Želja za novom poslovnom prilikom je veoma česta pojava, a javlja se iz najrazličitijih razloga. Bilo da se radi o nepovoljnim radnim uslovima, neskladnom timu ili jednostavno imate utisak da stagnirate i želite nove izazove u karijeri, čeka vas dugotrajan proces u koji morate investirati mnoštvo strpljenja i vremena. Na prvi pogled ćete imati utisak da je lakše tražiti posao dok ste nezaposleni, međutim, situacija je ipak malo drugačija.
Mnogi su mišljenja da će veće šanse za zaposlenjem imati osobe koje već jesu u radnom odnosu, a mi ćemo se potruditi da razotkrijemo zašto postoji mala prednost na njihovoj strani.
Potencijalni poslodavci i njihov utisak
Kada konkurišete za posao, kompanija koja zapošljava će se prvo fokusirati na vašu radnu biografiju i detaljno analizirati prethodna iskustva. Praznina u CV-u, odnosno period bez radnog angažmana može uneti sumnju i i nesigurnost kod potencijalnog poslodavca i otvoriti pitanja o vašoj kompetenciji i motivaciji. Ono o čemu rekruteri razmišljaju kada se susretnu sa kandidatima koji određeni vremenski period nisu zaposleni, jeste da su nezaposleni jer su možda frustrirani poslom, nedovoljno motivisani i organizovani, nezahvalni za saradnju. Zato bolji utisak tokom potrage za poslom ostavljaju kandidati koji su radno angažovani. Takođe, imaćete prednost kada je pregovaranje u pitanju, jer vam posao zapravo nije toliko neophodan, budući da već imate zaposlenje.
Bolja umreženost
Imati posao znači biti okružen kolegama i klijentima, a radna atmosfera je daleko korisnija za novu poslovnu priliku od sedenja kod kuće. Na radnom mestu ste u svakodnevnom kontaktu sa ljudima koji će možda znati za kompanije koje trenutno nude primamljiv posao, a Beograd može biti savršen grad za istraživanje tržišta rada. Klijenti sa kojima sarađujete mogu biti korisni izvori i ukazati vam na iznenadno upražnjeno mesto u njihovoj firmi. Budite umreženi i osluškujte dešavanja u vašem okruženju, možda vam je novi posao iz snova nadohvat ruke.
Više samopouzdanja
Činjenica je da se osobe koje se suočavaju sa nezaposlenošću nose sa nizom negativnih emocija i loših osećanja. Nesigurnost, tuga, anksioznost i apatija utiču na sveopšte čovekovo funkcionisanje i dovode do gubitka samopouzdanja. A znamo da je samopouzdanje jedno od glavnih oružja kada je u pitanju traženje posla i generalno karijera. Kada na intervju za posao idete pod manjim pritiskom, ostavićete bolji utisak na poslodavca, a ishod će zasigurno biti pozitivniji.
Važno je biti u toku
Ukoliko ste već duži vremenski period nezaposleni, predstoji vam teži put od onih koji su već u poslovnim vodama. Ovde pre svega mislimo na upućenost u svet biznisa i praćenje trendova u poslovnoj sferi, kao i na polju modernih tehnologija koje se svakodnevno koriste u svim industrijama. Profesionalne veštine se moraju neprestano usavršavati i obogaćivati, stoga ne smemo dozvoliti da stagniramo, a posebno ne u današnje vreme kada je tržište rada toliko konkurentno.
Izbeći ćete izazovna pitanja
Kada govorimo o intervjuu za posao, kao važnoj tački tokom procesa zaposlenja, radno angažovana osoba može biti u boljoj poziciji prilikom odgovaranja na izazovna pitanja. Rekruteri će biti zainteresovani da čuju nešto o vašem prethodnom radnom iskustvu i šta je dovelo do otkaza, a kao zaposleno lice vešto ćete izbeći ovo pitanje. Dovoljno će biti da kažete kako želite nove izazove u vašoj karijeri, a trenutno radno mesto ne može to da vam ponudi. Tako ćete ostaviti utisak ambicioznog i visoko motivisanog kandidata, koji će vam omogućiti da prođete u uži krug i budete među favoritima za posao.
Ukoliko se javi i najmanja želja za promenom posla, usled nezadovoljstva trenutnim radnim uslovima i okruženjem, ili jednostavno manjkom poslovnih izazova, počnite polako da se raspitujete o aktuelnim pozicijama i unesite pozitivne promene u vašu karijeru.