Zašto mi kasni menstruacija?

Sadržaj
Zašto mi kasni menstruacija?

Ako ste zabrinuti zbog menstruacije koja kasni, a znate da niste trudni, sigurno se pitate zašto mi kasni menstruacija? Propuštene ili zakasnele menstruacije se dešavaju iz mnogih drugih razloga osim trudnoće. Uobičajeni uzroci mogu se kretati od hormonskih neravnoteža do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Takođe postoje dva perioda u životu žene kada je potpuno normalno da joj menstruacija bude neredovna: kada tek počinje sa menstrualnim ciklusima i kada ulazi u menopauza. Kaku vaše telo prolazi kroz tranziciju, vaš normalni ciklus može postati nepravilan.

Većina žena koje nisu došle do ulaska u menopauzu obično imaju menstruaciju svakih 28 dana. Međutim, zdrav menstrualni ciklus može varirati od svakih 21 do 35 dana. Ako vaša menstruacija ne spada u ove okvire, to može biti zbog jednog od sledećih razloga.

1. Stres

Stres može izbaciti iz ravnoteže vaše hormone, može promeniti vašu dnevnu rutinu, pa čak i uticati na deo vašeg mozga zadužen za regulisanje vaše menstruacije – vaš hipotalamus. Vremenom, stres može dovesti do bolesti ili naglog povećanja ili gubitka težine, a sve to može uticati na vaš menstrualni ciklus.

Ako mislite da vam menstruacija kasni zbog stresa, pokušajte da vežbate tehnike opuštanja i da promenite način života. Ako dodate fizičku aktivnost vašem svakodnevnom životnom režimu, to vam može pomoći da se vratite na pravi put.

2. Mala telesna težina

Žene sa poremećajima u ishrani, kao što je anoreksija nervoza ili bulimija, mogu doživeti izostanke menstruacije. Težina koja je 10% ispod onoga što se smatra normalnim opsegom za vašu visinu može promeniti način na koji vaše telo funkcioniše i zaustaviti ovulaciju. Lečenje vašeg poremećaja ishrane i zdravo povećanje telesne težine može vratiti vaš ciklus u normalu. Žene koje učestvuju u ekstremnim sportovima, poput maratona, takođe mogu prekinuti menstruaciju.

3. Gojaznost

Kao što niska telesna težina može izazvati hormonalne promene, tako i višak kilograma može biti odgovor na pitanje zašto mi kasni menstruacija? Vaš lekar će vam preporučiti plan ishrane i vežbe ako utvrdi da je gojaznost faktor zbog kojeg vaše menstruacije kasne ili izostaju.

Prekomerna telesna težina može biti jedan od uzroka zašto vam kasni menstruacija (freepik.com)

4. Sindrom policističnih jajnika (PCOS)

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je stanje koje uzrokuje da vaše telo proizvodi više muškog hormona androgena. Ciste se javljaju na jajnicima kao rezultat ovog hormonskog disbalansa. Ovo može učiniti ovulaciju nepravilnom ili je potpuno zaustaviti.

Drugi hormoni, poput insulina, takođe mogu izaći iz ravnoteže. To je zbog insulinske rezistencije, koja je povezana sa PCOS. Lečenje PCOS se fokusira na ublažavanje simptoma. Vaš lekar može propisati kontraceptivna sredstva ili druge lekove koji će vam pomoći da regulišete vaš ciklus.

5. Kontraceptivna sredstva

Možda ćete doživeti promenu menstrualnog ciklusa kada uključite ili isključite sredstva za kontrolu rađanja. Kontraceptivna sredstva sadrže hormone estrogen i progestin, koji sprečavaju jajnike da ispuštaju jajašca. Može proći i do šest meseci dok vaš ciklus ne postane ponovo dosledan nakon prestanka uzimanja pilule. Druge vrste kontraceptiva koje se implantiraju ili injektiraju mogu izazvati i propuštene menstruacije.

6. Hronične bolesti

Hronične bolesti poput dijabetesa i celijakije takođe mogu uticati na vaš menstrualni ciklus. Promene šećera u krvi povezane su sa hormonalnim promenama, pa iako je to retko, loše kontrolisan dijabetes može uzrokovati neredovnu menstruaciju.

Celijakija izaziva upalu koja može dovesti do oštećenja tankog creva, što može sprečiti vaše telo da apsorbuje ključne hranljive materije. To može prouzrokovati kašnjenje ili izostanak menstruacije. 

7. Rana peri-menopauza

Većina žena ulazi u menopauzu u dobi od 45 do 55 godine. Smatra se da žene koje razviju simptome oko 40. godine ili ranije imaju ranu peri-menopauzu. To znači da se zalihe jajašaca smanjuju, a rezultat će biti neredovni ciklusi, a zatim i izostanak menstruacije i na kraju kraj menstrualnog ciklusa.

8. Problemi sa štitnom žlezdom

Previše aktivna (hipertireoidizam) ili nedovoljno aktivna (hipotireoidizam) štitna žlezda takođe može biti uzrok zakasnelih ili propuštenih menstruacija. Štitna žlezda reguliše metabolizam vašeg tela, pa može uticati i na nivo polnih hormona. Problemi sa štitnom žlezdom obično se mogu lečiti sintetičkim hormonskim lekovima. Nakon tretmana, menstrualni ciklus će se verovatno vratiti u normalu.

Kada je vreme da posetite vašeg lekara?

Vaš lekar može pravilno da dijagnostikuje razlog zašto vaša menstruacija kasni ili izostaje, a sa lekarom ćete porazgovarati i o mogućim načinima lečenja ovog problema. Zabeležite promene u vašem menstrualnom ciklusu, kao i druge zdravstvene promene, kako biste to pokazali vašem lekaru. To će mu pomoći da postavi dijagnozu.

Ako imate sledeće simptome, odmah se obratite lekaru:

  • Neobično obilno krvarenje
  • Groznica
  • Jak bol u donjem delu stomaka
  • Mučnina i povraćanje
  • Krvarenje koje traje duže od sedam dana
  • Krvarenje nakon što ste već ušli u menopauzu i niste imali menstruaciju godinu dana
Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako otvoriti doo firmu?

Ukoliko ste odlučili da pokrenete sopstveni biznis, najvažniji korak je osnivanje preduzeća i registracija firme u APR. Naravno, pre nego što uđete u celu proceduru

Devojka obavlja dnevnu rutinu nege lica pred okruglim ogledalom
Kako do savršene kože lica?

Postizanje savršene kože lica zahteva posvećenost i pravilnu negu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualan pristup kako bi se postigao blistav i zdrav izgled.

Kako organizovati muziiku za svadbu?

Iza svake ceremonije venčanja kriju se meseci i meseci planiranja, korigovanja, pregovaranja, ali i stresiranja. Jedno od pitanja koje neretko zadaje najveće glavobolje organizatorima svadbe

Pročitajte još...