Kako skuvati pirinač?

Sadržaj
Kako skuvati pirinač

Pirinač je jedna od osnovnih životnih namirnica, a u mnogim zemljama i kulturama, cela gastronomija se zasniva na ovoj ukusnoj žitarici. Pirinač je odličan i kao prilog i kao glavno jelo i kao dezert – ako znate kako skuvati pirinač

Na Internetu postoji puno informacija o tome kako skuvati pirinač – možda zato što je to tako jednostavna i jeftina osnovna namirnica, a kuvanje pirinča se čini kao prilično bazična radnja. Ipak, začudili biste se koliko ljudi ne ume pravilno da ga skuva. Poleđina pakovanja pirinča savetuje jedan način kuvanja, vaš omiljeni kulinarski blog predlaže nešto sasvim drugo, a rezultat u oba slučaja izostaje. 

Dobre vesti – naišli ste na naš provereni vodič. Provešćemo vas kroz različite načine pravljenja različitih sorti pirinča i postaraćemo se da vaš pirinač nikada ne bude gnjecav, prekuvan ili zagoreo.

Da li pirinač treba oprati pre kuvanja?

Pre nego što počnete da čitate kako skuvati pirinač, pvo i najvažnije: uvek ali baš uvek dobro isperite pirinač pre kuvanja. Bez obzira na to kako kuvate pirinač (ili koju sortu pravite), važno je da zrna budu dobro oprana, jer se na taj način uklanja višak skroba. Ako skrob ostane na pirinču rezultat će biti gnjecava i lepljiva masa.

Neki recepti će vam reći da pirinač stavite u posudu i promenite vodu nekoliko puta, ali mi mislimo da je najbolja tehnika ispiranje u cediljki sa gustom žičanom mrežom. Mešajte zrna rukama dok ih voda preliva, kako biste ih ravnomerno oprali. Kad voda koja teče iz cediljke bude bistra, ispiranje je gotovo. Ako imate problem da vidite da li je voda potpuno bistra uzmite prozirnu činiju i sipajte pirinač i vodu u nju. Dozvolite da se pirinač slegne, a zatim pogledajte. Ako je dobro opran, voda će biti kristalno čista. 

Kuvani pirinač je osnova mnogih složenih jela (freepik.com)

Da li pirinač treba propržiti pre kuvanja?

Ovaj korak vam nije neophodan u kuvanju pirinča, ali ako imate vremena isprobajte ga. Poboljšava prirodni ukus pirinča. Jednostavno zagrejte kašičicu putera ili maslinovog ulja na umerenoj vatri u šerpi u kojoj ćete kuvati pirinač. Dodajte pirinač i često ga mešajte dok ne počne da miriše orašasto – pomalo poput kokica i ne pobeli, promeni boju iz staklastog u belu boju.

Da li vodu u kojoj se kuva pirinač treba posoliti?

Dodavanje velikog prstohvata soli u vodu za kuvanje uveliko pomaže u postizanju uravnoteženog ukusa gotovog pirinča. Ako zaboravite da posolite vodu i začinite pirinač po završetku kuvanja, primetićete da kuvani pirinač nema ravnomerno slan ukus. Kuvani pirinač će u nekim delovima biti neprijatno slan, a u drugim potpuno neslan.

Pirinač uvek doooobro operite pre kuvanja (freepik.com)

Kako skuvati pirinač na šporetu – vreme kuvanja pirinča?

Pročitajte poleđinu svakog pakovanja pirinča na koje naiđete i shvatićete da ne postoji univerzalni način na koji možete napraviti pirinač na šporetu. Tehnika se menja na osnovu vrste pirinča koju pravite. Ali ne bojte se, raščlanili smo ceo postupak:

Klasična metoda

Kad razmišljate o metodama koje se koriste za kuvanje pirinča, ova metoda vam verovatno pada na pamet jer je najklasičnija. Izuzetno je primenjiva sa tipičnim belim pirinčem dugog zrna. Ako pak imate kod kuće pirinač sa kratkim zrnom, uvek možete da proverite uputstva na pakovanju kako da prilagodite ovu tehniku sorti kojom raspolažete:

  1. Isperite pirinač.
  2. Koristite pravu razmeru vode i pirinča. U veliki lonac dodajte 2 dela vode i 1 deo pirinča. Ako želite nešto tvrđi pirinač koristite 1 deo tečnosti na 2/3 dela pirinča.
  3. Neka voda proključa. Kad proključa, dodajte veliki prstohvat soli.
  4. Pustite da krčka. Smanjite toplotu na najniži nivo, pokrijte lonac poklopcem koji savršeno naleže i lagano kuvajte.
  5. Kuvajte bez otvaranja poklopca i mešanja. Koliko se kuva pirinač ovom metodom? Kuvajte dok pirinač ne “popije” svu vodu, oko 18 minuta. Pokušajte da ne otvarate lonac do isteka vremena kuvanja, kako para ne bi izlazila. Šta god da radite, ne mešajte pirinač dok se kuva – to će dovesti do toga da pirinač bude gumen.
  6. Ostavite pirinač poklopljen. Isključite vatru i pustite da pirinač “odsedi” poklopljen oko 10 minuta. Za to vreme, pirinač će se napariti, za ekstra pahuljaste rezultate.
  7. Promešajte pirinač viljuškom.
  8. Kuvani pirinač poslužite na željeni način.
Ako pirinač propržite pre kuvanja, daćete mu blago orašast ukus (freepik.com)

