Većina ljudi voli preplanuli ten, ali poslednjih godina je svest o oštećenjima kože i štetnom zračenju sunca podignuta, što je ljude navelo da potraže alternativu. Moguće je doći do preplanule kože i bez neodgovornog izlaganja suncu. Kreme za samopotamnjivanje su praktična alternativa sunčanju. Da li ste se nekad zapitali kako rade kreme za samopotamljivanje? Na kojem je principu zasnovano njihovo delovanje.
U današnjem tekstu saznajte kako rade kreme za samopotamnjivanje, uključujući moguće rizike i kako postići najbolje rezultate prilikom njihovog nanošenja. Shvatićete kako ovi proizvodi funkcionišu – i važnost njihove pažljive i ispravne primene.
Kako rade kreme za samopotamnjivanje?
Proizvodi za samopotamnjivanje, koji se nazivaju i samopotamnjivači, mogu koži dati preplanuli izgled bez izlaganja štetnim ultraljubičastim (UV) zracima. Proizvodi za samopotamnjivanje obično se prodaju kao losioni, kreme i sprejevi koje nanosite na kožu. Dostupno je i profesionalno tamnjenje sa raspršivanjem, koje je praktično i brzo.
Aktivni sastojak većine proizvoda za sunčanje bez sunca je aditiv u boji dihidroksiaceton (DHA). Kada se nanese, dihidroksiaceton reaguje sa mrtvim ćelijama u površinskom sloju kože tako da privremeno potamni kožu i simulira preplanulost. Boja obično nestaje nakon nekoliko dana.
Šta je DHA?
Sredstva za samopotamnjivanje obično sadrže DHA i ovlaživače. DHA je šećer koji u interakciji sa proteinima u koži stvara smeđe pigmente koji se nazivaju melanoidini. Na ovaj način koža potamni nakon nanošenja kreme za samopotamnjivanje.
DHA je dozvoljena od strane svetske zdravstvene organizacije kao dodatak boji u proizvodima za samopotamnjivanje, kada se primenjuje spolja. Ovo ne uključuje usne ili bilo koju sluznicu (vlažne membrane koje oblažu telesne šupljine, poput usta i nosa).
Kreme za samopotamnjivanje obično sadrže 3 do 5% DHA. Dubina preplanulosti obično odgovara koncentraciji DHA koja se koristi i broju aplikacija.
Da li je DHA bezbedna?
Maillardova reakcija – reakcija koja se događa između DHA i aminokiselina u koži – stvara slobodne radikale koji mogu napasti ćelijsku strukturu, razgraditi kolagen i podstaknuti prerano starenje kože i stvaranje bora.
Studija iz 2018. pokazala je da bi upotreba antioksidansa sa DHA proizvodom mogla pomoći u smanjenju oštećenja slobodnih radikala. Shodno tome neki preparati za samotamnjenje takođe sadrže antioksidante.
Iako postoji zabrinutost zbog efekata DHA, tamnjenje sa DHA bez izlaganja suncu, generalno se smatra bezbednijom alternativom sunčanju na otvorenom ili u zatvorenom prostoru (u solarijumima).
Kako odabrati kremu za samopotamnjivanje?
Kada kupujete sredstvo za samopotamnjivanje, morate uzeti u obzir sastojke, dostupne nijanse i cenu. Evo šta još treba pogledati.
Tip
Sredstva za samotamnjenje dolaze u mnogim oblicima. Pored losiona, krema i pena, postoji mnogo drugih vrsta, poput maramica, kapi i štapića. Svaki od njih imaju svoje prednosti i nedostatke.
Generalno govoreći, losionima je potrebno više vremena da se upiju i ne možete uvek videti gde nanosite proizvod. Međutim, obično su hidratantni, pa bi mogli biti dobar izbor ako imate suvu kožu.
Pene uglavnom izlaze iz bočice primetne boje, tako da možete videti gde ih nanosite. Osim toga, obično su laganije i imaju tendenciju da se brže suše. Međutim, možda nisu tako hidratantne kao losioni.
DHA sadržaj
Ako vam ne smeta upotreba proizvoda sa DHA, postoji mnogo opcija. Možda ćete želeti da izaberete proizvod koji sadrži dodatne antioksidante. Takođe, znajte da DHA ima poseban miris. Neki proizvodi maskiraju miris dodatnim mirisom, dok drugi iza sebe ostavljaju jasan miris.
Ako biste radije potpuno izbegli DHA, vaša jedina opcija je proizvod za ispiranje.
DHA je poznata po svom ne baš sjajnom mirisu. Neki proizvodi uspevaju da smanje jačinu mirisa ili ga pametno prikriju. Možda će vam trebati neko testiranje proizvoda da pronađete miris sa kojim možete živeti.
Koja je razlika između kreme, losiona, pene i ulja za samopotamnjivanje?
Nije svejedno koje ćete sredstvo za samopotamnjivanje odabrati, a evo njihovih glavnih karakteristika:
Pena za samopotamnjivanje
Pena za samopotamnjivanje (ili mousse) je najpopularniji oblik sredstva za samopotamnjivanje „zbog teksture pene koja se veoma brzo suši nakon nanošenja sa manje ostataka“. Pena za samopotamnjivanje je obično veoma lagana i mekana, što je olakšava nanošenje (posebno kada koristite rukavicu za samopotamnjivanje). Većina pena je obojena i tamna je na koži, tako da možete da vidite gde ste naneli preparat, što pomaže da se izbegnu nepravilnosti i obezbeđuje ujednačen finiš.
