Zašto se retinol smatra eliksirom mladosti?

Sadržaj
Zašto se retinol smatra eliksirom mladosti?

Retinol je jedan od najpoznatijih sastojaka za negu kože na tržištu. Verzija retinoida bez recepta (OTC), retinoli su derivati ​​vitamina A koji se prvenstveno koriste za lečenje problema starenja, kao i akni.

Međutim, retinoli nisu isti proizvodi kao retinoidi koji se dobijaju na recept, koji su jači. Međutim, retinol je i dalje najjača OTC verzija dostupna u poređenju sa drugim OTC retinoidima kao što su retinaldehid i retinil palmat. Retinol ima mnogo potencijalnih prednosti za negu kože, ali postoje i neželjeni efekti koje treba uzeti u obzir.

Zanima vas da li bi retinol mogao biti koristan dodatak vašoj rutini nege kože? Saznajte više o ovom ključnom sastojku u nastavku.

Kako retinol radi?

Retinol je vrsta retinoida, koji se pravi od vitamina A. Umesto da uklanja mrtve ćelije kože kao što to čine mnogi drugi proizvodi protiv starenja i akni, mali molekuli koji čine retinol idu duboko ispod epidermisa (spoljnog sloja kože).

Jednom kada se nađe u ovom srednjem sloju kože, retinol pomaže u neutralizaciji slobodnih radikala kako bi se povećala proizvodnja elastina i kolagena. Ovo stvara efekat „punjenja“ koji smanjuje pojavu finih linija, bora i proširenih pora. Istovremeno, retinol ima efekat pilinga na površini kože koji može dodatno poboljšati teksturu i ton vaše kože.

Retinol takođe može pomoći u lečenju teških akni, kao i ožiljaka koji su posledica akni. Pomaže da vaše pore budu otčepljene stvaranjem komedolitičkih agenasa koji pomažu u sprečavanju stvaranja komedona ili fleka. Za teške akne, vaš dermatolog može propisati antibiotike u kombinaciji sa vašim tretmanom retinolom. Imajte na umu da može proći i do šest nedelja da vidite poboljšanja.

Konačno, dokazano je da retinol balansira nivo hidratacije vaše kože. Blagi efekti pilinga pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože koje mogu dovesti do gubitka vlage. Ovo može čak koristiti masnoj koži tako što kontroliše višak proizvodnje sebuma u ​​vašim porama.

Šta tretira retinol?

Retinol se prvenstveno koristi za lečenje sledećih stanja kože:

  • Bubuljice
  • Fine linije i bore
  • Staračke (sunčane) pege, pege i drugi znaci oštećenja od sunca, koji se ponekad nazivaju fotostarenjem
  • Neujednačena tekstura kože
  • Melazma i druge vrste hiperpigmentacije
  • Velike pore uzrokovane aknama, masnom kožom ili gubitkom kolagena

Da biste postigli najbolje rezultate od vašeg proizvoda za negu kože koji sadrži retinol, morate ga koristiti svaki dan. Može potrajati nekoliko nedelja dok ne vidite značajna poboljšanja.

Neželjena dejstva retinola

Dok za retinol nije potreban lekarski recept, to ne znači da ova supstanca ne može da proizvede neželjene efekte. Ljudi koji koriste retinole obično imaju suvu i iritiranu kožu, posebno nakon uvođenja novog proizvoda sa retinolom u rutinu nege kože. Ostali neželjeni efekti mogu uključivati ​​crvenilo, svrab i ljuštenje kože.

Ovi neželjeni efekti su privremeni i verovatno će se poboljšati u roku od nekoliko nedelja kako se vaša koža navikne na proizvod. Međutim, ako i dalje osećate iritaciju kože, razmislite o pronalaženju alternative sa manjom koncentracijom retinola.

Kada koristite retinol obavezno upotrebljavajte visok spf faktor tokom dana
Kada koristite retinol, obavezno upotrebljavajte visok SPF preko dana! (shutterstock.com)

Nanošenje retinola 30 minuta nakon pranja lica takođe može smanjiti iritaciju kože. Drugo moguće rešenje je da smanjite nanošenje na svaki drugi dan i postepeno izgradite toleranciju vaše kože na retinol pre nego što pređete na svakodnevnu upotrebu.

Rizik od neželjenih efekata takođe može biti veći ako koristite više od jednog proizvoda koji sadrži retinol u isto vreme. Pažljivo pročitajte etikete proizvoda – posebno ako koristite kombinaciju proizvoda protiv starenja i akni, za koje je veća verovatnoća da sadrže retinol.

Zbog rizika od preosetljivosti na sunce, retinole je najbolje primenjivati ​​noću. Kada koristite retinol obavezno nosite tokom dana kremu sa visokim SPF.

Zašto je potreban oprez prilikom upotrebe retinola?

Opekotine od sunca su jedan od najvećih rizika upotrebe retinola. Neki od efekata sušenja i iritacije mogu se pogoršati i izlaganjem suncu. Ironično, izlaganje suncu može da vas izloži riziku za neke od problema za koje koristite retinol, kao što su staračke pege i bore. Da biste smanjili takve rizike, nosite kremu sa zaštitnim faktorom svaki dan i izbegavajte direktno izlaganje suncu što je više moguće.

Retinoli se ne preporučuju trudnicama. Oni mogu povećati rizik od urođenih mana ploda i pobačaja. Razgovarajte sa vašim lekarom o retinolu ako mislite da ste trudni ili planirate da zatrudnite u nekom trenutku u bliskoj budućnosti. Oni mogu preporučiti uzimanje oralnih kontraceptiva dok koristite retinol.

Upotreba retinola može pogoršati ekcem. Izbegavajte upotrebu ako imate aktivan ekcemski osip.

Kada posetiti doktora?

Retinoli su dostupni bez recepta, ali možete razmisliti o razgovoru sa dermatologom pre upotrebe. Oni vam mogu pomoći da procenite opšte stanje kože i mogu vam preporučiti prave proizvode na osnovu vaših individualnih potreba.

Alternativno, ako ne vidite rezultate od uobičajenih proizvoda za lepotu, vaš dermatolog može umesto toga preporučiti retinoid na recept. Retinoidi koji se prodaju na recept uključuju:

  • Tazaroten (Tazorac) za bore
  • Tretinoin (Retin-A) za bore
  • Adapalen (Differen) za akne
  • Izotretinoin (Accutane) za teške akne

Iako su formule u ovim preparatima zaista jače, to takođe znači da nose veći rizik od neželjenih efekata. Pratite uputstva dermatologa i nosite kremu sa zaštitnim faktorom svaki dan.

Retinol
Ako tretman retinolom ne daje željene rezultate, posetite vašeg dermatologa (shutterstock.com)

Ako i dalje ne vidite željene rezultate nakon nekoliko nedelja isprobavanja retinoida na recept, vaš dermatolog može preporučiti druge opcije kao što su:

  • Alfa-hidroksi kiseline, kao što su glikolna i limunska kiselina protiv starenja
  • Beta-hidroksi kiseline (salicilna kiselina) za poboljšanje teksture kože i akni
  • Hemijski piling koji pomaže u uklanjanju spoljašnjeg sloja kože radi poboljšanja tonusa i teksture kože
  • Dermoabrazija, koja takođe može pomoći teksturi i tonusu kože
  • Filere za fine linije i bore
  • Laserski tretmani za hiperpigmentaciju, ožiljke i proširene pore

Završna reč

Retinoidi su poznati po pozitivnim efektima na kožu koja stari i aknama. Retinol je najpristupačniji oblik retinoida, kao i najbolji izbor za osetljivu kožu. Ipak, možda nećete videti potpune rezultate do 12 meseci redovne upotrebe.

Ako ne vidite značajna poboljšanja u tonusu, teksturi ili glatkoći kože nakon nekoliko meseci upotrebe retinola, razmislite o poseti svom dermatologu.

Podelite
Facebook
Twitter
Pinterest
Najnovije
Kako pomoći bebi da zaspi?

Rečenica “spava mirno kao beba” često je u stvarnosti sve suprotno od toga, uz česta buđenja i nemirna prevrtanja tokom noći. Pored toga, i samo

Pročitajte još...