Pasta metoda

Nije neko iznenađenje da pirinač možete da kuvate poput testenine, u neizmerenoj količini vode. Ovo je odlična tehnika za sorte poput smeđeg pirinča i divljeg pirinča, kojima je potrebno dugo, a ponekad i nepredvidljivo vreme kuvanja. To je takođe pametan način za kuvanje bilo koje vrste pirinča u velikoj količini, bez posebnog kuvala za pirinač. Kuvanje velikih količina pirinča klasičnom metodom može da bude nezgodno, jer je potrebno puno vode, pa samim tim i ogromna posuda za kuvanje. Evo alternative, kako se kuva pirinač kao pasta:

  1. Isperite pirinač.
  2. Neka voda proključa, a zatim dodajte pirinač. Napunite lonac vodom (ne treba meriti) i posolite – baš kao što to radite sa vodom za testenine. Prokuvajte i zatim pažljivo dodajte željenu količinu pirinča.
  3. Održavajte vrenje vode. Kuvajte nepokriveno, bez mešanja, dok pirinač ne omekša, ali samo mrvicu – želite da bude al dente, a ne gnjecav. Nemamo tačan odgovor koliko se kuva pirinač ovom metodom – moraćete da pratite proces.
  4. Ocedite pirinač kroz cediljku od fine mreže.
  5. Kuvani pirinač poslužite na željeni način.

Pilav metoda

Kuvanje aromatičnih sorti pirinča, kao što su basmati i jasmin, zahteva nešto drugačiju tehniku. Postoji nekoliko pametnih tehnika koje možete koristiti, kako biste poboljšali njihov prirodno orašast ukus. Kako se kuva pirinač pilav metodom korak po korak:

  1. Isperite pirinač.
  2. Propržite pirinač da biste upotpunili njegov orašasti ukus. Kada tostirate aromatični pirinač, rezultati se eksponencijalno isplaćuju. Dodajte 1 deo pirinča u lonac sa malo ulja ili putera i propržite na umerenoj temperaturi dok blago ne potamni i ne dobije orašasti miris, 2 do 3 minuta.
  3. U međuvremenu, prokuvajte 2 dela vode. Nalivanje već ključale vode preko pirinča pomaže u kontroli tačne količine vode koju dodajete. To je važno za basmati i jasmin pirinač jer imaju više skroba nego druge vrste i mogu na kraju da budu lepljivi. Cilj vam je da postignete odvojena i rastresita zrna.
  4. Kuvajte pirinač. Koliko se kuva pirinač pilav metodom? Smanjite vatru na najnižu, poklopite i krčkajte dok se tečnost ne upije, dakle oko 18 minuta.
  5. Isključite vatru i ostavite pirinač da odstoji poklopljen 10 minuta.
  6. Promešajte viljuškom.
  7. Kuvani pirinač poslužite na željeni način.
Pirinač je najbolje posoliti tokom kuvanja, kako bi bio ravnomerno slan (freepik.com)

Kako skuvati pirinač u aparatu za kuvanje pirinča?

Aparati za kuvanje pirinča rade brzo, smanjujući pritisak vazduha iznad tečnosti, podstičući ga da brže ključa. To je zbilja sjajno. Dakle kako se kuva pirinač u aparatu za kuvanje pirinča?

  1. Isperite pirinač.
  2. Koristite odnos vode i pirinča 1: 1. Ovaj odnos se odnosi i na veće količine pirinča za kuvanje. Iako se može koristiti sa manjim količinama, voda se ne upija istom brzinom, što bi moglo uticati na vaš krajnji rezultat. Moraćete da se malo poigrate sa aparatom, koristeći smernice vašeg uputstva, da biste videli šta najbolje odgovara različitim receptima i vašim individualnim potrebama.
  3. Pustite da aparat za kuvanje pirinča obavi sav posao umesto vas. Koliko se kuva pirinač u aparatu? Pritisnite dugme „ON“ i aparat će odrediti vreme kuvanja.
  4. Ostavite pirinač poklopljenim oko 10 minuta, kako bi bio mek i rastresit. 

Kako skuvati pirinač u mikrotalasnoj?

Ova tehnika deluje na pirinač dugog, srednjeg i kratkog zrna. Brza je i daje odlične rezultate. Kako se kuva pirinač u mikrotalasnoj, korak po korak:

  1. Isperite pirinač.
  2. Koristite veliku posudu bez metalnih delova, koju možete staviti u mikrotalasnu pećnicu. Vatrostalna posuda za pečenje bi mogla savršeno da posluži. Imajte na umu da će pirinač povećavati svoju zapreminu kako se bude kuvao.
  3. Koristite 2 dela pirinča na 3 1/2 dela vode.
  4. Uključite mikrotalasnu na “high” režim i stavite nepoklopljen pirinač. Neka se kuva dok se ne pojave stubovi pare, što će značiti da je velika količina vode već isparila. Ako koristite 2 šolje pirinča, to će trajati oko 10 minuta.
  5. Nastavite da kuvate na režimu “medium-low” pirinač u poklopljenoj posudi. Kuvajte dok se tečnost potpuno ne upije (oko 15 minuta za 2 šolje pirinča).
  6. Promešajte i začinite pre služenja. 
Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...