Dok nam kod odraslih štucanje deluje potpuno normalno i uobičajeno, ne možemo a da se ne zabrinemo i ne zapitamo zašto se javlja štucanje kod beba – zašto beba štuca?
Od gugutanja do zevanja, bebe rade najslađe stvari, ali ponekad je teško znati da li je to što rade normalan deo razvoja. Kada vaše dete štuca, to može zvučati slatko, ali možda se pitate – da li je to normalno? Zašto beba štuca?
Kratak odgovor je da, štucanje kod beba je normalno. Štucanje bebe i novorođenčeta je potpuno bezopasno i samo je jedan znak bebinog rasta i razvoja. Štucanje, koje se javlja u gastrointestinalnom traktu, skoro nikada ne ukazuje na problem kod novorođenčadi ili odojčadi.
Ipak, ova pojava može da bude uznemirujuća za roditelje. Pitate se kako zaustaviti štucanje kod beba? Čitajte dalje da biste saznali moguće uzroke i koliko dugo epizode mogu da traju – plus, kako zaustaviti štucanje kod beba ili, još bolje, sprečiti ga u potpunosti.
Zašto bebe štucaju?
Kao i kod odraslih, štucanje kod beba je uzrokovano grčevima bebine sićušne dijafragme koja se razvija, velikog mišića koji prolazi preko dna grudnog koša i kreće se gore-dole dok dišemo. Iako niko sa sigurnošću ne zna zašto štucamo (izgleda da to nema očiglednu, korisnu svrhu), ove grčeve mogu izazvati mnoge stvari.
Često štucanje kod beba najčešće je uzrokovano preteranim hranjenjem, prebrzim jelom ili gutanjem puno vazduha. Svaka od ovih stvari može dovesti do nadimanja stomaka. Kada se stomak rasteže, on zapravo gura dijafragmu, što izaziva grč, i voila – beba štuca! Vrlo je uobičajeno da se štucanje kod beba pojavi nakon ili čak tokom hranjenja.
Ako beba počne da štuca dok pokušavate da ponudite još da sisa ili još mleka iz flašice, smatrajte to nagoveštajem da odahnete. Neki stručnjaci veruju da štucanje kod beba može biti rezultat toga što se hrana i kiselina dižu iz želuca kada je beba sita. Štucanje kod beba takođe može biti povezano sa prejedanjem ili prebrzim jelom. U tom cilju, možda ćete moći da sprečite štucanje tako što ćete bebu polako hraniti i praviti pauze za podrigivanje.
Štucanje kod beba može biti i posledica naglih promena temperature stomaka. Recimo, date bebi malo hladnog mleka, a zatim je nekoliko minuta kasnije nahranite toplim pirinčanim žitaricama. Ova kombinacija može izazvati štucanje kod beba.
Pored okidača vezanih za hranjenje, s vremena na vreme, slučaj stalnog štucanja bebe ili novorođenčeta može biti uzrokovan nečim sasvim drugim. Krivac je obično gastroezofagealni refluks, ili GER kako se često naziva. Kada beba pati od gastroezofagealnog refluksa, delimično svarena hrana i kiseli sokovi iz želuca se vraćaju u jednjak, izazivajući peckanje i nelagodnost. Pošto jednjak prolazi kroz dijafragmu, može se iritirati i dovesti do štucanja kod beba. Zvuči intenzivno, ali prilično je uobičajeno i ne stvara uvek probleme za bebe.
Važno je napomenuti da štucanje samo po sebi nije znak refluksa. Evo nekih drugih tragova na koje treba obratiti pažnju, a to bi moglo značiti GER:
- Beba češće plače
- Beba preterano savija leđa tokom ili posle redovnog hranjenja
- Beba bljucka više nego normalno
Ako primetite nekoliko od ovih simptoma i sumnjate da štucanje bebe ili novorođenčeta može biti posledica gastroezofagealnog refluksa, razgovarajte sa pedijatrom. Dobra vest je da se stanje lako leči.
Koliko dugo traje štucanje kod beba?
Bebe mogu štucati više puta dnevno, a epizode mogu trajati 10 minuta ili duže. Kao opšte pravilo, ako se beba ponaša srećno i ne deluje da joj je neprijatno, štucanje nije razlog za zabrinutost. Iako štucanje može izazvati zabrinutost kod novopečenih roditelja, ono obično nestane nakon nekoliko minuta. Možete samo da sačekate da prođe i dozvolite da se štucanje samo reši. Ako štucanje potraje i čini se da izaziva uznemirenost bebe, pozovite pedijatra da otkrije uzrok.
Možete li spustiti bebu koja štuca?
U većini slučajeva, sasvim je u redu staviti bebu na leđa kada štuca; ti mali grčevi dijafragme ne ometaju disanje tako da nema fizičkog ili medicinskog razloga da ne. Naravno, kao što znate, štucanje može biti dosadna smetnja, a bebi štucanje može biti ometajuće ili blago neugodno, u kom slučaju ćete možda želeti da je držite uspravno dok štucanje ne prestane.
