Uši i ušni kanal predstavljaju osetljive delove tela koji zahtevaju posebnu negu. Time se izbegavaju problemi poput začepljenja ili infekcija. Postoje opšta pravila higijene koja se relativno mogu primeniti za svako uho.
Ukoliko primećujete neke ozbiljnije poteškoće, kao što su delimično ili potpuno oštećenje sluha, neophodno je da se posavetujete sa lekarom koji će vas, nakon pregleda, uputiti na lokacije na kojima možete kupiti slušne aparate.
Međutim, ako samo želite da sazanate kako se pravilno čiste uši i zašto ne štapićima – nastavite sa čitanjem teksta.
Čišćenje spoljašnjeg dela uha
Stručnjaci preporučuju da se nikako ne čisti unutrašnji deo uha (kako većina ljudi to čini). Pomoću vate ili meke krpice dovoljno je da obrišete spoljašnji, vidljivi kanal. Ne treba koristiti oštre predmete kao što su šibice, igle, pa čak i štapiće za uši sa mekom vatom jer ovi predmeti mogu oštetiti kožu, izazvati infekciju i povrediti bubnu opnu. Štapići za uši se mogu koristiti za čišćenje ušne školjke.
Svako uho ima sopstveni način za samočišćenje. Zato ne treba preterivati. Pomeranjem vilice tokom pričanja ili žvakanja, ušni vosak izlazi spontano. Zbog toga vosak ne treba gurati dublje u ušni kanal. Dovoljno je prebrisati ga nakon kupanja.
Dečije uši su posebno osetljiva kategorija. Njihov ušni kanal je plići, te im je sluzokoža osetljivija. Deca su podložna češćim infekcijama, pa oni zahtevaju posebnu negu. Zato se za njihove uši ne preporučuje upotreba štapića.
Kako ako vosak ipak pravi probleme?
Određena količina voska vam ipak stvara probleme i želite da je se rešite – postoje specijalne kapi ili sprej za uši koje će taj vosak omekšati. Oni se baziraju na rastvoru koji najćešče sadrži vodonik peroksid, mineralno i baby ulje i glicerin. Ova kombinacija omekšava ušni vosak i prirodno ga izbacuje iz uha.
Cerumski čep – zašto se stvara i kako ga izlečiti?
Cerumski čep nastaje tako što se vosak nakuplja u uhu i izaziva začepljenje. Može izazvati svrab, nelagodnosti, smanjenje sluha, kao i glavobolju, zujanje i bol, oštećeni sluh, vrtoglavicu, pa čak i neprijatan miris. Ušni vosak hvata ulje i prljavštinu, pa je važno ukloniti ga što pre. Naravno, ne pokušavajte to sami! Lekar će vam profesionalno ukloniti tu masu i napisati vam terapiju.
Mala opomena za sve one koji redovno nose slušalice ili slušne aparate – postoji veća verovatnoća za nastajanje cerumskog čepa. Zbog toga je higijena slušalica i slušnih aparata treba da vam bude na prvom mestu.
Kapi i sprej za uši
Kapi su takođe dobre ukoliko vam je uho, usled prehlade, zapušeno, te slabije čujete. Nanose se tako što legnete na bok i zamolite nekoga da vam precizno ukapa nekoliko kapi rastvora. Ako ste se ipak odlučili za sprej, neophodno je da bočicu prvo zagrejete dlanovima. Kako bi rastvor što pre i što bolje delovao, važno je da u tom ležećem položaju ostanete nekoliko minuta. Isti postupak možete primeniti i na drugom uhu.
U dogovoru sa lekarom i prema uputstvu, kapi ili sprej treba koristiti dva do tri puta nedeljno u zavisnosti da li je reč o prehladi, prirodno tvrđem ušnom vosku ili uhu koje je sklono učestalijem zapušavanju.
Kako se desi akutna gluvoća?
Akutna gluvoća je iznenadni nastanak gluvoće i nagluvosti i uzrok joj je najčešće nepoznat. Javlja se kod pacijenata koji do tog trenutka nisu imali problema sa sluhom. Ispoljavaju se simptomi kao što su osećaj pritiska u uhu, zujanje i gubitak sluha koji naglo nastaje. Pacijent obično nema vrtoglavicu, niti poremećaj ravnoteže, kao ni oftalmološke i neurološke smetnje.
Ovaj problem se ne može i ne sme samostalno rešavati, niti ignorisati. Nakon što lekar uradi pregled i uspostavi dijagnozu, posavetovaće vas za način lečenja. Kako je uzrok akutne gluvoće uglavnom nepoznat, tako i ne postoji specifično lečenje. Koriste se kortikosteroidi, hiperbarična oksigenacija, niskomolekularni dekstrani, blokada gangliona stelatuma i infuzije vazodilatatorima.
Pravilno održavanje higijene ušiju ključno je za sprečavanje problema poput začepljenja, infekcija i oštećenja bubne opne. Još jednom napominjemo da je važno izbegavati korišćenje oštrih predmeta, koristiti samo vatu, maramicu, eventualno štapić za uši samo za spoljašnji deo uha i ne preterivati sa čišćenjem. Redovna, pažljiva i nezahtevna higijena ušiju osigurava da se vosak prirodno izbacuje.
Ako se pojave simptomi kao što su zujanje, pritisak, bol ili gubitak sluha – obavezno se javiti lekaru. Higijena ušiju podrazumeva i higijenu slušnih aparata koje koristimo kao pomagala ili za zabavu. Pridržavanjem ovih smernica možete održati zdravlje uha i sluha na optimalnom nivou.
Izvor fotografija:
- pexels.com
- pixabay.com