Zlatni nakit treba nežno čistiti svake nedelje kako bi izgledao sjajno i novo. Sve što vam je potrebno za čišćenje većine zlatnog nakita je topla voda, sapun za suđe i četkica za zube sa mekim vlaknima. Roze zlato i belo zlato se mogu čistiti na isti način kao i žuto zlato.
Svi imamo svoje omiljene, najčešće nošene komade nakita: od ogrlica preko prstenja do minđuša, oni daju završni dodir koji pravi razliku u našem jedinstvenom stilu. Međutim, zlatni nakit se vremenom prlja, tamni i gubi svoj sjaj. Kada vaši omiljeni komadi postanu matirani, a njihov sjaj usahne, želećete da ih “vratite u život”, a to ćete najbolje učiniti nežnim čišćenjem.
Zlato je plemeniti prirodni metal koji je sjajan, duboko narandžasto-žute boje u svom čistom obliku. To je jedan od najpopularnijih metala koji se koristi za izradu nakita i legira se sa drugim plemenitim i neplemenitim metalima za snagu i izdržljivost. Na primer, belo zlato je legirano niklom, cinkom, paladijumom i/ili srebrom, dok je roze zlato legirano bakrom.
Ako niste sigurni da li imate nakit od pravog zlata i kakvu vrstu zlata imate (od koliko karata), metalni karat će biti utisnut na površinu nakita, obično na neupadljivom mestu. Može ga biti teško videti bez uvećanja, ali zlatar može koristiti lupu kako bi video vrstu i vrednost vašeg zlata.
Kada treba čistiti zlatni nakit?
Svaki nakit koji se redovno nosi takođe treba redovno čistiti. Preporučuje se nežno nedeljno čišćenje i dubinsko čišćenje nakon izlaganja ozbiljnoj prljavštini ili hemikalijama. Nakit za posebne prilike treba pregledati nakon svakog nošenja, kako biste uočili prljavštinu, mrlje ili oštećenja. Potrebno ga je očistiti samo ako izgleda prljavo.
Zlato može da izdrži često ali nežno čišćenje, jer ga čuva od prašine, ulja, otisaka prstiju i nakupljanja hemikalija. To pomaže da se produži životni vek nakita i da izgleda sjajno i novo.
Šta je potrebno za čišćenje zlatnog nakita?
Za čišćenje zlatnog nakita biće vam potrebni sastojci koje imate kod kuće:
- Kap blagog deterdženta za suđe
- Četkica sa mekim vlaknima
- Meka krpa od mikrofibera
- Topla voda
- Plitka posuda
Ne preporučuje se upotreba hemikalija, osim jedne kapi deterdženta za pranje sudova za čišćenje nakita. Čak i kada je legirano, zlato je meko i lako se grebe, čak i uobičajenim sredstvima za čišćenje u domaćinstvu.
Kako očistiti zlatni nakit?
Ova uputstva funkcionišu za većinu zlatnog nakita, uključujući zlatni nakit sa poludragim ili dragim kamenjem. Pazite da ne čistite svoj nakit u ili blizu otvorene sudopere. Postavite prostirku ili posudu preko svih odvoda pre nego što započnete svoj režim čišćenja.
- Pomešajte deterdžent i vodu. Sipajte toplu vodu u plitku posudu i ubacite malo deterdženta za posuđe. Koristeći meku četkicu za zube, trljajte sapunicom dok se ne formiraju mali mehurići.
- Potopite nakit. Stavite nakit u posudu i ostavite da se namače 15 minuta.
- Očetkajte svaki komad. Podignite nakit iz posude komad po komad i četkicom za zube nežno četkajte sve karike, kopče i čvrste lance.
- Isperite hladnom vodom. Očišćeni nakit kratko isperite pod hladnom tekućom vodom.
- Osušite nakit. Položite nakit ravno da se osuši. Nakon sušenja, možete nežno obrisati zlatni nakit mekom krpom koja ne ostavlja dlačice.
Tamnjenje je hemijska reakcija između metala i kiseonika i najčešće se dešava srebrnom nakitu. Ako je vaš nakit potamneo, možete koristiti sredstvo za čišćenje specifično za srebro ili krpu za poliranje da biste ga nežno ispolirali i vratili mu sjaj.
Kako očistiti zlatni nakit sa dragim kamenjem?
Neki kamenčići su savršeno bezbedni za upotrebu sa gore navedenom metodom čišćenja.
Ako znate da vaš nakit sadrži dijamante, rubin, safir i većinu poludragog ili dragog kamenja, kao što su ametist, akvamarin ili ružičasti kvarc, znajte da su bezbedni za nežno čišćenje. Možete koristiti metodu opisanu iznad, obraćajući dodatnu pažnju na zupce i područja iza ili ispod dragog kamenja kako biste ih dodatno očistili. Ne vršite pritisak i držite drago kamenje licem nadole na radnoj površini da biste sprečili grebanje.
Nemojte namakati prirodne smaragde, bisere, opale, korale, kosti ili drvo. Smaragdi, biseri i opali su delikatni i namakanje može izazvati trajna oštećenja, dok su korali, kosti i drvo mekani i upijajući, tako da voda i bilo koje hemikalije mogu izazvati trajnu promenu boje ili oštećenja.
Biserni nakit nikada ne treba izlagati vodi i najbolje ga je čistiti mekom krpom.
Većina modnih kamenčića kao što su kubni cirkonijum ili kristali mogu da izdrže kratko nežno čišćenje, ali ih ne treba potapati u vodu ili ribati abrazivima. Ovi predmeti se mogu nežno očistiti neabrazivnom krpom koja ne ostavlja dlačice, ali za detaljnije čišćenje, odnesite ih kod profesionalca.
Kako očistiti pozlaćeni nakit i belo zlato?
Pozlaćeni nakit se može čistiti blagim deterdžentom za posuđe, ali ga ne treba ribati ili trljati bilo čime abrazivnim. Sve boje zlata, uključujući roze i belo zlato, mogu se čistiti na isti način.
Preporučuje se čuvanje nakita u mekanoj kutiji za nakit sa odvojenim pregradama kako se metal i kamenje ne bi ogrebali. Ogrlice treba da leže ravno i nikada da ne vise, kako bi se izbeglo rastezanje tokom vremena i kako bi se sprečilo da se zapetljaju.
Čišćenje zlatnog nakita kod kuće je jednostavno i nije vam potreban nikakav poseban alat – samo topla voda, malo deterdženta za pranje sudova, plitka činija i četkica sa mekim vlaknima. Nakon što potopite zlatni nakit u toplu vodu sa sapunicom na 15 minuta, možete ga nežno očetkati, a zatim isprati pod hladnom vodom pre nego što ga postavite da se osuši i obrišete krpom od mikrovlakana.
Roze zlato i belo zlato se mogu čistiti na isti način kao i žuto zlato, ali pozlaćeni nakit ne treba ribati. Neko poludrago kamenje se može natopiti i očistiti na isti način, dok drugo treba nežno polirati. Bisere nikada ne treba natapati, već čistiti samo mekom krpom. Redovno čišćenje će održati vaš zlatni nakit sjajnim i novim.