Zašto mačka prede kada je mazimo?

Sadržaj
zasto macka prede kada je mazimo

Mačke imaju razne načine oglašavanja: one mjauču, sikću i negoduju režanjem. Ponekad čak i brbljaju proizvodeći zvuke koje je nemoguće identifikovati. Ipak, pored mjaukanja predenje je jedan od najčešćih načina na koji se izražavaju. Predenje mački je jedna od njihovih uobičajenih vokalizacija, ali ipak njegovo značenje i razlozi su mnogo kompleksniji nego što se čini. Razumevanje zašto vaša mačka prede može vam omogućiti da sa njom uspostavite bolju komunikaciju i ostvarite dublju vezu.

Mačke počinju da predu kada napune svega nekoliko dana starosti, što pomaže njihovim majkama da ih lociraju kada dođe vreme za hranjenje. To može da potraje, pa imamo slučajeve odraslih mačaka koje predu dok jedu ili na ovaj način signaliziraju svojim vlasnicima da je došlo vreme za večeru.

Neke mačke će ispuštati glasne vibracije dok istražuju za njih nepoznate predele i okruženja, a ovaj zvuk se javlja i kada su prestrašene ili proživljavaju stresne događaje.

Kako mačka prede?

Mačke predu koristeći mišiće grkljana i dijafragme i dok udišu, i dok izdišu, iako još uvek nije razumljivo kako centralni nervni sistem generiše i kontroliše te kontrakcije. Taksonomi, koji su s početka 19. veka izučavali porodice mačaka, smatrali su da mačke mogu da predu i da riču, te su stoga porodicu mačaka podelili na ove dve linije.

Danas je jasno da većina pripadnika porodice mačaka može da prede, uz nekoliko izuzetaka: lava, leoparda, jaguara, tigra i snežnog leoparda.

Da li mačka prede samo kada je zadovoljna?

Da, mačke predu kada su zadovoljne. Kada su sklupčane na suncu možete čuti blagi potmuli zvuk koji se javlja dok udišu i izdišu. Ako ih u tom momentu dodirnete, osetićete male drhtaje, kao da odašilju talase smirenja.

Predenje je oblik komunikacije, koji je namenjen samo dragim ljudima koji se nalaze u neposrednoj blizini mačke, jer je zvuk niske frekvencije i male jačine da bi ga čuo neko ko je udaljen. Predenje i mnoge druge niskofrekventne vokalizacije kod sisara često su povezane sa pozitivnim socijalnim situacijama, kao što su nega, opuštanje i druženje.

Međutim, ako pretpostavite da mačke predu samo kada su zadovoljne i kada su sve njihove potrebe zadovoljene, pogrešićete. Mačke predu kako bi iskazale i druge emocije i potrebe.

Recimo, ako mačku podignete i čvrsto privijete uz sebe – da li prede zato što je zadovoljna ili zato što je ovaj vaš potez unervozio?

Vaša mačka može biti srećna što vas vidi, gladna ili povređena… a možda samo pokušava da regeneriše svoje kosti. Sve navedeno može da bude razlog što prede.

Iako nikada sa sigurnošću ne možete utvrditi šta mačka pokušava da vam poruči dok prede, istraživanja stručnjaka za životinje, skupa sa razmatranjem situacije u kojoj se nalazite, omogućava vam da pogodite uzrok.

Da li mačka prede kada je srećna?

Vaša mačka deluje opušteno. Možda leži na leđima, poluzatvorenih očiju, mirnog repa. U ovoj situaciji opravdano je pretpostaviti da mačka prede jer je srećna i sve joj je potaman.

FreePik.com

Zvuk koji čujete je zapravo veliki osmeh koji vam vaša krznena loptica daruje.

Da li mačka prede kada je gladna ili joj je nešto potrebno?

Neke mačke predu kada se približava vreme hranjenja. Britanski istraživači su proučavali ponašanje kućnih mački: konkretno zvuk koji ispuštaju kada su gladne i kada im hrana nije na umu. Predenje nije zvučalo isto.

Kada je mačka gladna ona svoje uobičajeno predenje kombinuje sa neprijatnim plačem, koji podseća na zvuk plača bebe. Stručnjaci veruju da mačke ispuštaju ovu kombinaciju zvukova, jer je veća verovatnoća da ćemo kada ih čujemo brže odgovoriti na njihove potrebe. Istraživanja su pokazala da većina ljudi, čak i ako nisu vlasnici mačaka, mogu da razlikuju vrste predenja.

Kako predenje stvara vezu između mladunčeta i majke?

Spomenuli smo da mačići počinju da predu sa svega nekoliko dana. Na taj način šalju signal majkama gde se nalaze, da li su dobro i da li su gladni.

Predenje takođe pomaže mačićima da uspostave vezu sa majkom, dok predenje majke za mačiće zvuči kao uspavanka!

Da li mačka prede kada oseti bol ili je bolesna?

Iako predenje iziskuje energiju, mnoge mačke predu kada su povređene ili osećaju bol. Pitate se zbog čega to čine?

Odgovor je jednostavan: mačka prede kako bi se umirila i utešila, baš kao što mala deca sisaju palac pred spavanje ili kada su uznemirena.

FreePik.com

Brojna istraživanja sugerišu da predenje omogućava mačkama da se osećaju bolju i da se nakon povrede oporave u kraćem vremenskom roku. Niska frekvencija predenja uzrokuje niz srodnih vibracija u njihovom telu koje mogu da:

  • Zaleče kosti i rane
  • Potpomognu izgradnju mišića i tetiva
  • Olakšaju disanje
  • Smanje bol i otoke

Ovo bi moglo da pojasni zašto mačke mogu da prežive padove sa visokih mesta i imaju manje komplikacija nakon operacija, nego, recimo, psi.

Kakav uticaj na ljude ima predenje mačke?

Predenje mačke može da ima pozitivno dejstvo na ljude. Dugoročna studija, koju je sproveo Univerzitetski centar za moždane udare u Minesoti, pokazala je da je manja verovatnoća da će vlasnici mačaka umreti od kardiovaskularnih bolesti, u poređenju sa ljudima koji život ne dele sa mačkama. Neki od naučnika su zastupali tvrdnju da je izlaganje vibracijama niskih frekvencija, koje mačka ispušta dok prede, razlog za ovu tvrdnju.

Zašto moja mačka ne prede?

Svaka mačka prede drugačije i ima drugačiji volumen ovog tipičnog oglašavanja. Neke mačke predu u gotovo potpunoj tišini, a jedini način da ustanovite da predu jeste da dodirnete njihov vrat ili grlo, kako biste osetili vibracije. Ipak, u retkim slučajevima dešava se da mačke uopšte ne predu, a ako se izuzmu povrede glasnih žica, naučnici još uvek pokušavaju da ustanove koji je razlog tome.

Veća je verovatnoća da se divlje mačke neće oglašavati predenjem, što je naučnike navelo na zaključak da majke divljih mačića obeshrabruju predenje svojih mladunaca, kako na taj način ne bi privukli predatore.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...
Kako odabrati psa za stan?

Kako se biraju psi za stan?

Možda mislite da treba da imate ogromnu kuću sa velikim ograđenim otvorenim prostorom da biste mogli da držite psa. Ali istina je da ako živite