Malo je sobnih biljaka koje su upečatljive i pune života kao kroton (Codiaeum variegatum). Ruku na srce, mnogo je svetlih, lepih, raznobojnih sobnih biljaka, ali sjajno, široko zeleno lišće krotona – prugasto ili prskano bojama (žuto, narandžasto, crveno, roze ili crno) učiniće da svima koji posete vaš dom pogled zastane upravo na ovom cvetu.
Kroton vodi poreklo iz jugoistočne Azije i Australije. Ove snažne sobne biljke brzo rastu u dobrim uslovima (zahtevaju puno svetla i vlažno tlo). Bez obrezivanja, krotoni mogu narasti preko metar visine, u samo nekoliko godina. Budući da dolaze u toliko upečatljivih sorti i da ih je prilično lako negovati u zatvorenom prostoru, najteža stvar kod usvajanja krotona mogla bi biti upravo odabir vaše omiljene vrste.
Spomenuli smo da je kroton lako negovati, a ipak, na našem podneblju, ova biljka je uzrok frustracije brojnih zaljubljenika u sobno bilje. Čak i najuspešniji uzgajivači smatraju da je gajenje krotona izazovno. Naime, čak i kad vam se čini da ste našli povoljno mesto i da biljka lepo napreduje, može se desiti da kroton odbaci lišće preko noći i naprosto uvene.
Zašto se to dešava? Kakve uslove kroton voli, a šta mu smeta? Donosimo odgovore na vaša pitanja.
- Botanički naziv: Codiaeum variegatum
- Uobičajeni naziv: Kroton
- Tip biljke: Zimzeleni žbun
- Veličina zrele biljke: Biljka može narasti od 90 do 150 cm visine u zatvorenom prostoru, a do 3 metra na otvorenom, u zavisnosti od sorte
- Izlaganje suncu: Jaka, direktna svetlost
- Tip zemljišta: Vlažno, dobro drenirano
- PH zemljišta: 4,5–6,5
- Toksičnost: Otrovan je za ljude, toksičan je i za kućne ljubimce
Nega krotona
Kada kroton donesete kući, zalijte ga obilno čim se vrh zemlje osuši, osiguravajući da voda teče sa dna posude. Nakon toga nedeljno proveravajte vlažnost zemljišta prstom.
Ako vaš novi kroton počne da gubi lišće, nemojte paničiti. Ove biljke su veoma osetljive na promene u svom okruženju. Uz pravilnu negu, trebalo bi da se stabilizuje u vašem prostoru i počne da izbacuje nove listove nakon tri do četiri nedelje.
Ova tropska biljka takođe voli vlažno okruženje. Napravite vlažno okruženje tako što ćete svoj kroton postaviti uz druge biljke – one zajedno ispuštaju više vlage u vazduh. Druga mogućnost je da postavite svoj kroton u blizini svetlog, sunčanog prozora u toplom, vlažnom kupatilu.
Takođe možete staviti svoju biljku na poslužavnik za ovlaživanje. Napunite poslužavnik ili tanjir za biljke slojem kamenčića, a zatim dodajte vodu neposredno ispod vrha šljunka. Postavite biljku na vrh, pazeći da dno posude ne dodiruje vodu. Voda će isparavati i vlažiti vazduh oko vaše biljke. Proveravajte nivo vode svake nedelje i dodajte još po potrebi.
Hranite kroton standardnim đubrivom za sobne biljke svaka dva meseca tokom prolećne i letnje vegetacije. Pauzirajte ili smanjite prihranjivanje u jesen i zimu i pazite da ne đubrite biljku najmanje šest meseci nakon presađivanja ili donošenja novih biljaka kući kako bi mogao da se uspostavi čvrst i jak koren.
Koji su najbolji uslovi za gajenje krotona?
Kroton je osetljiv na ekstremnu toplotu i hladnoću, na nagle temperaturne promene i ne podnosi temperature ispod 10 stepeni. Promaja i oscilacije temperature mogu uzrokovati da vaša biljka otpusti lišće, pa izaberite mesto koje je stalno toplo i udaljeno od promaje ili ventilacije. Opadanje lišća može biti uzrokovano i nedovoljnim osvetljenjem ili jednostavno promenom okruženja, ali to ne mora da znači da vi radite nešto loše.
Žive boje vašeg krotona će dobiti pune nijanse ako mu obezbedite što više sunca možete. Svetao prozor okrenut prema jugu odličan je za podsticanje razvijanja boje listova, kao i prozor okrenut prema zapadu koji dobija dobro popodnevno svetlo. Ako vaš kroton ne dobija dovoljno svetlosti, njegove svetle boje će izbledeti, a lišće će izgledati tamnozeleno. Ako se to dogodi, premestite biljku na svetlije mesto. Imajte na umu da su novi listovi dok izrastaju uvek zeleni, a sazrevanjem menjaju boju do žute, crvene ili narandžaste boje (u zavisnosti od vrste).
Koliko vrsta krotona postoji?
Dostupan je veliki broj vrsta krotona, sa različitim kombinacijama boja, šarama i oblicima listova. Neki listovi imaju oblik poput hrastovog lista, drugi su duguljasti, a treći su naborani ili talasasti.
Uzorci boja variraju od svetlih obrisa stabljika i žila na listovima do mrlja, pruga ili tačaka. Mnogi krotoni imaju više kombinacija boja na jednoj biljci.
Neke popularne sorte uključuju „Florida Select“, sa više kombinacija boja koje ocrtavaju vene šiljastih listova ovalnog oblika. Kroton “Eleanor Roosevelt” ima vitko, usko lišće u zelenoj ili ljubičastoj boji, prošarano jarko žutom bojom, dok “Lauren’s Rainbow” ima dugačko valovito lišće koje se pruža prema gore sa crvenim, narandžastim i žutim žilama koje sjaje na dubokim zelenim listovima. Drugi, „Zanzibar“, ima dugačke, tanke listove i ima mrlje boje u rasponu od zelene do crvene do ljubičaste.
Kako orezivati kroton?
Budući da će zdrav, srećan kroton brzo rasti, imaćete mnogo mogućnosti da mu smanjite visinu, što podstiče puniji, gušći oblik. Orezane mladice koristite za razmnožavanje novih biljaka u tlu ili vodi. Evo kako:
Kako razmnožavati kroton u saksiji?
Da biste kroton razmnožavali pelcerima stabljike, biće vam potrebna mala saksija za svaki pelcer koji želite da ukorenite, standardno komercijalno zemljište za sađenje, čiste makaze i opcionalno đubrivo koje pomaže ukorenjavanje.
- Korak 1: Napunite saksije zemljom za sađenje. Dobro zalijte tlo da biste ga navlažili.
- Korak 2: Odaberite nekoliko zdravih pelcera iz matične biljke koje ćete ukloniti radi razmnožavanja. Izrežite grane dugačke oko 12 cm i sa tri do pet listova na svakoj.
- Korak 3: Prstom ili olovkom probušite rupu duboku nekoliko centimetara u vlažnu zemlju svake saksije. Svaki pelcer posadite u rupu. Lagano pritisnite tlo oko dna pelcera.
- Korak 4: Stavite pelcere na toplo, sunčano mesto, dalje od hladnoće i promaje. Držite tlo vlažnim, ali ne mokrim.
- Korak 5: Kada pelceri zaustave novi rast listova i razviju jak korenski sistem, spremni su za sadnju. To može potrajati čak četiri nedelje na toplim temperaturama (između 21 i 27 stepeni).
Kako razmnožavati kroton u vodi?
Krotoni se takođe mogu ukoreniti u vodi. Trebaće vam čaša ili tegla i čiste makaze.
- Korak 1: Pripremite čašu ili teglu tako što ćete ih napuniti čistom vodom.
- Korak 2: Odaberite nekoliko zdravih grančica iz matične biljke koje ćete ukloniti radi razmnožavanja. Izrežite stabljike dugačke oko 12 cm i sa tri do pet listova na svakoj.
