Kako očistiti tapacirani nameštaj?

Sadržaj
Kako očistiti tapacirani nameštaj?

Tapacirani nameštaj je svakodnevno izložen brojnim izazovima. Čak i ako ste vi i vaša porodica posebno pažljivi, prolivanje i nezgode, bilo da se radi o prosutoj čaši vina ili blatnjavim otiscima šapa, uobičajeni su deo života i s tim morate da se pomirite.

Najbolji način da sprečite mrlje na tapaciranom nameštaju nije da u potpunosti zabranite da se na njemu jede ili da se ljubimci popnu i odmore na udobnim komadima. 

Sve što treba da učinite jeste da naučite kako da reagujete kada se pojave fleke. Kada reagujete brzo, redovno čistite presvlake i poznajete tkaninu kojom je presvučen vaš nameštaj, moći ćete sa lakoćom da se nosite sa svim vrstama nečistoća. Saveti kako očistiti tapacirani nameštaj pomoći će vam da vaše sofe i stolice izgledaju kao nove u godinama koje dolaze.

Često usisavajte tapacirani nameštaj

Naš prvi odgovor na pitanje kako očistiti tapacirani nameštaj je da ga što češće usisavate. Prljavština ne utiče samo na izgled vašeg nameštaja, već može istrošiti vlakna tkanine. Koristite čist, suv dodatak za tapacirane materijale ili bilo koju četku sa čvrstim vlaknima da otpustite osušenu prljavštinu i ostatke. Koristite alat za pukotine za teško dostupna mesta.

Koristite maramice za bebe za čišćenje nameštaja

Maramice za bebe su iznenađujuće efikasne za sve vrste brzog čišćenja, pa tako i za čišćenje tapaciranog nameštaja. Imajte na umu da uvek prvo treba da testirate dejstvo maramice na neupadljivom mestu da biste bili sigurni da neće oštetiti tkaninu. 

Odlične za nameštaj od kože, pamuka ili poliestera, maramice za bebe nude nežnu mešavinu vode i sapuna koja sadrži vrlo malo vlage. Držite jedno pakovanje skriveno u dnevnoj sobi za trenutno uklanjanje fleka ako nešto prospete. Maramice za bebe su takođe idealne za čišćenje tepiha. Reagujte brzo i mrlja će nestati pre nego što stigne da se osuši.

Očistite materijale prema uputstvima proizvođača

Pogledajte uputstva proizvođača za čišćenje tkanine za najbolji način čišćenja tapaciranog nameštaja. 

  • „V“ znači da je u redu da koristite vodu pri čišćenju. 
  • „S“ znači da treba da preskočite vodu i umesto toga koristite rastvarač koji nije na bazi vode, kao što je alkohol. Lagano poprskajte, a zatim obrišite čistom krpom ili sunđerom.
  • „S/V“ znači da možete koristiti ili rastvarače ili vodu.
  • “X“ znači da ne koristite ni jedno ni drugo, nego da samo usisavate.

Nežno čistite tapacirani nameštaj

Nemojte ribati tapacirani nameštaj, čak ni kada imate posla sa skorelim mrljama. Ribanjem bi se mrlja mogla dodatno utisnuti u vlakna i oštetiti tkaninu. Bolje je da pustite sredstvo za uklanjanje mrlja da uđe u fleku i razgradi je, a zatim ga nežno obrišite. Koristite meku krpu od mikrovlakana za upijanje umesto grube tkanine ili četkice. Ako su vlakna kruta nakon čišćenja i sušenja, omekšajte materijal mekom četkom.

Koristite vodu štedljivo

Mnogi ljudi misle da što više vode koristite, to bolje, ali ovo nije uvek tačno. Prvo isprobajte specijalno formulisano sredstvo za uklanjanje mrlja. Neka od ovih sredstava se razblažuju, a neka se nanose direktno na mrlju. Uvek poštujte uputstva proizvođača i ne preterujte sa vodom, nego koristite tačno koliko je naznačeno.

Uklonite dlake kućnih ljubimaca sa tapaciranog nameštaja

Ako vaši krzneni prijatelji vole da se opuste na kauču sa vama, to znači mnoooogo dlake koja ostaje za njima. Da biste uklonili dlake kućnih ljubimaca sa nameštaja, stavite par gumenih rukavica i pređite rukama preko nameštaja. Rukavice stvaraju statitički elektricitet koji odvlači dlake do ivice nameštaja, odakle ih možete lako usisati.

Takođe možete da napravite statički sprej „uradi sam“ mešanjem vode i male količine omekšivača. Raspršite rastvor na nameštaj i obrišite dlaku krpom. Drugi efikasni alati za uklanjanje dlaka sa tapaciranog nameštaja uključuju četke za nameštaj, samolepljive trake koje možete kupiti u drogerijama i ručne usisivače dizajnirane za dlake kućnih ljubimaca.

Operite i prekrivače i jastuke

Dok čistite tapaciran nameštaj, ne zaboravite da operete prekrivače i dekorativne jastučiće. Operite ih u mašini za pranje veša na ciklusu sa umerenom ili hladnom vodom. Ako se navlake za jastuke mogu skinuti, perite ih izvrnute. Ako se navlake ne skidaju, nego perete sve zajedno, obavezno dobro osušite jastuke, jer vlaga može učiniti da pobuđaju iznutra. 

Ako niste sigurni da se vaši jastuci mogu prati, osvežite ih mlazom vode natopljene vašim omiljenim esencijalnim uljem, a zatim bacite u mašinu za sušenje veša sa nekoliko teniskih loptica.

„Uradi sam“ sredstva za uklanjanje fleka sa tapacirunga

Što pre tretirate uflekano mesto, veće su šanse da uklonite fleku. Ako odmah budete reagovali, verovatno ćete moći da izvučete veći deo fleke jednostavnim upijanjem krpom od mikrofibera.

Ako je bezbedno da na materijalu tapaciranog nameštaja koristite vodu, imamo par predloga za “uradi sam” sredstva za čišćenje. Obavezno usisajte površinu pre nego što počnete da uklanjate mrlju da biste smanjili rizik od njenog širenja, a sredstvo uvek prvo testirajte na neupadljivom mestu. Isprobajte ove trikove da uklonite mrlje sa tapaciranog nameštaja:

  • Univerzalni način za uklanjanje mrlja sa tapacirunga: Za neprijatne mirise nanesite soda bikarbonu i usisajte je nakon pola sata. Još dve jednostavne opcije: malo sirćeta (ostavljeno da odstoji oko 15 minuta pre nego što ga obrišite čistom vodom) ili rastvor blagog sapuna i vode.
  • Mrlje od masnoće ili ulja: Pospite solju, ostavite da odstoji, a zatim obrišite krpom namočenom u rastvor sapuna i vode. Alternativno, pokušajte da istrljate alkoholom umesto soli.
  • Mrlje od kafe: Nanesite na fleku mešavinu jednakih delova vode i sirćeta sa malo deterdženta za sudove. Pustite da deluje 10-15 minuta i isperite.
  • Mrlje od bojica i flomastera: Nanesite malo paste za zube, a zatim isperite čistom vodom.
  • Mrlje od krvi: Tretirajte vodonik-peroksidom, a zatim vodom.
  • Mrlje od crnog vina: Pospite mrlju solju. Nanesite vodonik peroksid ili limunov sok, a zatim isperite vodom.
Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...