Kako skinuti gel lak sa noktiju – najbolji trikovi sa i bez acetona!

Sadržaj
Kako skinuti gel lak sa noktiju

Svedoci smo da kozmetičarke koje se bave izlivanjem noktiju imaju danas posla više nego ikada. Kada želite da zakažete termin kod popularno nazvanih “noktarki” može se desiti da čekate više nedelja do prvog upražnjenog mesta. To može biti prilično nezgodno ako je potrebno odmah skinuti gel lak sa noktiju i zameniti ga nekom drugom bojom.

Iskušenje da na silu uklonite gel lak je obično prvo „rešenje“ koje većini žena pada na pamet. To je snažan poriv – ali pokušajte da mu se oduprete. Ako nasilno skinete gel lak sa noktiju, sa njim ćete skinuti i slojeve nokta, čime ćete ih oštetiti i učiniti podložnim listanju i lomljenju. 

Dobra vest je da znamo način kako skinuti gel lak kod kuće, bez odlaska u salon — i bez oštećenja noktiju. Najbolji način za bezbedno uklanjanje gel laka sa noktiju zahteva malo vremena i strpljenja, ali će pomoći da vaši nokti ostanu u dobrom stanju.

U nastavku vam donosimo par metoda koje su se pokazale kao najefikasnije za uklanjanje gel laka sa noktiju kod kuće. Za neke od njih osnovni sastojak je aceton, dok su druge bez acetona. Javite nam u komentarima koje su vam se najviše dopale!

Kako skinuti gel lak acetonom?

Najlakši i najbrži način kako skinuti gel lak kod kuće je da koristite kuglice vate natopljene acetonom umotane u plastičnu foliju, a zatim ostružete ostatke laka turpijom.

Imajte na umu da će svaka marka gel laka za nokte zahtevati drugu dužinu namakanja noktiju – neki će se skinuti brže, a neki znatno sporije. Zato je najbolje da ne započinjete proces uklanjanja gel laka za nokte ako ste u žurbi.

Korak 1: Zaštitite zanoktice

Aceton, koji će vam u većini slučajeva trebati da uklonite gel lak, može ozbiljno da isuši nokte i zanoktice, lišavajući kožu njenih prirodnih ulja, zbog čega bi trebalo da pokušate da ih zaštitite što je više moguće. Pre nego što potopite nokte u aceton zaštitite okolna područja uljem za zanoktice. Ukoliko nemate ulje, upotrebite vazelin. Odradiće odlično zaštitnu ulogu.

Korak 2: Olabavite gornji sloj gel laka grubom turpijom za nokte

Gel završni premaz je čvrst, skoro nepropustan sloj koji zatvara boju na mestu – zato gel manikir može da traje nedeljama umesto danima. Grebanje površine grubom turpijom za nokte pomoći će acetonu da prodre bez problema. Prilikom turpijanja, primenite lagan i paralelan pritisak, što će vam pomoći da izbegnete grebanje ploče nokta ispod.

Korak 3: Natopite nokte acetonom koristeći kuglice vate i plastičnu foliju

Aceton je jači i efikasniji od sredstva za uklanjanje laka za nokte bez acetona, što ga čini upravo onim što vam je potrebno za uklanjanje gel laka za nokte. Namočite malo vate acetonom, a zatim je učvrstite na noktima tako što ćete svaki prst omotati običnom plastičnom folijom. Folija zadržava toplotu kako bi pomogla gelu da se brže rastopi. Ako nemate plastičnu možete koristiti i aluminijumsku foliju.

Formule gel laka se razlikuju po jačini, tako da vreme čekanja može biti od 10 do 20 minuta. Proces će trajati oko 10 minuta za mekši gel lak, a može trajati duže što je gel tvrđi (lakovi koji se koriste za proširenje i jačanje noktiju su obično tvrđi). Ako ne dobijete željeni rezultat iz prve, ponovo umotajte nokte i namačite ih još neko vreme.  

Ako uklanjate gel lak kod kuće najbolje je da radite jednu po jednu ruku. Počnite sa dominantnom rukom, kako biste prvo završili najteži deo posla. Dakle, ako ste levoruki, počnite da namačite nokte na levoj ruci, a onda će vam desna ruka biti dečija igra. To je mala promena, ali čini ogromnu razliku.

Korak 4: Nežno ostružite slojeve i ponovo natopite ako je potrebno

kako skinuti gel lak
Nakon namakanja uklonite gel lak drvenim štapićem ili turpijom za nokte (shutterstock.com)

Kada acetonu date vremena da deluje, uklonite foliju i vatu, a zatim uzmite turpiju (ili štapić za zanoktice) i nastavite da nežno stružete slojeve, kako biste bezbedno uklonili gel lak sa noktiju. Ako ste dovoljno dugo namakali, prvih nekoliko slojeva će početi lako da se gule.

Ako naiđete na otpornije slojeve, moraćete da ih olabavite još jednim namakanjem u acetonu. Ponavljajte metodu namakanja i struganja dok bezbedno ne uklonite svu boju, uključujući i osnovni premaz.

Korak 5: Operite i hidrirajte

Nakon što završite sa namakanjem u acetonu, želite da budete sigurni da ste ga temeljno isprali. Nakon što dobro operete ruke nanesite ulje za zanoktice ili vazelin. Takođe, ​​nanesite bogatu hidratantnu kremu za ruke koja sadrži ovlaživače, emolijense i/ili okluzivne supstance. Vratiće koži i noktima vlagu koju je aceton odneo sa sobom.

Humektanti, kao što su hijaluronska kiselina i glicerin, su supstance koje vezuju vodu u samom spoljašnjem sloju kože i mogu pomoći u zadržavanju vlage u koži. Emolijensi, koji su hranljivi sastojci na bazi masti ili ulja (poput skvalana ili ceramida) pomažu da se osigura da koža ne gubi vlagu, a takođe pomažu u omekšavanju i glatkoj teksturi kože. Okluzivna sredstva – koja uključuju sastojke poput nafte, pčelinjeg voska i lanolina – fizički blokiraju gubitak vode iz kože.

Kako skinuti gel lak bez acetona?

Ako imate osetljivu kožu ili su vam nokti slabi i krhki česta upotreba acetona može iritirati vašu kožu i nokte. Aceton uklanja masnoću sa kože i može doprineti isušivanju, što može dovesti do problema sa kvalitetom kože i noktiju. Najbolje rešenje je da štedljivo koristite sredstvo za skidanje laka na bazi acetona (srećom, gel manikir dugo traje, tako da nećete morati da skidate gel lak za nokte prečesto) i nakon toga dobro hidrirate ruke.

Ako imate posebno osetljivu kožu i/ili imate suve, lomljive nokte, pametno je da koristite formule za uklanjanje laka za nokte koje ne sadrže aceton, kad god je to moguće. U poređenju sa acetonom, biće duže čekanje da se upije gel lak ali sredstvo za uklanjanje bez acetona može biti manje iritirajuće za vašu kožu.

Da li je moguće ukloniti gel lak sirćem?

Iako su sirće i soda bikarbona uobičajeni kućni “lekovi” za sve, nisu efikasni u uklanjanju gel laka sa noktiju. Sirće će isušiti vašu kožu i nokte, ali njegov hemijski sastav ne razgrađuje ni obične lakove, kao ni gel lak, stoga nemojte bespotrebno izlagati kožu ovoj agresivnoj fsupstanci.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...