Kada temperatura pređe 25 stepeni retko kome se jedu raskošne i teške poslastice od crne čokolade i kremastih punjenja. Umesto toga svi žudimo za nečim laganim i osvežavajućim. Šta više prija od par kugli sladoleda po vrelom letnjem danu?
Ako ste obožavalac sladoleda (a ko nije?) sada ga možete pripremiti i u vašem domu. Niste više ograničeni samo na kupovne sladolede i sladoledžijske radnje – iako ne sporimo da i oni imaju izuzetnu ponudu. Danas vam donosimo nekoliko recepata za sladoled koji možete napraviti kod kuće. Za neke od njih biće vam potrebno svega pet minuta vremena i par sastojaka, dok su neki i malo zahtevniji.
Nakon što napravite osnovni sladoled sa ukusom vanile, lako mu možete obogatiti ukus dodacima kao što su čokolada, lešnik, karamela ili bilo koje voće. Dodajte na to preliv po želji i uživaćete u ukusnoj osvežavajućoj poslastici u tren oka!
Sladoled za 15 minuta!
Ne, ne mislimo na kupovni sladoled koji ćete umutiti mikserom sa odgovarajućom količinom mleka ili vode. Za pripremu ovog jednostavnog recepta biće vam potrebno 15 minuta vašeg vremena. Nije vam potrebna mašina za pravljenje sladoleda, pa čak ni mikser, već samo plastična vrećica sa zatvaračem.
Sastojci:
- 1 šolja slatke pavlake
- 2 kašike kašike kristal šećera
- 1/2 kašičice čistog ekstrakta vanile
- 3 šolje leda
- Malo soli
- Prelivi po vašem izboru
Uputstvo:
U malu plastičnu vrećicu koja se može zatvoriti, uspite slatku pavlaku, šećer i vaniliju. Istisnite višak vazduha i zatvorite. U velikoj plastičnoj vrećici koja se može zatvoriti, kombinujte led i so. Stavite malu vrećicu u veću vreću i snažno mućkajte, 7 do 10 minuta, dok se sladoled ne stvrdne. Izvadite sladoled iz vrećice i uživajte uz svoje omiljene prelive za sladoled.
Sladoled od vanile
Vanilija je kraljica ukusa sladoleda. Ova verzija je bez jaja i ima lakši, izraženiji ukus vanile.
Sastojci:
- ¾ šolje belog šećera
- 1 šolja slatke pavlake
- 2 ¼ šolje mleka
- 2 kašičice ekstrakta vanile
Uputstvo:
Mešajte šećer, slatku pavlaku i mleko u šerpi na laganoj vatri dok se šećer ne otopi. Držite smešu na ringli šporeta samo dok se ne zagreje i dok se oko ivice ne pojavi mali prsten pene.
Prespite smešu u posudu koja je pogodna za mućenje, poput velike merice. Umešajte ekstrakt vanile i temeljno izmiksajte, a zatim ostavite sladoled da se ohladi, najmanje 2 sata (najbolje je preko noći).
Nakon što se sladoled ohladio izmutite ga mikserom, na najvećoj brzini, 20 do 25 minuta. Poslužite ga odmah ili stavite komad plastične folije direktno na sladoled i stavite u zamrzivač da sazri, 2 do 3 sata. Ova količina sastojaka dovoljna je za 4 porcije sladoleda.
Nutritivna vrednost:
- Po porciji: 425 kalorija
- Proteini 5,8g
- Ugljeni hidrati 45,8g
- Masti 24,7g
- Holesterol 92,5mg
- Natrijum 79,1mg
Sladoled od čokolade
Ako je vanilija kraljica ukusa sladoleda, čokoladni sladoled je bez premca kralj. Ništa ne ide tako dobro zajedno kao vanila i čokolada, dva osnovna ukusa koja se dalje mogu nadograđivati po želji. Za pripremu sladoleda od čokolade biće vam potrebno 20ak minuta i vreme za hlađenje, ako uspete da se strpite da se ovaj aromatični delikates ohladi… No, da pređemo na sastojke.
Sastojci:
- ¾ šolje šećera
- 1 šolja mleka
- ¼ kašičice soli
- 2 kašike nezaslađenog kakao praha
- 3 žumanca, lagano umućeno
- 60 grama poluslatke čokolade, iseckane
- 2 šolje slatke pavlake
- 1 kašičica ekstrakta vanile
Uputstvo:
Pomešajte šećer, mleko, so i kakao u prahu u šerpi, na umerenoj vatri, uz neprestano mešanje. Pustite da krčka. Stavite žumanca u malu posudu. Postepeno umešajte u žumanca oko 1/2 šolje vruće tečnosti, a zatim vratite smešu u šerpu. Kuvajte dok se smeša ne zgusne, ali ne dozvolite da ključa. Sklonite sa ringle i umešajte iseckanu čokoladu i mešajte dok se čokolada ne otopi. Sipajte u ohlađenu posudu i hladite u zamrzivaču oko dva sata dok se sladoled ne ohladi, povremeno mešajući.
Kad se smeša od čokolade potpuno ohladi, umešajte slatku pavlaku i vaniliju. Izmutite mikserom na najvećoj brzini i vratite u zamrzivač na dva sata. Prijatno!
Nutritivna vrednost:
- Po porciji: 353 kalorije
- Proteini 4g
- Ugljeni hidrati 26,9g
- Masti 26,7g
- Holesterol 160,8mg
- Natrijum 111,1mg
Sladoled od jagode
Ovaj domaći sladoled od jagoda je kremast, ukusan i napravljen od svežih jagoda. Recept je neverovatno lak za pripremu, što ga čini savršenim prolećnim i letnjim desertom! Biće vam potrebno svega 40 minuta vremena da pripremite ovaj desert, a od navedene količine sastojaka dobićete tri porcije.
