Da li znate da su šporeti na plin prvi put prikazani javnosti još na Velikoj izložbi održanoj u Londonu daleke 1851. godine? Međutim, komercijalni uspeh koji imaju i dan danas ovi uređaji nisu dostigli sve do 80-tih godina 19. veka. Danas se plinski šporeti koriste u velikom broju domaćinstava i prvi su izbor priznatih svetskih kuvara jer ravnomerno kuvaju hranu.
Plinski šporeti pružaju brojne prednosti u pripremanju hrane. Vrlo su jednostavni za upotrebu, a proces kuvanja teče mnogo brže nego kod korišćenja električnih ringli. Međutim, iako nude velike benefite, šporeti na gas, takođe, mogu biti opasni ako ih ne koristite pravilno.
Zato, pre nego što uložite novac u ovu vrstu šporeta, odlučite koji model želite. Postoji više opcija – ali većina korisnika bira kombinovane zbog praktičnosti. Na primer, Electrolux šporeti imaju tri plinske ringle i jednu električnu ploču tako da zadovoljavaju svačije potrebe. U nastavku teksta vam navodimo nekoliko saveta za pravilno i bezbedno korišćenje šporeta na gas.
Proveravajte da li gas curi
Kuvanje na plinskoj ringli po prvi put može biti zastrašujuće zbog vatre, ali većina modernih peći na plin ima električni rotirajući taster koji taj proces čini laganim i sigurnim. Jedna od glavnih prednosti plinske peći je ta što je možete koristiti čak i ako nestane struje, jednostavnim paljenjem šibice.
Međutim, prvo što morate naučiti jeste kako da pravilno baratate uređajima na plin. Mnoge eksplozije plinskih šporeta nastaju usled opreme koja se koristi, kao što su regulatori, creva i boce za gas, a koja nije u skladu sa međunarodnim standardom, zato – proverite ih pre kupovine.
Plinske peći emituju ugljen-monoksid. Ako osetite jak miris plina, isključite gorionike i sačekajte da se izvetri prostorija. Ukoliko osetite vrtoglavicu, glavobolju i mučninu, velika verovatnoća je da niste dobro isključili šporet. Dobra vest je da možete da kupite i detektor za ugljen – monoksid kako biste uvek držali situaciju pod kontrolom.
Kako se kuva na plinskim šporetima?
Navikli ste da spremate hranu na električnom šporetu? Ako je to slučaj, onda znate da kada isključite gorionik, vaša hrana će se i dalje kuvati zbog vrele ringle. To uopšte nije slučaj sa plinskim šporetima. Kada isključite gorionik, isključite plamen, a kada isključite plamen, on odmah prestaje da emituje toplotu. Kod kuvanja na plin, morate se izvežbati kako da krčkate na “laganoj“ vatri.
Plinski šporet je kompatibilan sa svim vrstama posuđa, uključujući nerđajući čelik, keramičko posuđe, aluminijum, bakarno posuđe, liveno gvožđe i još mnogo toga. Ovo je glavna prednost upotrebe plinskih ringli.
Šporet sa plinskim gorionicima može da se zagreje brže od električnog, pa ga morate nadgledati. Takođe, zavisi od vrste posuđa koju koristite. Na primer, nerđajući čelik se može zagrejati brže od aluminijumskog posuđa. Dakle, ako prokuvate malo vode u posudi od nerđajućeg čelika, može doći do ključanja za samo 5 minuta, dok kada koristite aluminijumsko posuđe ili keramičko posuđe, morate da sačekate i do 10 minuta.
Neophodno je da gorionici budu uključeni samo za vreme kuvanja. Ostavljanje plamena bez nadzora ili dok se ne kuva može dovesti do opasnosti od požara. Ako se iskra ne pojavi čim se gorionik uključi, morate je isključiti i sačekati nekoliko sekundi.
Redovno brišite rešetku i gorionik!
Krucijalno je da brišete rešetku na dnevnom nivou. Kod plinskih ringli, gorionici su kanali za gas sa otvorima oko prstena i često može doći do njihovog začepljenja jer se napune ostacima hrane ili masnoće. Zato ih svakodnevno brišite vlažnom krpom nakon što se ohlade kako bi rešetku redovno održavali čistom.
Olakšavajuća okolnost je što se veoma lako i brzo čiste. Da biste očistili plinski gorionik, uklonite rešetku i okrenite poklopac gorionika. Kod nekih novijih modela šporeta možete prati rešetku u mašini za sudove. Ukoliko ih perete ručno, nije na odmet da potopite u mlaku vodu da malo odstoje, a zatim operete sunđerom i deterdžentom za suđe. Nemojte koristiti sredstva koja sadrže alkohol ili ostale zapaljive sastojke. Ako su rupice na gorioniku začepljene hranom, koristite neki oštar predmet za čišćenje, poput čačkalice za zube, kako biste izvukli prljavštinu.
Vodite računa da ne uklanjate rešetku odmah nakon kuvanja hrane, već je ostavite neko vreme da se potpuno ohladi.
Držite zapaljive predmete što dalje
Toplota gorionika na plinskoj peći može izgoreti zapaljive predmete koji se nalaze u blizini. Bilo koji omoti od plastike, papirni ubrusi, plastični pribor, tegle, blenderi ili slične sprave koje stoje na radnoj površini, moraju se držati na bezbednoj udaljenosti od plinske peći u toku korišćenja jer su izložene direktnoj vatri. Kao što smo već pomenuli, noviji modeli imaju rotirajuće tastere, pa je lako stopirati emitovanje plamena i znatno su sigurniji od starijih modela, po ovom pitanju.
Jedna od uobičajenih grešaka koje većina nas pravi je postavljanje stvari na susedne gorionike koji se ne koriste. Najsigurnija opcija je da apsolutno ništa ne držite na ringlama. U blizini treba držati samo vatrostalno posuđe i posuđe koje je bezbedno za upotrebu u ovakvim situacijama. Bolje biti oprezan na vreme.
Nekoliko stvari koje treba da uradite pored ostalih jeste da ne nosite previše široku odeću ili odeću napravljenu od materijala koji se može brzo zapaliti.
U svakom slučaju, iako se mora obratiti pažnja na nekoliko stvari prilikom kuvanja na plin, prednosti nadmašuju malobrojne nedostatke, o čemu svedoči činjenica da su u upotrebi skoro 150 godina. Hrana se brže i lakše priprema, a vi smanjujete mesečni račun za električnu energiju koristeći plin.