stvar. Zapamtite, prava koža je napravljena od životinjske kože, pa je stoga svaki komad jedinstven. Veoma pravilna, glatka i ujednačena struktura kože često ukazuje da je komad mašinski izrađen.

  • Prava koža može imati ogrebotine, nabore i bore – i to je dobra stvar!
  • Imajte na umu da, kako proizvođači postaju veštiji, njihovi dizajni bolje oponašaju pravu kožu. Zbog toga je kupovina putem Interneta, gde imate samo sliku, veoma teška.

Kako izgleda koža kada je pritisnete?

Pritisnite kožu i obratite pažnju da li se naborala i “zgužvala”. Prava koža će se naborati na površini, pod pritiskom, baš kao što čini i ljudska koža. Sintetički materijali će se obično samo ugnuti ispod vašeg prsta, zadržavajući krutost i oblik.

Kako prava koža miriše?

Omirišite kožu. Miris za kojim tragate treba da bude prirodan i pomalo pljesniv, a ne plastičan ili hemijski. Ako niste potpuno sigurni u miris koji tražite, krenite u prodavnicu za koju znate da prodaje pravu kožu i isprobajte nekoliko torbi i cipela. Obratite pažnju na miris. Pitajte da li imaju neke sintetičke komade i pomirišite i njih. Jednom kada saznate šta tražite, razlike u mirisima postaće nepogrešive.

  • Zapamtite, prava koža je samo obrađena životinjska koža. Veštačka koža je izrađena od plastike. Deluje očigledno, ali mnogi ne znaju – prava koža miriše na kožu, a lažna na plastiku.
Kada je prinesete plamenu veštačka koža miriše na zapaljenu plastiku, za razliku od prave (freepik.com)

Kako miriše koža kada se zapali?

Vatra može biti odličan pokazatelj da li je koža prava ili ne, ali ovaj eksperiment može da bude dosta nezgodan ako ga isprobate u prodavnici. Svi prodavci će preferirati da im odete iz prodavnice, pre nego li da testirate robu upaljačem.

Ipak, ako posedujete komad za koji ne možete da utvrdite da li je od prave ili veštačke kože, ovaj eksperiment će vam pomoći.

Pronađite mali i neizloženi deo predmeta, poput donje strane kožnog nameštaja ili unutrašnjosti tašne. Držite plamen na tom području 5-10 sekundi, kako biste ga testirali:

  • Prava koža će se malo ugljenisati i mirisaće nalik na spaljenu kosu.
  • Veštačka koža će se zapaliti, uhvatiće je plamen, a mirisaće na zapaljenu plastiku

Kako izgledaju ivice kože?

Obratite pažnju na ivice, jer prava koža ima hrapave ivice, dok su kod veštačke one ujednačene i savršene. Mašinski rađena veštačka koža je mašinski i krojena. Prava koža je napravljena od mnogobrojnih traka kože, koje se prirodno istroše oko ivica. U veštačkoj koži napravljenoj od plastike takvih traka i ivica nema, već je svaki komad precizno isečen.

Da li koža menja boju kada je savijete?

Savijte kožu i pogledajte da li je promenila boju. Kao kod testa naboranosti kože, prava koža poseduje jedinstvenu elastičnost kada se savija – ona menja boju i prirodno se nabora. Veštačka koža je mnogo kruća i pravilnija i obično će je biti teško saviti u poređenju sa pravom kožom.

Da li koža upija vodu?

Kapite malu količinu vode na predmet koji testirate. Prava koža upija vlagu. Ako je predmet napravljen od veštačke kože, voda će jednostavno ostati na površini. Prava koža će upiti kap vode za samo nekoliko sekundi.

Prava koža upija vodu. Kod veštačke voda ostaje na površini. (freepik.com)

Koja je cena proizvoda koji kupujete?

Proizvodi od prave kože su retko kad jeftini. Proizvod u potpunosti napravljen od prave kože biće prilično skup, a obično se prodaje po fiksnim cenama. Izuzetak su pijace u Turskoj, koje su specijalizovane za proizvode od kože, iako i tamo zna da bude lažnjaka.

Pre nego se odlučite za kupovinu, prošetajte po prodavnicama i raspitajte se o cenama proizvoda od prave kože, polukože i veštačke kože, da biste razumeli razlike među njima. 

Cena kravlje kože je najviša zbog svoje trajnosti i lakog štavljenja. 

Ako vam se cena čini previše dobrom da bi bila istinita, verovatno je u pitanju lažnjak. Prava koža je skupa. 

Da li prava koža može da bude u svim bojama?

Boja nije indikator da li je koža prava ili veštačka. Zanemarite boju, jer čak i obojene kože mogu biti prave. Svetloplavi komad kožnog nameštaja možda ne izgleda prirodno, ali to ne znači da nije napravljen od prave kože. Boje se mogu dodati i sintetici i prirodnoj koži, stoga zanemarite boju i obratite pažnju na izgled, miris i teksturu materijala.

Prava koža može biti ofarbana u bilo koju boju, baš kao i veštačka (freepik.com)

Koja je vrsta kože najskuplja?

Shvatite da je koža sa oznakom “Genuine Leather” samo jedna vrsta prave, legitimne kože na tržištu. Većina ljudi je više zabrinuta zbog razlikovanja prave kože od veštačke, ali ozbiljni znalci znaju da zapravo postoji više vrsta prave kože, od kojih je „Genuine“ zapravo drugi najniži stepen. Od najluksuznije do najmanje luksuzne, vrste prave kože su sledeće:

  • Full Grain Leather
  • Top Grain Leather
  • Genuine Leather
  • Bonded Leather

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...

Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe