Božićna zvezda je jedna od najpopularnijih prazničnih biljaka, sinonim za božićni dekor i praznično veselje. Poznatoj crvenoj biljci, poreklom iz Meksika, pridružile su se još blistavije nijanse, zahvaljujući hibridizatorima koji su proširili paletu boja od poznate grimizne do pastelno žute i živopisne ružičaste.
Biljka je zapravo grm, a „cvetanje“ formiraju modifikovani listovi koji se nazivaju brakteje. Poznate i kao meksički plamenjače, ove biljke su primorane da cvetaju u vreme praznika, pa im je potrebna dodatna nega da bi ostale sveže tokom praznika. Obratite pažnju ako imate kućne ljubimce jer biljke božićne zvezde mogu biti otrovne za pse i mačke.
Naziv | Božićna zvezda, Poinsettia |
Latinski naziv | Euphorbia pulcherrima |
Porodica | Euphorbiaceae |
Tip biljke | Višegodišnja, grm |
Veličina | 1-3m širine, 1-2m visine |
Svetlost | Potpuno i delimično |
Tip zemljišta | Ilovasto, dobro drenirano |
PH zemljišta | Neutralno do kiselo |
Vreme cvetanja | Zima |
Boje cvetova | Crvena, žuta, bela, ružičasta |
Poreklo | Meksiko |
Toksičnost | Toksično za pse i mačke |
Nega božićne zvezde
Nema potrebe da izbacujete božićnu zvezdu iz kuće čim praznici prođu – uz odgovarajuću negu možete je održati zdravom i snažnom tokom cele sezone praznika i posle njih.
Trik: Dajte im dovoljno sunca, topline i vode, a vaše božićne zvezde pružiće savršenu sezonsku boju i razveseliti vas. Ako ste posebno motivisani, možete čak i raditi na tome da sačuvate i dovedete biljku da ponovo cveta sledeće godine.
Koliko svetlosti traži božićna zvezda?
Meksički vatreni listovi vole svetlost, pa postavite božićnu zvezdu blizu sunčanog prozora najmanje šest do osam sati dnevno. Biljke preferiraju jako, indirektno svetlo, mada će se dobro snaći sa delimičnom senkom. Ne dozvolite da direktni zraci pogode lišće, jer mogu lako izgoreti.
Kakvo je zemljište potrebno božićnoj zvezdi?
Dok božićna zvezda obično dolazi u saksiji kao poklon iz prodavnice, ako sadite (ili ponovo presađujete) svoju božićnu zvezdu, za najbolji uspeh izaberite dobro drenirano zemljište za sađenje na bazi treseta.
Koliko je vode potrebno božićnoj zvezdi?
Zalivajte vašu božićnu zvezdu svaki put kad se površina tla osuši na dodir. Potpuno zasićujte dok voda ne prođe kroz drenažne rupe na dnu, ali ne dozvolite da biljka sedi u vodi.
Temperatura i vlažnost
Da bi vam božićne zvezde cvetale što je duže moguće, održavajte temperaturu od 18 do 24 stepena Celziusa tokom dana. Blagi pad temperature noću neće naštetiti biljci. Međutim, hladna promaja ili dozvoljavanje lišću da dodirne hladan prozor, ili što je još važnije, nedostatak odgovarajućeg svetla, može povrediti lišće i izazvati prerano opadanje lišća.
Nedostatak vlage tokom sušnih sezona, posebno tokom zime, stalni je problem za većinu sobnih biljaka, uključujući božićne zvezde. Ako vaš dom ima tendenciju da bude suv, razmislite o ulaganju u mali ovlaživač prostora kako biste povećali nivo u području koje okružuje vašu božićnu zvezdu.
Kakvo đubrivo odgovara božićnoj zvezdi?
Ne gnojite božićne zvezde tokom perioda cvetanja. Kada čuvate biljku tokom cele godine, možete početi sa đubrenjem u proleće sa pola jačine kada nema rasta, ali ne do tada. Hranite je svake tri do četiri nedelje dok se biljka ponovo ne uspostavi.
Vrste božićnih zvezda
Osim tradicionalne crvene nijanse, pronaći ćete i različite boje božićne zvezde, uključujući krem, žutu i ružičastu. Imajte na umu da se neke fensi boje, poput plave, proizvode bojama i da biljka neće ponovo procvetati istom bojom brakteja. Možete birati i ove sorte:
- Tri color: Sorta ima brakteje u crvenoj, beloj i ružičastoj boji
- Plum pudding: Jedinstvena ljubičasta sorta
- Lemon Drop: Vesela sorta sa žutim listovima
- Jingle Bells: Svečana sorta koja ima crvene brakteje prošarane ružičastom bojom
Uobičajene štetočine i bolesti biljaka
Poput mnogih sobnih biljaka, listovi božićne zvezde podložni su raznim bolestima i štetočinama, uključujući komarce, mušice, tripse, sačmarice i pepelnicu. Ako primetite znakove zaraze ili bolesti, odmah uklonite zahvaćeno područje biljke i tretirajte sa insekticidom ili fungicidom sve dok svi znaci problema ne nestanu.
Kako da božićne zvezda cveta?
Ako želite da zadržite vašu božićnu zvezdu više od jedne sezone i prisilite ponovno cvetanje, morate pažljivo pratiti nekoliko koraka. Ponovno cvetanje božićne zvezde nije lak proces, pa nemojte biti razočarani ako u prvom pokušaju ne uspete. Budite marljivi i sledite sezonske korake kako bi vaša božićna zvezda ponovo procvetala.
Nega od decembra do ranog proleća
Započinjući da gajite biljku oko praznika, zalivajte je dosledno. Zatim, počevši od ranog proleća, preduzmite ova dva koraka:
- Postepeno smanjujte zalivanje, dozvoljavajući zemljištu da se osuši između zalivanja. Pazite da vam stabljika božićne zvezde ne počne da se skuplja – to je znak da je biljka previše opterećena i da umire.
- Za nedelju ili dve, kada se biljka navikne na ovaj proces sušenja, premestite je na hladno mesto, poput podruma ili zagrejane garaže. Održavajte temperaturu oko 15 stepeni celzijusa.
Nega u proleće
Sredinom maja preduzmite ove korake:
- Odrežite stabljike na oko 10 cm i ponovo premestite biljku u malo veću posudu koristeći novu zemlju za sađenje.
- Zalijte je dobro i stavite novo saksiju ispred najsvetlijeg prozora koji imate, i još jednom je držite na temperaturi od 18 do 24 stepeni celzijusa.
- Nastavite sa zalivanjem kad god je površina tla suva i pazite na nove izdanke.
- Kada se pojave novi izdanci, počnite đubriti svake dve nedelje potpunim đubrivom.
Nega tokom leta
Na leto iznesite biljku napolje. Držite je na delimično zasjenjenom mestu i održavajte raspored zalivanja i đubrenja.
Početkom jula, prignječite svaku stabljiku za oko 2.5 cm. Ovo je za podsticanje stasite, dobro razgranate biljke. Ako se ne otkine, narašće visoka i vretenasta.
Do sredine avgusta, stabljike bi se trebale razgranati i olistati. Još jednom uštinite ili isecite nove stabljike, ostavljajući tri do četiri lista na svakom izdanku. Vratite biljku unutra i u svoj najsvetliji prozor.
Nega tokom jeseni
Božićne zvezde su biljke kratkog dana, što znači da od dužine dnevne svetlosti zavisi njihov skup pupoljaka. Za ponovno cvetanje potrebno im je oko 10 nedelja sa 12 sati ili manje sunčeve svetlosti dnevno. Moraćete veštački stvoriti ove uslove i ostati vredni.
Na samom početku oktobra preduzmite sledeće korake:
- Držite biljku u potpunom mraku od 17h do 8h ujutru – svako izlaganje svetlosti odložiće cvetanje.
- Koristite neprozirnu kutiju ili materijal da biste blokirali svetlost. Mnogi ljudi stavljaju svoje biljke u ormar, ali ako svetlost uđe kroz pukotine ili ako otvorite i koristite ormar, to će uticati na skup pupoljaka.
- Premestite biljku na sunčan prozor tokom dana i nastavite sa zalivanjem i đubrenjem.
Otprilike poslednje nedelje novembra možete zaustaviti tretman mraka i dozvoliti biljci da ostane u prozoru. U ovom trenutku trebali biste videti cvetne pupoljke. Prestanite sa đubrenjem sredinom decembra. Zalivajte i tretirajte svoju biljku onako kako ste to učinili kada ste je prvi put doneli kući u cvetu. Ako je sve prošlo kako treba, trebalo bi da se ponovo procveta i da bude spremna za početak procesa iznova.
Uobičajeni problemi sa božićnim zvezdama
Dok se brinete za vašu božićnu zvezdu da bi ponovo procvetala, morate da pazite na probleme sa truljenjem lišća i korena.
Probleme možete prepoznati kada vidite sledeće znakove.
- Listovi postaju žuti
- Listovi će potpuno požuteti ili će razviti žutu boju oko žila donjih listova ako je biljka pod stresom.
Postoji mnogo razloga za žutilo lišća:
- Biljka ne dobija dovoljno magnezijuma.
- Biljka ne dobija dovoljno molibdena i potreban joj je pH tla iznad 5,5.
- Biljka se previše gnoji.
- Pepelnica počinje da se formira na lišću i treba joj fungicid.
- Mešavina za sađenje je previše kisela.
- Biljka je zalivana pri slabom osvetljenju i niskim temperaturama.
- Ako lišće ima male mrlje sa žutim oreolima, biljka ima gljivice, što zahteva primenu fungicida.
Stabljike i lišće postaju smeđe
Na biljci se pojavljuju smeđe mrlje na različitim mestima ako ima rak, čemu se može pomoći uklanjanjem zahvaćenih delova božićne zvezde. Stabljike će postati smeđe ili crne ako biljka ima trulež korena. Uklonite zaražene delove biljke i pokušajte da presadite preostale zdravije delove u čisto tlo i očistite saksije pomoću sterilnih baštenskih alata. Nanesite fungicid na biljku radi zaštite.
Opadanje lišća
Kada božićna zvezda odbacuje lišće, to obično ne donosi dobre vesti i može dovesti do smrti biljke. To znači da božićna zvezda ima ozbiljne probleme ili ozbiljnu trulež korena zbog nedovoljno zalivanja, prekomernog zalivanja ili prekomernog đubrenja. Ako neki listovi opadaju, biljci će možda trebati i malo više svetlosti.