Zapušavanje odvoda u kadi nakon tuširanja ili pranja kose, ne bi trebalo da se ponavlja suviše često. Postoji nekoliko načina da se ova situacija izbegne te da nakon kupanja imate čisto i pregledno kupatilo. U redovima koji slede navešćemo najjednostavnija rešenja koja vam mogu pomoći da sprečite poplavu u kupatilu posle svake upotrebe tuša.
Šta je uzrok zagušenja?
Naravno, pre svega bi bilo poželjno da se upoznate sa potencijalnim uzrocima zagušenja kade, kako biste ih uspešno izbegli te sveli na najmanju moguću meru. Najčešće su to:
- Kosa – Često ne primećujemo koliko nam kose opadne u toku kupanja, a upravo ona najčešće dovodi do površinskih zagušenja odvoda kade. Kada se nakupi u velikoj meri, kosa čak može da napravi i dubinsko zagušenje.
- Kozmetika – Većina kozmetičkih sredstava koje koristimo u nekoj meri završe u našim odvodima, bilo u kadi, lavabou ili sudoperi. Tim putem se može stvoriti nekoliko jakih čepova.
- Mineralne naslage -Kamenac ili drugi mineralni depoziti mogu prouzrokovati zapušenje odvoda kade.
Naša je obaveza da redovno čistimo odvode nakon upotrebe tuša, kako ne bi došlo do ozbiljnijih zagušenja. Ukoliko ne budete redovno čistili za sobom i time prouzrokujete zagušenje, svakako vredi napomenuti da ćete na raspolaganju imati profesionalne vodoinstalatere koji će sa specijalnim mašinama rešiti sve vaše probleme.
Redovno servisirajte odvode
U slučaju da ne vršite redovni servis vodoinstalaterskih instalacija, otpušavanje kade vrlo lako može postati vaš svakodnevni posao. Vaš vodoinstalater bi trebalo da minimalno jednom godišnje pregleda sve instalacije i odvode, kako bi utvrdio da li na nekim mestima ima zagušenja ili manjih čepova u stvaranju.
Redovan servis je posebno važan u poslovnim objektima, u kojima se koriste tuš kabine ili kade. Tu pre svega mislimo na apartmane, teretane, hotelske komplekse ii sportske centre, gde tuš kabine koristi veliki broj ljudi. Pravna lica imaju zakonsku obavezu da rade redovan servis odvoda, za razliku od privatnih lica koja mogu da izaberu kada će raditi održavanje. Nažalost je najčešće to onda, kada već dođe do zagušenja.
Kako da izbegnete otpušavanje tuš kabine?
Najbolji način za rešavanje problema, jeste saseći ga u korenu. Razmišljajte preventivno i radite redovne servise, jer tim putem do stvaranja čepova u kanalizaciji ni ne može doći. Ukoliko ne budete vodili računa i do zagušenja ipak dođe, postoji nekoliko načina na koji ovaj problem može da se reši.
Montirajte kvalitetnu tuš kabinu
Nekvalitetna tuš kabina ili pak kada se neretko ispostavi glavnim krivcem za nered u kupatilu. Nakon nekog vremena, jeftine kade i tuš kabine nezavidnog kvaliteta mogu početi da popuštaju vodu, koja daljim razlivanjem može napraviti haos po kupatilu. Ukoliko kupujete gotovu tuš kabinu, potrebno je da ona bude adekvatno montirana, a ako pak imate stakleni paravan, najbolje rešenje je da ga postavite na zid, kako bi sprečili da se voda razliva.
Koristite kvalitetne preparate za kosu
Nekvalitetni preparati za kosu neretko znaju biti suviše masni, što nadalje može direktno uticati na zagušenje odvoda kade. Iako se tako nešto ne dešava baš svakog dana, svakako ističemo da upotreba masnih proizvoda za kosu prilikom kupanja spletom okolnosti takođe može dovesti i do telesnih povreda, zbog čega bi ih trebalo izbegavati. U najgorem slučaju može doći do još veće poplave, kada će otpušavanje kade biti obavezno.
