Kako pripremiti srećan zajednički put? Predbračni ugovor

Sadržaj

(Pred)bračni ugovor često se percipira kroz senzacionalističke priče o poznatim ličnostima i raskošnom životnom stilu Holivuda. Takođe, postoji široko rasprostranjeno mišljenje da sklapanje ovog ugovora nije u skladu sa istinskom ljubavlju koja bi trebalo da postoji između partnera, bilo da su u braku ili vanbračnoj vezi. Ova pravna praksa i dalje je retkost u pravnom okviru Srbije.

Međutim, kada se stvari zakomplikuju i dođe do razvoda, kolokvijalno nazvan predbračni ugovor, odnosno bračni ugovor kako ga Porodični zakon Republike Srbije prepoznaje,  se može pokazati izuzetno korisnim instrumentom za rešavanje sukoba. 

Iako se u Srbiji često posmatra s dozom nepoverenja i interpretira kao znak sumnje u trajnost braka ili nedostatka poverenja između partnera, u ovom tekstu ćemo demistifikovati predrasude i istaći značaj (pred)bračnog ugovora.

Šta je (pred)bračni ugovor?

Bračni ugovor je važan dokument koji obavezuje oba partnera da zajedno uređuju svoju imovinu na određeni način i omogućava im da promene način deljenja imovine između sebe. Parovi mogu koristiti ovaj ugovor pre braka ili nakon venčanja kako bi precizirali kako će raspodeliti imovinu koju već poseduju ili će je steći u budućnosti.

Kada se prvi put susretnu s pojmom bračnog ugovora, obično je to prilikom posete matičaru radi savetovanja o ličnim i imovinskim odnosima.

Šta je svrha bračnog ugovora?

Svrha ovog ugovora jeste da omogući parovima da sami postave pravila o raspodeli imovine, uključujući pitanja kao što su pravo preče kupovine, način upravljanja imovinom, njenu raspodelu i  raspodele imovine stečene poslovnim aktivnostima ili intelektualnim pravima jednog od supružnika. 

Ovo se razlikuje od automatskog deljenja bračne tekovine u slučaju razvoda, jer se imovina raspodeljuje prema unapred postignutim dogovorima u bračnom ugovoru. U realnosti, sporovi vezani za podelu zajedničke imovine stečene u braku mogu biti dugotrajni i finansijski opterećujući. Međutim, ovaj sporazum pruža jednak nivo zaštite u svim situacijama.

Koja je zakonska forma bračnog ugovora?

Pri zaključivanju bračnog ugovora, važno je naglasiti da on obavezno mora biti overen kod javnog beležnika. Ova zakonska forma ima za cilj zaštitu strana ugovora i ostalih članova porodice, sprečavajući eventualne nepoštene situacije.

Supružnici imaju ovu pravnu mogućnost da potpuno isključe zajednički režim imovine putem bračnog ugovora, ali isto tako imaju slobodu da dogovore i druge modalitete prema svojim potrebama. 

Isto tako, ovakav ugovor može proširiti režim zajedničke svojine i na posebnu imovinu supružnika. Na primer, ako ste pre braka stekli stan koji iznajmljujete, ugovor može precizirati da vaš partner ima pravo na određeni deo kirije ili čak na celokupnu imovinu.

Da li je moguće izmeniti ugovor nakon zaključenja, i ko je ovlašćen da ga potpiše?

Zaključivanje bračnog ugovora nije konačna odluka; upravo suprotno, ona može biti podložna promenama. Kako se životne okolnosti i potrebe bračnih partnera menjaju, oni imaju mogućnost da revidiraju i prilagode svoje međusobne odnose. Ovaj ugovor, zbog svoje prirode koja se oslanja na slobodnu volju strana, ima prednost nad zakonskim propisima. U slučaju razvoda, sud će tretirati odnose između partnera onako kako su definisani u ugovoru.

Samo osobe koje su punoletne, osim ako nisu potpuno lišene poslovne sposobnosti, mogu sklopiti bračni ugovor. Čak i oni koji su delimično lišeni poslovne sposobnosti mogu potpisati ovakav ugovor, ali samo ako sud odluči da su sposobni za brak. 

Na bračni ugovor  se primenjuju Opšta pravila Obligacionog prava, a smatra se zaključenim kada se strane slože oko bitnih tačaka, režima imovine i obavezama.

Uobičajeno je da ovakav ugovor sklapaju osobe s većim imovinskim kapacitetima ili one koje obavljaju poslovne aktivnosti s visokim prihodima kako bi zaštitili svoje interese. Manje je uobičajeno da ga sklapaju osobe sa skromnijim prihodima, što može biti velik propust.

Da li bračni ugovor važi i u vanbračnoj zajednici?

Iako bračni ugovor omogućava supružnicima da regulišu svoja imovinsko-pravna pitanja u braku, isti se može sklopiti i među onima koji žive u vanbračnoj zajednici.

On ima istu pravnu snagu kako u formalnim brakovima, tako i u vanbračnoj zajednici, budući da je zakonom izjednačen status zajednice i braka. Bračni ugovor omogućava bračnim partnerima da regulišu svoj imovinski režim u skladu s načelom slobode ugovaranja i svojim ličnim potrebama.

U praksi u Republici Srbiji, najčešće se predbračnim ugovorom regulišu pitanja vezana za imovinu. Iako bi ovaj ugovor mogao da obuhvata i neke aspekte svakodnevnog života, to je ipak praksa koja je vrlo retka.

Kako sastaviti i overiti predbračni ugovor

Kao što smo već spomenuli, predbračni ugovor, pravno poznat kao bračni ugovor, omogućava budućim supružnicima da urede imovinske odnose na sadašnjoj ili budućoj imovini. Ugovor mora biti pismeno zaključen i overen od strane nadležnog organa.

Evo koraka koje treba slediti za pravilno sastavljanje ovog ugovora:

  • Zakazivanjem građanskog venčanja u opštini, možete preciznije regulisati buduće imovinske odnose nakon prethodnog dogovora sa svojim partnerom.
  • Definišite svoju posebnu nepokretnu i pokretnu imovinu stečenu pre braka, uključujući stanove, poslovne prostore, automobile i druge vrednosti.
  • Dogovorite se o međusobnom korišćenju te imovine.
  • Regulišite zajednički stečenu imovinu tokom braka.
  • Utvrdite odgovornosti za preuzete obaveze tokom braka, uključujući vođenje domaćinstva i brigu o deci.
  • Konsultujte se sa advokatom za porodično pravo koji će sastaviti ugovor i zakažite overu.

Nakon što notar overi ovaj ugovor, preporučljivo je da kada je reč o nepokretnostima, zabeležite postojanje ovog ugovora u zemljišnim, katastarskim i drugim javnim knjigama.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako organizovati nezaboravan događaj

Planiranje proslave može biti veoma uzbudljiv i kreativan proces, ali takođe može biti i izazov za organizatore. Bez obzira da li se radi o proslavi

Pročitajte još...