Stojite ispred svog ormara, potpuno obuzeti mišlju šta da obučete. Nije da ne znate kako da obučete pantalone i košulju… ali ideja da napravite kombinaciju odeće i aksesoara izaziva vam nelagodu. Pre nego što dignete ruke i ponovo obučete iste farmerke i majicu, dozvolite nam da vam ponudimo spas – sedam pravila kako se kombinuju muški aksesoari.
Ne dozvolite da vas ideja o gomili pravila odvrati. Koncept je relativno lak za savladavanje i zapravo zahteva više samopouzdanja nego veštine. Samopouzdanje dolazi kada naučite da verujete svojoj intuiciji i izađete iz kuće znajući da je vaš izgled nešto o čemu ne morate da brinete. To je nešto čemu vas učimo u tekstu koji sledi.
Ideja koja stoji iza ovih sedam pravila kako se kombinuju muški aksesoari je da vas spreči da postanete nepažljivi kada birate te završne detalje. Da, to jesu pravila, ali su namenjena da se igrate sa njima i da se prilagođavaju da odgovaraju osobi kakva jeste i priči koju želite da ispričate.
Za početak se obucite
Vodič o kombinovanju aksesoara je namenjen muškarcima koji su savladali osnove dobrog odevanja. U slučaju da još uvek niste 100% sigurni oko odevnih kombinacija, postoji nekoliko smernica koje treba da sledite pre nego što počnete da dodajete aksesoare:
- Uvek nosite najmanje jedan osnovni komad. To može biti jednobojno odelo sa košuljom na pruge.
- Ne možete pogrešiti sa neutralnim tonovima kombinovanim sa jednom jačom bojom. Ako se plašite da eksperimentišete, držite se neutralnih i koristite jednu boju kao akcenat. Neutralne uključuju crnu, belu, sivu, tamnoplavu i braon.
- Uskladite aksesoare sa odećom, a ne odeću sa aksesoarima. Uvek prvo kupite košulju, odelo ili farmerke i pronađite aksesoare koji će im odgovarati. Mnogo je lakše nego kupiti unikatnu džepnu maramicu i mučiti se da pronađete odgovarajuću košulju.
Sada kada je osnova spremna, vreme je da dodate aksesoare koji će biti završni dodir vašem stilu.
1. Kožni aksesoari se moraju slagati po koloritu
Prvo pravilo je da koža mora da odgovara koži. To znači da nosite braon cipele ako imate braon kaiš. Ako ostanete u jednoj boji, vaš ukupan izgled ostaje čist i moderniji.
Kada kažemo da koža mora da odgovara koži, ne mislimo da provodite sate tražeći tačnu nijansu vaših cipela u prodavnici kaiševa. Dovoljno je da ostanete u istoj porodici boja, a cipele određuju boju vaših kožnih dodataka.
Kožna torba. Niko ne želi da provede jutro menjajući torbe jer tog dana nosi crni kožni kaiš. Ne trošite previše energije na brigu o torbi i kaišu. To je jedini dodatak koji dobija propusnicu… sve dok je zaista dobra i kvalitetna torba.
Kožni kaiš za sat. Kožni kaiševi za satove treba da budu u istoj paleti boja kao i kaiš za pantalone. Metal tela sata treba da odgovara kopči kaiša.
Kožne narukvice. Poigrajte se narukvicama i odlučite se za tamnije tonove u istoj porodici boja. Na primer, nosite tamnosmeđu kožnu narukvicu sa svetlijim kaišem. Ili čak nabacite jednu crnu kožnu narukvicu sa perlama u zemljanim smeđim tonovima.
Kožni novčanik. Kupite novčanik na osnovu njegove funkcije, a ne na osnovu toga da li se sukobljava sa vašim kaišem i cipelama. Možete, ako želite da budete sofisticirani, da izaberete novčanik na osnovu vaše kožne torbe.
Ne nosite kožne cipele ili kaiš? Ista pravila važe čak i ako ste u platnenim patikama ili sandalama. Koju god obuću da imate, trebalo bi da bude bliske boje.
2. Metalni aksesoari moraju biti kompatibilnih boja, takođe
I za metalne aksesoare važi isto pravilo kao i za kožu – metali treba da odgovaraju metalima. Održavanje boje u istom tonu rezultira nenatrpanim, prefinjenim i svežim izgledom.
Satovi. Da li je vaš sat u potpunosti metalni ili je narukvica kožna? Ako je kožna – a pročitali ste gornji odeljak – telo sata mora da odgovara vašoj kopči za kaiš. Ako imate srebrnu kopču za kaiš, nosite srebrni sat. Lakše je ako je sat sav od metala. Zlatni sat se slaže sa zlatnom kopčom kaiša. Nije neophodno da nijanse budu identične – kopča od brušenog čelika se sasvim lepo nadopunjuje sa uglačanim satom srebrne boje.
Dugmad za manžetne. Manžetne su blizu vašeg sata i izgledaće najbolje kada su metali isti. Takođe je vizuelno važno da dugmad za manžetne odgovaraju vašoj kopči za kravatu.
Kopče za kravatu. Kopča za kravatu treba da odgovara vašoj ivici za rever jer se nose u istom vidnom polju. Iako nije obavezno da budu isti kao sat, preporučuje se za koheziju i uniformnost.
Prstenje i ogrlice. Prstenovi stoje blizu vašeg sata i metali bi trebalo da se podudaraju. U redu je mešati metale ovde do neke mere – nemojte prestati da nosite burmu jer se razlikuje od vašeg sata. Svaka metalna ogrlica treba da bude istog tona kao i drugi metali. Izuzetak od ovog pravila je ako imate ličnu ili versku vezu sa ogrlicom.
Tregeri. Da li će neko videti vaše tregere? Ako hoće, uskladite metal sa satom. Ako ih niko neće videti, a vi ste sigurni da nećete skinuti sako, onda koga briga.
Ne gubite nadu ako je vaš omiljeni sat zlatni, a omiljena kopča za kaiš srebrna. I dalje možete da koristite oba aksesoara tako što ćete nositi druge metalne dodatke u srebrno-zlatnim kombinacijama. Par dugmadi za manžetne sa srebrnim i zlatnim tonovima je jednostavan način da kombinujete dva metala i stvorite harmoniju.
3. Pažljivo birajte boje
Razumevanje boja metala i kože je dovoljno jednostavno – učenje o detaljima boja je potpuno novi nivo. A sa toliko aksesoara u toliko različitih boja, nikako ne možemo napraviti jedno opšte pravilo. Međutim, možemo vam pružiti osnovu da razumete kako da to uradite sami.
Točak boja čini osnovu za svaku boju na svetu. Postoje 4 vrste šema boja koje morate znati. Razumevanje kako da ih koristite pomoći će u odabiru svih odevnih detalja, od džepova i kravata do naramenica i leptir mašni.
Imajte na umu da ne mora svaka kombinacija da zahteva pažnju.
- Monohromatske boje su iz iste porodice boja. Mogu biti različite nijanse (boja + bela) ili nijansa (boja + crna), ali su u osnovi iste.
- Analogne boje su 3 boje koje se nalaze jedna pored druge i dele dominantnu boju u sredini. Dodatna oprema u ovoj šemi boja zahteva malo avanturističkog duha.
- Trijadne boje su 3 boje koje se nalaze na jednakoj udaljenosti jedna od druge na krugu boja. One rezultiraju uravnoteženom, elegantnom kombinacijom sa više boja.
- Komplementarne boje sede jedna naspram druge na točku. Mogu biti smele i privlačne ili, u prigušenim verzijama boja, tihe i prigušene.
4. Ne plašite se uzoraka (dezena)
Smeli i upadljivi uzorci izazivaju anksioznost, baš kao i jake boje, za mnoge muškarce. Veština koja stoji iza kombinovanja uzoraka nalazi se u razumevanju boja.
Opšte pravilo za početnike je: ako je vaša košulja karirana, prugasta ili sa šarom, sve ostalo, uključujući i dodatke, treba da bude jednobojno.
Pod pretpostavkom da ste u jednobojnoj košulji i komplementarnom odelu, možete nositi džepnu maramicu cvetnog uzorka, sa pet različitih boja.
Kako da uskladite leptir mašnu sa džepnom maramicom?
Prvi korak je da identifikujete boju unutar šare koju želite da uskladite. Možete igrati na sigurno tako što ćete izabrati najdominantniju boju ili bilo koju komplementarnu boju u točku boja.
Važno je da uzorci ostanu proporcionalni. To znači da uzorak džepne maramice i šara leptir mašne ne bi trebalo da budu iste veličine, ali ne treba da budu ni daleko jedan od drugog.
Pravila za nošenje uzoraka
- Ako nosite više od jednog uzorka: koristite 1 mali, 1 srednji i 1 veći
- Igrajte se proporcijama – mala prugasta maramica sa većim prugama na kravati
- Zadržite više uzoraka u istom tonu – razmišljajte monohromatski ili analogno
Ako ne nosite odela, nego ste pristalica casual stila, ista pravila važe i za vas. Crne pantalone i bela majica? Dodajte interesovanje uz plavi kaiš na satu ili narukvicu u živopisnoj boji. To malo šare, plus tekstura i boja, može biti sve što vam treba.
5. Vodite računa o teksturama
Tekstura je važna pri usklađivanju aksesoara. Iako većina muških akcenta nije previše teksturirana ili komplikovana, postoji nekoliko koje svakodnevno srećemo. Oni se mogu koristiti za dodavanje vizuelnog interesa.
Zamislite kravatu grubog tkanja koja leži pored svilene kravate. Kvrgava, pletena tekstura je kontrast glatkoj svili, zar ne? Cilj je postići proračunati kontrast između stavki. Ovo je posebno važno između ovratnika i džepova.
Budite oprezni i pazite da ne mešate previše teksture. Držite se jedne teksture koja se razlikuje od ostalih. Ako nosite finu glatku kravatu, izaberite grublju džepnu maramicu od pamuka ili vune. A ako je vaša kravata prilično teksturirana, izaberite lepu svilenu maramicu.
Neka teksturirani komad bude jednobojan. Upečatljiva tekstura u kombinaciji sa smelim uzorkom će izgledati neuredno.
6. Oblačite se u skladu sa godišnjim dobima…
Ovo može izgledati kao besmisleno pravilo, ali ipak nastavite da čitate. Odabir sezonskih artikala prema boji i uzorku nije toliko važan koliko je koristan određeni proizvod. Nemojte da ostavite šal i kapu kod kuće samo zato što je njihov uzorak u suprotnosti sa vašim autfitom. Ako sunce blista, zaštitite oči parom sunčanih naočara, čak i ako se ne poklapaju sa kaišom sata.
Koliko su tople ove rukavice? Ovo bi trebalo da bude jedino pitanje koje sebi postavljate kada ih stavljate. Spajati ih sa pojasom je fantastično, ali nije toliko neophodno kao prsti bez promrzlina.
7. … i prilikom!
Ono što nosite zavisi od toga gde idete. Osim ako namerno ne pokušavate da zasenite srećni par na venčanju, zašto biste nosili neonske tregere i crnu kožnu narukvicu sa šiljcima?
Svetle, smele boje i upadljiv dezeni su pogodniji za ležerne događaje, dok manje upečatljivi komadi dobro funkcionišu u poslovnim i formalnim situacijama.
To je to – znate sve što je potrebno za uspešno kombinovanje aksesoara! Osmelite se i probajte! Srećno!