Važan je kvalitetan sifon
Kada je u pitanju sprovođenje otpadnih voda u kanalizaciju, sifon je jedan od najvažnijih elemenata. Silikonski sifon sprečava curenje vode ispod tuša ili kade, zbog čega je izuzetno važno da bude pravilno postavljen. Preporuka je uzimati najkvalitetnije (ne nužno i najskuplje) sifone.
Silikonske trake za sprečavanje poplave
Na tržištu možete naići na pregršt pomoćnih sredstava koji sprečavaju zagušenje glavnog odvoda u kupatilu. Jedne od takvih su i silikonske trake, koje se postavljaju duž ivica tuš kabine ili kade, čime sprečavaju dovod vode. Sa ispravno montiranim trakama vam otpušavanje tuš kabine najverovatnije neće ni trebati.
Održavajte kupatilo suvim i čistim
Kako god okrenete, nakon svakog tuširanja nastaje ili veći, ili manji nered – zbog čega je upravo jako važno da redovno održavate vaše kupatilo. Vaša je obaveza da uklonite prljav veš iz veš mašine ili sa poda, očistite kadu ili tuš kabinu te pokupite vodu koja se potencijalno proširila izvan granica tuša.
Ručno otpušavanje tuš kabine
Ručno otpušavanje tuš kabine ili bilo kog drugog odvoda u kupatilu podrazumeva probijanje nastalih čepova uz pomoć ručnih alata ili pak recepata. Kada je reč o alatima, žice, klešta vakuum gume, spirale te četke za odgušenje mogu biti izuzetno korisni predmeti. Što se tiče recepata, rastvori od prirodnih sastojaka (najčešće sode bikarbone, sirća i soli) uglavnom daju poztivne rezultate. U tom slučaju, sve što je potrebno jeste da sačekate nekoliko sati da rastvor odstoji, te da nakon toga pustite vodu da teče. Ukoliko se voda i dalje zadržava, to znači da je zagušenje jače od pretpostavljenog i da će vam biti potrebna profesionalna pomoć. Naravno, kako biste uočili promene, pre svega bi trebalo da očistite tuš kabinu od prljavštine i pokupite svu vodu iz nje. Takođe vredi istaći da na internetu svakako postoji još nekoliko rastvora sa kojima možete da probate da otpušite tuš kabinu. Na vama je da sve to do tančina pretražite.
U većini slučajeva, ručno odgušenje je samo pomoćni način koji može biti dobar za održavanje odvoda i eliminisanje površinskih čepova, dok je za dubinsko otpušavanje tuš kabine ipak potrebno mašinsko odgušenje i profesionalna pomoć vodoinstalatera.
Mašinsko otpušavanje tuš kabine
Mašinsko otpušavanje tuš kabine podrazumeva upotrebu profesionalnih mašina za odgušenje. Ovim putem, cevi se detaljno ispiraju od svih naslaga kose, masnoće, prljavštine, kamenca ili ostataka kozmetičkih sredstava začepljenih tokom tuširanja. Ipak, svakako je važno napomenuti da ne morate vi nužno biti dirketni krivac za nastanak ovog problema. Uzroci zagušenja tuš kabine, primera radi, takođe mogu biti u vezi i sa zagušenjem u vertilkali zgrade.
Bilo kako bilo, vodoinstalater će posetiti vaš stan te uraditi dijagnostiku zagušenja. Pri tom postupku se ponekad (ako je reč o dubinskim zagušenjima) mogu koristiti i specijalizovane kamere koje snimaju cevi radi otkrivanja tačnog mesta zagušenja. Kada se uradi dijagnostika prelazi se na konkretnu realizaciju odgušenja odvoda, koja bi za rezultat trebalo da donese čistu i prohodnu tuš kabinu, ostavljajući kupatilo bez poplave nakon tuširanja.