Međutim, bebe koje štucaju kao rezultat refluksa mogu biti sklone povraćanju; ako izgleda da vaše dete ima bolnu GER epizodu, pokušajte da ga držite uspravno. Uvek je najbolje da se konsultujete sa lekarom ako ste zabrinuti.
Kako zaustaviti štucanje kod beba?
Sada kada znate zašto beba štuca, verovatno se pitate kako zaustaviti štucanje kod beba? Čak i ako je štucanje kod beba skoro uvek bezopasno, normalno je da želite da vaše dete dobije olakšanje od tih neprestanih grčeva.
Generalno, ako se čini da je štucanje bebe ili novorođenčeta povezano sa prekomernim hranjenjem, nadimanjem stomaka ili refluksom, možete pomoći u ublažavanju štucanja tako što ćete bebu hraniti manjim količinama češće i ne zaboravite da često podrignete bebu.
Kako zaustaviti štucanje kod dojenih beba?
Kada bebi nudite dojku, vodite računa o ovim savetima koji će vam pomoći da obuzdate štucanje:
- Podrignite bebu dok prelazite sa jedne dojke na drugu.
- Ako se čini da je gutanje vazduha glavni problem, dobra je ideja da ponovo procenite kako beba sisa. Uverite se da su bebine usne zapečaćene oko areole vaše dojke, a ne samo bradavice.
Kako zaustaviti štucanje beba kod beba koje se hrane na flašicu?
Evo kako da se rešite štucanja kod beba koje se hrane na flašicu:
- Prekinite hranjenje kada dođete do pola flašice da biste podrignuli bebu, a zatim završite hranjenje nakon pauze od 5 do 10 minuta. Završetak hranjenja dok je beba opuštena zapravo može da prekine štucanje.
- Pokušajte da premestite bocu tako da vazduh ne bude blizu cucle, već na dnu boce.
Generalni saveti za zaustavljanje štucanja
Bez obzira da li bebi dajete flašicu ili dojku, ovi saveti vam mogu pomoći da zaustavite štucanje bebe:
- Držite bebu uspravno 20 do 30 minuta nakon svakog hranjenja.
- Ako se ne može identifikovati uzrok štucanja, trljanje bebinih leđa ili ljuljanje takođe može pomoći.
Šta ne treba da radite kada beba štuca?
Iako postoji nekoliko načina da pokušate da zaustavite štucanje kod beba, postoji nekoliko stvari koje treba izbegavati u potpunosti:
- Nikada nemojte plašiti bebu da biste se izborili sa štucanjem!
- Ne stavljajte bebi mokru krpu na čelo, to takođe ne pomaže.
- Zadržavanje daha je jedan lek koji se nikada ne sme koristiti na bebi. Opasno je.
Kako sprečiti štucanje kod beba?
Ako se štucanje kod vaše bebe redovno javlja, isprobajte nekoliko trikova kako biste sprečili da beba štuca. Iako ne postoji garantovan način da se spreči štucanje, evo nekoliko saveta za prevenciju koje treba imati na umu:
- Ključ za sprečavanje štucanja kod beba je izbegavanje preteranog hranjenja. Pravite pauze tokom hranjenja da biste podrignuli bebu, tako da se stomak ne napuni previše, prebrzo.
- Za bebe koje se hrane na flašicu, obavezno prevrnite flašicu tokom hranjenja kako biste ograničili količinu vazduha koja beba proguta.
- Držanje bebe nekoliko minuta nakon hranjenja pre nego što je spusti može pomoći u sprečavanju štucanja, jer način na koji bebu postavljate može uticati na bilo kakav refluks.
Štucanje kod beba se ređe dešava kako deca sazrevaju. Obično se do 6 meseci štucanje malo smanji, ali nije zabrinjavajuće ako, recimo, beba od 9 meseci i dalje štuca.
Na kraju dana, zapamtite da štucanje bebe ili novorođenčeta retko predstavlja razlog za zabrinutost. Štucanje je veoma česta, benigna pojava kod novorođenčadi. Možete da isprobate ove metode ili samo sačekajte – štucanje je normalno i proći će samo od sebe u većini slučajeva.
Da, neke bebe su samo sklone čestom štucanju; u stvari, mnogo beba štuca i u materici! (Ako ste ikada osetili da vam stomak skače u ritmičkom obrascu, verovatno je krivac bilo štucanje kod beba!) Štucanje može biti manji poremećaj, ali to ne znači da je štetno. Ipak, ako beba ne prestane da štuca posle dužeg vremenskog perioda, ne oklevajte da kontaktirate svog pedijatra. U međuvremenu, ako vaše dete ima povremene epizode štucanja, pokušajte da manje brinete i uživajte u ovom slatkom zvuku dok traje…