Sastojci:
- 1 ½ šolje jagoda, očišćenih i isečenih na kockice
- 2 kašike meda
- ½ šolje kristal šećera
- 1 kašičica limunovog soka
- 1 šolja slatke pavlake
- 1/2 šolje kondenzovanog mleka
- 1 kašičica ekstrakta vanile
Uputstvo:
U velikoj posudi pomešajte jagode, med, šećer i limunov sok. Sačekajte da odstoji 15-20 minuta ili dok jagode ne puste sok. Izgnječite smešu drobilicom za krompir ili viljuškom dok više ne bude krupnih komada jagoda (ako više volite glatki sladoled, umesto toga koristite blender ili procesor za hranu).
Jagodama dodajte slatku pavlaku, kondenzovano mleko i ekstrakt vanile. Mešajte mikserom na najvećoj brzini dok se sastojci ne sjedine.Ostavite u zamrzivaču dok se sladoled ne stegne. Sladoled možete jesti u mekanom obliku ili ga zamrznuti u hermetički zatvorenoj posudi 3-4 sata da se malo zgusne. Za najbolje rezultate, ostavite sladoled da odstoji na sobnoj temperaturi oko 5-10 minuta da omekša pre služenja.
Napomene:
- Ako jagode izblendate u formu pirea, predlažemo da koristite samo ⅔ ili 1 šolju jagoda, jer tečna konzistencija može učiniti sladoled manje kremastim ako koristite punu 1 i ½ šolju.
- Vreme pripreme koje smo naveli (40 minuta) odnosi se na pravljenje sladoleda i ne uključuje vreme hlađenja.
Saveti za pravljenje sladoleda kod kuće
Kako bi vam sladoled svaki put uspeo poslušajte male savete velikih majstora:
Koristite kvalitetne sastojke
Sladoled je dobar onoliko koliko su dobri sastojci od kojih ga pravite. Ako možete to sebi da priuštite kupite organsko ili domaće mleko, baš kao i jaja, vodeći računa da sve bude što svežije. Ako dodajete arome ili sastojke, poput čokolade, vanile ili voća, birajte visokokvalitetne proizvode. Na primer, prava esencija vanile ili čak mahune vanile učiniće sladoled daleko ukusnijim, nego ako mu dodate ekstrakt vanile.
Sačuvajte brojanje kalorija za kasnije
Ako ste poput većine ljudi, pokušavate da pazite šta jedete i kupujete verzije sira, mleka i druge namirnice sa niskim sadržajem masti. Ali sladoled zavisi od sadržaja masti koji stvara kremastu teksturu koja u zamrzivaču neće postati ledena. Jednom kada budete vešti u pravljenju sladoleda, možete eksperimentisati sa upotrebom mlečnih proizvoda sa nižim sadržajem masnoće, poput kondenzovanog mleka umesto slatke pavlake, ali imajte na umu da tekstura i ukus neće biti ni približno bogati i raskošni kao punomasna verzija. Na dijeti ste? Neka sladoled bude povremena poslastica i poslužite se manjom količinom.
Dodajte arome u pravo vreme
Arome, posebno ekstrakte ili alkohol, treba dodavati kada se kuvana krema ohladi. Ne dodavajte ih u kremu kada je vruća, jer će se ukusi pomešati i neće biti toliko izraženi. Možete čak i da sačekate da ih umešate dok ne pre nego što izmiksate sladoled i stavite ga na hlađenje.
Dobro ohladite kremu
Mnogi recepti za sladoled zahtevaju pravljenje kuvane kreme od jaja, šećera i mleka. Nakon što napravite kremu, važno je da je hladite u frižideru dok ne bude što je moguće hladnija, pre nego što joj dodate ostale sastojke i izmiksate je. Neki stručnjaci čak preporučuju da smeša preko noći “odleži” u frižideru, što će omogućiti da se dobro umuti, dajući najkremastiji, najglađi sladoled.
Zamrznite posudu
Kad smo već kod zamrzavanja, stavite posudu u kojoj ćete zamrznuti sladoled u zamrzivač pre pravljenja sladoleda. Da, dobro ste čuli – zamrznite praznu posudu. Ako posuda nije dovoljno hladna, postoji verovatnoća da se vaš sladoled nikada neće smrznuti.
Isprobajte razne kombinacije
Dodavanje komada slatkiša, orašastih plodova ili suvog ili svežeg voća vašem sladoledu može dodati sasvim novu dimenziju ukusa i teksture. Temeljito ih ohladite pre nego što ih dodate u sladoled i dodajte ih tek kad je sladoled već potpuno zamrznut.
Trik da vaš sladoled ostane kremast
Česta zamerka kod domaćeg sladoleda je što postaje tvrd i leden kada se čuva u zamrzivaču. Postoji nekoliko načina da se vaš sladoled ne zamrzne u zamrzivaču. Preporučujemo dodavanje nekoliko kašika alkohola (poput voćnog likera sladoledu sa ukusom voća ili votke kada ne želite alkoholni ukus). Šećer, kukuruzni sirup ili med, kao i želatin i komercijalni stabilizatori, mogu održavati vaš sladoled mekše konzistencije. Sladoled takođe ostaje mekši kada ga skladištite u plitkoj posudi, umesto u dubokoj, a površinu sladoleda prekrijte plastičnom folijom kako se ne bi stvarali kristali leda.
Uz malo prakse i nekoliko dobrih recepata, bićete na dobrom putu da napravite ukusan domaći sladoled koji će oduševiti vaše prijatelje i porodicu.