- Korak 3: Stavite svoje reznice u vodu, vodeći računa da strana reza bude potopljena, ali lišće da bude van vode. Stavite teglu sa reznicama na toplo, sunčano mesto dalje od promaje. Korenje bi trebalo da počnete da vidite za nekoliko nedelja.
- Korak 5: Kada su koreni dugački nekoliko centimetara, posadite ih u saksiju sa svežom zemljom i negujte novi kroton kao i obično.
Uobičajeni problemi sa krotonima
Što se tiče nege krotona, važno je izbegavati prekomerno zalivanje, nedovoljno zalivanje i nagle promene okoline. Samo nešto manje važno je puno svetle, direktne sunčeve svetlosti, bez koje će vaša biljka izgubiti svoje prelepe boje i možda neće pravilno rasti
Opadanje lišće
Slično mnogim vrstama fikusa, kroton je podložan opadanju lišća kada doživi bilo kakav stres ili šok – nešto poput promene lokacije ili presađivanja u drugu saksiju, na primer. Dajte biljci nekoliko nedelja da se stabilizuje i, s obzirom na dosta jakog svetla, trebalo bi da vidite da počinje da se pojavljuje novo lišće.
Lišće koje vene
Suprotno onome što mislite, uvenuće krotonovog lišća često znači da ga previše zalivate – ove biljke iz džungle preferiraju vlažno tlo, a ako je tlo mokro uzrokovaće truljenje korijena. Takođe, uverite se da je vaša biljka posađena u saksiju sa dobrom drenažom.
Lišće koje poprima braon nijansu
S druge strane, ako vam se čini da lišće krotona postaje smeđe i da se suši ili uvija, verovatno ste ga nedovoljno zalivali. Kada uzgajate kroton želite da dozvolite da se gornji centimetar zemlje osuši pre nego što biljci date još jednu veliku porciju vode. Takođe možete razmisliti o povećanju vlažnosti oko vaše biljke kako bi lišće ostalo lepo i vlažno.
Oštećenje insekata
Pazite na bube koje izgledaju poput pahuljaste bele materiju duž stabljika i žila na lišću vašeg krotona. Redovno proveravajte biljku i, ako uočite ove štetočine, odmah ih uklonite. Nežno obrišite zahvaćeno lišće vatom ili krpicom namočenom u alkohol. Ako je zaraza jaka, stabljike i lišće biljke dobro poprskajte insekticidnim sapunom i pazite na biljku radi daljih znakova zaraze.
Sađenje i presađivanje vaše Croton biljke
Pošto krotoni ne vole da ih uznemiravaju, trebalo bi da ih presađujete samo kada je to apsolutno neophodno. Znakovi da je vašoj biljci potrebno presađivanje uključuju korenje koje raste s dna posude ili vodu koja teče ravno iz drenažnog otvora i ne upija je tlo, što je znak da je biljka dobro ukorenjena.
Presadite kroton u rano proleće kada počinje rast novog lišća. Koristite sveže komercijalno zemljište za saksije i presadite ga u saksiju koja će biti veća samo za broj (par cm). Uvek pazite da na dnu nove posude postoji rupa kako bi voda mogla da iscuri. Pažljivo rukujte korenjem tokom presađivanja kako ne biste šokirali biljku.
Da li je lako brinuti o krotonu?
Kroton ima reputaciju pomalo zahtevne biljke u pogledu visokog održavanja kada se uzgaja kao sobna biljka. Zahteva dosta direktne sunčeve svetlosti, pa nećete imati mnogo uspeha ako je vaš dom slabog osvetljenja. Ako ste novi u uzgoju biljaka, možda je mudra ideja da sačekate da steknete određeno iskustvo, pre nego pristupite nezi ove osetljive i zahtevne biljke.
Koliko može živeti kroton?
Uz malo sreće i puno ljubavi, vaš kroton može da živi mnogo, mnogo godina. Međutim, s obzirom na njegovu prevrtljivu prirodu, retko ko uspeva da održi ove osetljive biljke u životu duže od par godina (ili par meseci u većini slučajeva).