Pena za samopotamnjivanje je najbolja za masnu kožu i osobe koje nemaju dovoljno vremena.
Sprej za samopotamnjivanje
Sprejevi za samopotamnjivanje su nekada bili izuzetno popularni, ali su sada manje omiljeni jer je teže postići ravnomeran finiš sa njima. Većina sprejeva dolazi u limenci i teško ih je koristiti samostalno. Veliki broj kozmetičkih salona nudi sprej za samotamnjenje u salonima, što je fantastična opcija.
Sprej za samopotamnjivanje preporučujemo iskusnim osobama, koje će ga naneti ravnomerno.
Ulje za samopotamnjivanje
Ulje za samopotamnjivanje je relativno nova opcija na sceni samopotamnjivanja, ali brzo dobija na popularnosti zbog svoje „hranljive moći“. Ulja se obično brzo suše i postepeno daju boju. Mnoge pene i sprejevi mogu ostaviti kožu malo suvom (posebno nakon duže upotrebe), ali samopotamnjivač na bazi ulja daje sličnu boju i hidriraju kožu. Možete da koristite rukavicu za nanošenje da nanesete ulje, a možete ga nanositi u više slojeva, za jaču preplanulost.
Ulje za samopotamnjivanje je najbolje za suve tipove kože, bilo koji nivo tamnjenja.
Losion za samopotamnjivanje
Dostupni u instant i postepenom nivou tamnjenja, losioni za samopotamnjivanje su više hidratantni od pene i sprejeva, ali su manje hidratantni od ulja. Imaju sličnu konzistenciju kao i hidratantne kreme i mogu se nanositi rukama (samo se pobrinite da ih operete nakon!). Losionima je generalno potrebno najduže vremena da se osuše, tako da nisu idealni za one koji nemaju dovoljno vremena.
Losioni za samopotamnjivanje su najbolji za suve tipove kože i lenje lepotice.
Da li kreme za samopotamnjivanje štite od sunca?
Većina proizvoda za samopotamnjivanje ne sadrži kremu za sunčanje, dakle ne sadrži spf faktor. Ako proizvod sadrži kremu za sunčanje, krema će biti efikasna samo nekoliko sati. Ako provodite vreme napolju, dodatni spf ostaje neophodan.
Da li su tablete za samopotamnjivanje bezbedne?
Tablete za samopotamnjivanje, koje obično sadrže aditiv u boji kantaksantin, nisu sigurne. Kada se uzima u velikim količinama, kantaksantin može obojiti vašu kožu u narandžastu ili smeđu boju i izazvati osip, oštećenje jetre i oštećenje vida.
Da li su kreme za samopotamnjivanje bezbedne?
Lokalni proizvodi za samopotamnjivanje generalno se smatraju sigurnom alternativom sunčanju, sve dok se koriste prema priloženim uputstvima.
Svetska zdravstvena organizacija odobrila je DHA za spoljnu primenu na koži. Međutim, navodi se da DHA ne treba udisati ili nanositi na područja prekrivena sluznicom, uključujući usne, nos ili područja oko očiju jer su rizici toga nepoznati.
Ako kod kuće koristite proizvod za samopotamnjivanje, sledite uputstva na etiketi i obratite pažnju da vam proizvod ne dospe u oči, nos ili usta. Ako idete u salon na profesionalni tretman samopotamnjivanja, pre početka procesa pitajte kako će vaše oči, usta, nos i uši biti zaštićeni i kako ćete biti zaštićeni od udisanja spreja za tamnjenje.
Koji je najbolji način za nanošenje kreme za samopotamnjivanje?
Za najbolje rezultate, sledite uputstva na pakovanju proizvoda.
Generalno:
- Prvo napravite piling. Uklonite višak mrtvih ćelija kože lufom ili proizvodom za piling. Provedite malo više vremena na područjima gde je koža i inače nešto deblja, poput kolena, laktova i gležnjeva. Osušite kožu.
- Nanosite proizvod za samopotamnjivanje postepeno. Umasirajte proizvod u kožu kružnim pokretima. Nanesite sredstvo na telo u delovima, recimo prvo ruke, zatim noge i trup. Operite ruke sapunom nakon svakog dela tela kako biste izbegli promenu boje dlanova. Lagano razmažite proizvod od gležnjeva do stopala i od zglobova do ruku. Za nanošenje sredstva može vam biti korisna rukavica za samopotamnjivanje, koja će sprečiti promenu boje kože vaših dlanova.
- Obrišite zglobna područja. Kolena, laktovi i gležnjevi upijaju više proizvoda za samopotamnjivanje. Da biste ublažili efekat tamnjenja na ovim mestima, nežno ih trljajte vlažnim peškirom ili nanesite malo losiona nakon proizvoda za samopotamnjivanje.
- Odvojite vreme da se proizvod za samopotamnjivanje osuši. Sačekajte najmanje 10 minuta pre nego što se obučete. Nosite široku odeću i pokušajte da izbegnete znojenje.