Vaša kosa trpi veliko opterećenje. Nekada ne stižete da je operete i nanosite šampone za suvo pranje. Koristite više proizvoda za stilizovanje, farbate kosu od najsvetlije plave do ponoćno crne nijanse, itd. Redovna rutina šamponiranja i regeneratora ponekad nije dovoljna da dobijete sjajne rezultate – zdravu i snažnu kosu. Tu dolazi dubinsko čišćenje.
Ali šta tačno znači dubinsko pranje kose?
U nastavku vam donosimo informacije o dubinskom pranju kose – šta je, kako da znate da li vam je potrebno, koliko često i kako da ga uradite sami kod kuće.
Šta je dubinsko pranje kose?
Dubinsko pranje kose je tretman za kosu koji pilingom odstranjuje mrtve ćelije kože sa vlasišta. Na taj način se razbijaju nakupine na koži glave i kose, kako bi se sprečile stvari kao što su perut, svrab vlasišta, opadanje i lomljenje kose.
Dubinsko pranje na kraju priprema vašu kosu da bolje apsorbuje sastojke i prednosti vaših drugih proizvoda za kosu i daje vam sveukupno zdraviju i sjajniju kosu.
Vaša kosa bi nakon dubinskog pranja trebalo da blista. Prirodni sjaj vaše kose će biti otkriven, a vaše vlasište bi trebalo da bude izuzetno čisto.
Iako sve to u teoriji zvuči odlično, da li je ovaj dodatni korak neophodan? Hajde da saznamo.
Šta podrazumeva dubinsko pranje kose?
Dubinsko pranje kose je više od uobičajenog šampona za čišćenje kose i vlasišta. Dok redovno pranje kose uklanja prljavštinu i višak ulja, ono i dalje mogu doprineti nakupljanju proizvoda, umesto da ih razgrađuje kao što to čini dubinsko pranje kose. Redovno pranje takođe ne daje koži glave onakvu negu koja mu je potrebna za optimalno zdravlje i performanse.
Tretman dubinskog pranja uključuje piling, čišćenje i hidrataciju kose i vlasišta. Proces pilinga uklanja mrtve ćelije kože i nakupljanje prljavštine, ulja i proizvoda sa kože tako da ne ostaje na koži i ne začepljuje pore. Proces čišćenja uklanja ostatke proizvoda koji se još uvek lepe za pramenove. Proces hidratacije zadržava vlagu tako da se vaša kosa ne isuši.
Ova vrsta tretmana se obično nanosi umesto standardnog šamponiranja. Preporučuje se da šampon za dubinsko pranje nanesete na mokru kosu, jer će to omogućiti da se kutikule kose podignu. Na taj način će tretman prodreti ispod površine kutikule, duboko u vlas. Zatim nastavite sa uobičajenom rutinom pranja kose.
Koliko često treba dubinski prati kosu?
Koliko često ćete raditi dubinsko pranje zavisi od toga koliko često inače perete kosu. Dubinsko čišćenje kose preporučuje se jednom ili dva puta mesečno – ili otprilike na svakih pet do sedam pranja. Međutim, ne želite ni da preterujete sa dubinskim pranjem, jer može da skine prirodna ulja sa vaše kose i učini je sklonijom lomljenju.
Kako da znate da li je vašoj kosi potrebno dubinsko čišćenje?
Tretman dubinskog pranja je uvek koristan ako želite da održite kosu zdravom. Dubinsko pranje je pravi izbor za vas ako često koristite teške proizvode za stilizovanje ili živite u zagađenom području gde voda može izazvati nakupljanje minerala, što može dovesti do promene boje kose.
Nakupljanje proizvoda na koži glave se dešava svima, a dubinsko pranje kose će se pobrinuti da vlasište nije puno mrtvih ćelija kože i ostataka. Na taj način će pomoći u sprečavanju stanja kože glave kao što su suvoća, perut ili psorijaza. Ovaj tretman obezbeđuje duboko čišćenje, otčepljuje pore i promoviše zdrav rast kose.
Osobe sa tanjom, ravnom kosom, treba da vrše dubinsko čišćenje češće jer je nakupljanje proizvoda vidljivije na tankoj nego gustoj kosi sa debelom dlakom. Gušća i prirodnija kovrdžava kosa ima tendenciju da bude podložnija isušivanju i trebalo bi je ređe prati, da bi se očuvala vlaga. Iako je tretman za dubinsko čišćenje kose namenjen svim tipovima kose, uvek je preporučljivo da proverite formulaciju, da biste bili sigurni da je bezbedna za upotrebu za vašu specifičnu teksturu i potrebe kose.
Kako dubinski oprati kosu kod kuće?
Umesto da samo nanesete proizvode, zaista ih umasirajte u kožu glave. Ovo može pomoći u poboljšanju protoka krvi, pomoći prirodnom procesu rasta kose i poboljšanju opšteg stanja vaše kose. Uzmite četku i nežno izmasirajte kožu glave. Na taj način ćete pomoći u uklanjanju nakupljenog viška kože i uklanjanju ostataka ili peruti.
Umasirajte tretman sa uljem na kožu glave, ostavite da deluje potrebno vreme, a zatim isperite da biste otkrili čistu kožu glave i kosu. (Napomena – izbegavajte tretmane ulja ako je vaša kosa plava i masna, jer su ulja za kosu sklonija nakupljanju).
Nakon toga nanesite sopstveni „uradi sam“ šampon od sode bikarbone na kosu:
Pomešajte 1 deo sode bikarbone i 3 dela mlake vode da napravite pastu koju ćete zatim naneti na mokru kosu. Utrljajte dobijenu pastu od 1 do 3 minute. Isperite kosu jabukovim sirćetom.
Sipajte par kašika jabukovog sirćeta u vodu, a zatim prelijte preko kose i kože glave. Ne treba da dodatno ispirate kosu nakon ispiranja jabukovim sirćetom.