Kako se pripremiti za ulogu tate?

Sadržaj
Kako se pripremiti za ulogu tate?

Bez obzira da li se još uvek nosite sa šokom ili ste godinama čekali ovaj trenutak, saznanje da ćete postati otac je trenutak koji definiše život. Normalno je da su vam osećanja pomešana, od čiste radosti do potpunog užasa – čak i ako je to nešto što ste oduvek želeli.

Budite uključeni u sve etape dolaska vašeg deteta na svet – od prenatalnih pregleda do uspavljivanja bebe (freepik.com)

Iskreno rečeno, teško je osećati se potpuno spremnim da postanete otac. Koliko majke čeka veliki zadatak, podjednako je neistražena teritorija i pred vama, ako čekate prvo dete. Ne paničite. Imamo neke ideje za vas dok čekate rođenje vašeg mališana, koje će vas sprovesti u uzbudljive, oduševljavajuće i zamorne mesece koji slede kada se beba rodi.

Počnite da istražujete

Možda niste vi taj koji fizički nosi bebu, ali to ne znači da niste deo iskustva trudnoće i porođaja. Isto može da važi i za one koji koriste surogat majčinstvo ili usvajaju decu – definitivno postoje načini da se osećate uključenima.

Mnogo je knjiga napisano za buduće očeve, ali ne morate se ograničiti na njih. Pridružite se nekim grupama online ili se prijavite za bilten o trudnoći.

Ako vaša partnerka ima simptome trudnoće, od jutarnje mučnine do žgaravice, možete istražiti to polje. Razumevanje onoga što oseća može vam pomoći da je bolje podržite dok nosi vaše dete.

Kada dođe vreme za porođaj i brigu o novorođenčetu, ako znate šta da očekujete može cela stvar može postati mnogo bolje iskustvo. Pročitajte ponešto o vaginalnom porođaju i carskom rezu, dojenju, promeni pelena i još mnogo toga.

Budite zdravi

Pre nego što vaša beba stigne, odlično je vreme da se usredsredite na sopstveno zdravlje. Ako pušite, pokušajte da prestanete. Pokazalo se da izloženost pušenju tokom trudnoće povećava rizik od urođenih srčanih mana kod novorođenčadi.

Kakve su vaše prehrambene navike? Pravilna ishrana sada će vam pomoći da se napunite energijom za duge dane (i noći!) novog roditeljstva. U obroke dodajte namirnice bogate vlaknima, koje jačaju imunitet.

Ako je prošlo neko vreme od kada niste bili na sistematskom pregledu, zakažite godišnji pregled kod lekara opšte prakse ili interniste.

Razgovarajte o roditeljstvu sa vašim roditeljima

Sada je pravo vreme za početak razgovora o tome kakvi roditelji planirate da budete. Da li ste oboje spremni za dojenje? (Podrška od strane oca je ključna za uspeh dojenja!) Da li želite da beba spava u krevetiću u svojoj sobi čim stignete kući? Hoćete li oboje raditi? Kakvi su vam planovi za brigu o deci?

Zapamtite da su ove stvari za vas oboje još uvek teoretske. Kada beba stigne, vaša osećanja se mogu promeniti. Dojenje može biti izazovnije nego što ste se nadali, a možda želite da preispitate odluku o pelenama od tkanine vs komercijalnim za jednokratnu upotrebu.

Vi i vaš partner postajete tim

Vreme je da počnete da razmišljate o sebi kao o timu. Vi, vaš partner i vaša beba doživotno ste povezani, čak i ako se vaša romantična veza sa vašim partnerom ne nastavi. Dobra je ideja da počnete da gledate sve kroz taj objektiv.

Ako se osoba koja nosi vaše dete oseća iscrpljeno i nosi se sa jutarnjom mučninom, pomoć njoj pomaže i vama i vašoj bebi. Kupite joj hranu koju može da jede, preuzmite veći deo u održavanju domaćinstva ili pazite da svakodnevno proveravate vaš dom – ovo su samo neki od načina na koje možete podržati vaš zajednički cilj – brigu o vašoj porodici.

Odlučite kakav otac želite da budete

Nemaju svi dobre odnose sa svojim ocem. Ako imate sreće da imate sjajnog oca, možda biste želeli da budete poput njega – i to je divno.

Ako vaš otac nije bio baš otac za poželeti, možda ćete biti nervozni zbog sopstvene uloge oca. Sjajna vest je da sami odlučujete kako ćete pristupiti roditeljstvu.

Pronađite sopstvene uzore očinstva. Ovu ulogu stvarate od nule i na vama je da odlučite kako želite da izgleda.

Počnite da se družite sa drugim tatama

S tim u vezi, sjajna je ideja da pronađete neke druge očeve za svoju grupu prijatelja. Ako imate nekoga ko je upoznat sa izazovima roditeljstva to vam daje vam priliku i mesto za postavljanje pitanja, davanje oduška ili saosećanje o iskustvu kada postajete tata.

Idite na prenatalne preglede kad god možete

Prenatalni sastanci su odličan način da se uključite u trudnoću vaše partnerke. Naravno, biće izuzetno uzbudljivo iskustvo kada vidite vašu buduću bebu na ultrazvuku, ali čak i druge rutinske kontrole mogu vam pomoći da se povežete sa trudnoćom i saznate više o tome šta možete očekivati. Imaćete priliku da postavite pitanja, saznate šta vaš partner doživljava i saznate više o razvoju vaše bebe.

Iako vas raspored rada i drugi izazovi mogu sprečiti da prisustvujete svakom sastanku, razgovarajte sa svojim partnerom o terminima pregleda koji će vam omogućiti da budete tamo što je više moguće. Možete nastaviti da prisustvujete pregledima i kada se beba rodi.

Vaš seksualni život se može promeniti

Činjenica da ćete postati roditelji definitivno može uticati na vaš seksualni život. Od prvog trenutka kada saznate da vaša partnerka očekuje bebu, mogli biste da osetite čitav niz emocija – intenzivno povezanih s njom i željnih intimnosti seksa, nervoze zbog bilo čega što bi moglo uticati na trudnoću, ili jednostavno … zbunjenost. Ovo je još jedno mesto gde je otvorena komunikacija ključna.

Čućete mnoge šale o tome kako je vaš seksualni život završen ili o promenama koje se dešavaju sa telom tokom trudnoće. Ovi komentari nisu od pomoći i zanemaruju emocionalnu kompleksnost seksa i roditeljstva.

Realnost je da će seks nakon trudnoće zahtevati veme i ne govorimo samo o 6-nedeljnom oporavku koji je predložen za fizičko ozdravljenje nakon porođaja.

Važno je da budete osetljivi na sve promene kroz koje prolazite oboje – nedostatak sna, dojenje, emocionalni uticaj rođenja novorođenčeta – i da komunicirate sa svojim partnerom o obostranim potrebama kada su u pitanju intimnost i seks. Ali seks nakon bebe može biti još bolji. Povezani ste na načine na koje nikada niste bili, a zajedničko iskustvo roditeljstva može mnoge parove još više zbližiti.

Proslavite svaki bitan korak

Često su napredak trudnoće i proslave poput babina usredsređene na majku i bebu, ali i vi ste deo ovoga. Idite u kupovinu sa svojim partnerom da biste izabrali odeću ili posteljinu za svoju bebu. Vodite dnevnik o tome kako se osećate. Snimite i mnoge lične i zajedničke fotografije tokom trudnoće. Dokumentovanje ovih životnih promena jednako je važno za vas!

Prihvatite svoje mesto u pripremama

Ima mnogo toga da se uradi kako bi se pripremili za dolazak bebe. Definitivno se ne radi samo o nošenju bebe. Pripremanje prostora, kupovina osnovnih potrepština, ušteda novca, istraživanje literature o deci i još mnogo toga čime ćete se morati pozabaviti prilikom pripreme za dolazak vašeg novorođenčeta.

Možda ćete otkriti da uživate u obavljanju svih ovih zadataka ili da ste prikladniji za rešavanje samo određenih aspekata. Potražite načine da se uključite u pripremu za dolazak bebe.

Nekoliko predloga:

  • naučite kako da instalirate i koristite auto sedište za bebu
  • sastavite nameštaj za bebu ili okrečite bebinu sobu
  • istražite najbolje nosiljke ili formule za bebe
  • idite na čas pripreme za porođaj ili na edukaciju o dojenju sa svojim partnerom
  • razgovarajte sa poslodavcem o mogućnostima odsustva
  • spakujte bolničku torbu

Ponašajte se zaštitnički

Rođenje bebe može izazvati najbolje – i najgore – kod ljudi. Sećate li se onog razgovora o vašem timu? To ste vi, vaš partner i vaša beba.

Na vašem timu je da odluči o tome ko prisustvuje porođaju, koliko brzo dočekujete goste i milion drugih odluka koje ćete doneti zajedno. Ako porodica ili prijatelji dovode u pitanje vaš izbor, važno je da progovorite.

Zapamtite da je zdravo i normalno postavljati granice. Ako želite da proslavite rođenje bebe tako što ćete pozvati sve poznanike u vaš dom u danima nakon dolaska vaše bebe, to je sjajno. Ali ako želite da ograničite posetioce i provedete neko vreme sami kao porodica, to je podjednako sjajno. Vi možete biti taj koji će drugima dati do znanja šta ćete – a šta nećete – raditi kao porodica.

Zalažite se za svog roditelja

Ne samo u porodičnim situacijama. Zalaganje može da znači da govorite i postavljate pitanja na pregledima ili tokom porođaja. To bi moglo značiti i da učinite sve što možete kako biste podržali partnera u odluci da se vrati na posao – ili njenu odluku da ostane kod kuće.

To takođe može da znači traženje znakova postporođajne depresije i pomoći da partner dobije pravu stručnu pomoć. Vi ste moćna sila u podržavanju zdravlja i dobrobiti vašeg partnera koji je sada ranjiv. A dva zdrava roditelja neophodna su za srećnu i zdravu bebu.

Podelite odgovornosti

Razgovarali smo o podeli odgovornosti tokom trudnoće, ali budite sigurni da nastavite da budete uključeni i kada beba stigne. Očevi se lako osećaju izostavljeno u prvim danima, posebno ako drugi roditelj doji. Možda mislite da vaša uloga nije toliko važna – ali jeste.

Načini brige za novorođenče:

  • Menjajte pelene – ne samo danju, već i usred noći
  • Kupajte bebu
  • Provodite vreme sa bebom i držite je uz vašu kožu
  • Čitajte bebi
  • Izaberite posebnu pesmu koju ćete pevati pre spavanja
  • Dajte bebi hranu iz bočice (ili ako se beba isključivo doji nosite je da podrigne ili se brinite o njoj pre i posle obroka)
  • Donesite drugom roditelju piće i grickalice
  • Preuzimajte poslove poput pranja posuđa i veša; možete nositi bebu dok radite mnoge stvari po kući!

Zadržite smisao za humor

Roditeljstvo je neuredno. Teško je i komplikovano i iscrpljujuće. Ali takođe je zabavno, uzbudljivo i nagrađujuće. Ključ za prolazak kroz trenutke – i dobre i loše – je sposobnost da se smejete. Kada niste dovoljno spavali i čini se da je svaka pelena prljava, a slučajno sipate majčino mleko u kafu, vaša sposobnost da se nasmejete će vas provesti kroz izazove.

Spavajte

Vašem partneru je potreban san. Vama je potreban san. Vašoj bebi je potreban san.

Postoji mnogo pristupa spavanju i možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i grešaka da biste pronašli pravi način za svoju porodicu. Ono što je važno je da svi spavaju. Možda ćete sutra morati da radite, ali isto tako će morati i vaš partner.

Spavajte u smenama, dremajte kad god možete da biste se pobrinuli za poslove i odgovornosti koje treba da obavite kako bi druga osoba dobila pauzu. Šta god da radite, potrudite se da svi u kući imaju priliku da spavaju.

Znajte da ste važni za vašu bebu

Biće mnogo faza u životu vašeg mališana. Ponekad se možete osećati nepovezano s njim ili kao manje važan roditelj. Može biti teško vratiti se na posao ili se osećati kao sekundarni negovatelj. Ali ako ste odsutni od kuće zbog posla, to ne znači da ste loš otac – vi izdržavate svoju porodicu.

Verujte nam, definitivno ćete imati trenutke da zasijate, na primer, kada vaše dete kaže „tata“ ili vas prvi put uhvati za prst. Ili kad ste jedina osoba koju želi da ih ušuška ili otpeva njihovu posebnu pesmu.

Očinstvo znači dugoročno biti tata. Vaše prisustvo u životu vašeg deteta dar je koji i detetu i sebi darujete svaki dan.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...

Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Kako organizovati muziku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe